Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Zdrajcy i patrioci

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 08 maja 2019 19:08

altObchodzimy właśnie rocznicę 15-lecia formalnej obecności Polski w Unii Europejskiej. Towarzyszą temu jubileuszowi m.in. koncerty, wykłady, spotkania, sesje naukowe i inne uroczystości. Ogólny bilans naszej obecności w UE jest oczywiście pozytywny, a skok cywilizacyjny, jak się dokonał, jest bezdyskusyjny. Chociaż – jak to często bywa – nie każdy z nas i nie zawsze musi zgadzać się z wszystkimi unijnymi pomysłami i dyrektywami, które często bywają doprowadzone do absurdu.


To oczywiście niezwykle ważna rocznica dla naszej narodowej tożsamości i ciągle młodej polskiej demokracji. Ja osobiście wolę jednak taką wersję historii, w której Polska nigdy przecież nie przestała być częścią europejskiej wspólnoty, tylko została przez swoich zachodnich sojuszników – w pewnym sensie – zdradzona i sprzedana kremlowskiemu, dziobatemu i wąsatemu władcy za ułudę światowego pokoju. Nowy podział stref wpływów, usankcjonowany Jałtą, na wiele lat nie tylko pozbawił nas suwerenności, ale umieścił na peryferiach Europy. Ale przecież wciąż była to jednak Europa! Dzisiejsze dyskusje na temat Europy dwóch prędkości, czy też Europy różnych miar, w której głównymi rozgrywającymi są wciąż Niemcy i Francja, są jednak nie tylko uzasadnione, ale może w końcu pomogą – choćby w części - zmienić zdecydowanie zbyt zbiurokratyzowaną Unię Europejską w strukturę przyjazną, w której wszyscy będą mieć nie tylko równe prawa, ale i obowiązki.


Dlaczego zebrało mi się nagle na takie jubileuszowe rozważania? Będę do bólu szczery. Zbulwersował mnie po prostu tytuł artykułu na pierwszej stronie „Gazety Wyborczej”. Artykułu podsumowującego „nasze 15 lat w UE”. „Kto zdradza Unię, zdradza Polskę!” – ogłosiła w ten sposób swoje piórem Marka Beylina credo gazeta, która kiedyś powstawała podobno po to, żeby bronić wolności (nie tylko słowa), suwerenności i demokracji. Dziś głosi ona, że im więcej Unii w państwie, tym dla niego lepiej.


Jakoś w tym kontekście zupełnie mnie nie dziwi, że przypadająca w tym samym czasie niezwykle ważna dla naszej suwerenności i wolności 95-ta rocznica przyjęcia złotego jako waluty narodowej została niemal zupełnie przemilczana. 29 kwietnia 1924, w ramach rewolucyjnej wręcz reformy pieniężnej ówczesnego ministra finansów Władysława Grabskiego, „złoty polski” został bowiem oficjalnie wprowadzony do obiegu jako waluta narodowa, zastępując zdewaluowaną markę polską (pochodzącą jeszcze z czasów regencyjnego Królestwa Polskiego). Czyżby upamiętnianie takiej rocznicy w jakikolwiek sposób było sprzeczne z polską racją stanu, czy też może godziło w interes strefy euro? Czyżby samo wspomnienie waluty narodowej stanowiło już dziś zdradę ideałów Unii Europejskiej? A może zdrajcami są już nawet ci, którzy tylko głośno zastanawiają się czy lepsza jest Europa ojczyzn czy regionów? I czy zdrajcą swojego narodu będzie w takim razie każdy przeciwnik niektórych unijnych absurdów? Kto i jaką miarą będzie oceniał winę takiego zdrajcy?


Dlatego uważam wspomniany tytuł na pierwszej stronie ogólnopolskiej gazety za ewidentne dziennikarskiej nadużycie, które z założenia miało zdeprecjonować wszystkich wątpiących w „jedynie słuszną” ideę Unii Europejskiej. Ale jest jeszcze jeden, istotniejszy aspekt takiego sformułowania. W moim mniemaniu odziera ono bowiem z prawdziwego znaczenia pojęcie patriotyzmu. Które dla ojczyzny i narodu jest - moim zdaniem - bezdyskusyjnie najważniejsze.

Jerzy Krajnoch


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież