Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Reklama
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Od bezrobotnego do pracującego

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 03 października 2010 20:30

altPowiatowy Urząd Pracy w Gdańsku obchodzi w tym roku 20-lecie. Naszym czytelnikom postanowiliśmy przybliżyć drogę jaką przebywają w Urzędzie osoby bezrobotne.


Pierwszym przystankiem na drodze każdego bezrobotnego, który przybywa do Powiatowego Urzędu Pracy jest rejestracja.

Rejestracja (pokój 113)
Bezrobotny, który zgłosi się do PUP i chce się zarejestrować musi posiadać: dowód osobisty, świadectwo ukończenia szkoły, świadectwa pracy, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz dokumenty stwierdzające przeciwskazania do wykonywania określonych prac (jeśli takowe posiada) oraz inne dokumenty niezbędne do ustalenia jego uprawnień. Dalej proces rejestracji może się odbywać dwutorowo: konwencjonalnie czyli poprzez osobistą wizytę w Urzędzie lub przez internet. Ta druga metoda pozwala uniknąć czekania w kolejce. Zainteresowany w ciągu jedniego dnia zostaje umówiony na konkretny termin do odpowiedniego stanowiska na rejestrację.


Gdy osoba ma wszystkie niezbędne dokumenty zostaje zarejestrowana. Jeszcze w czasie rejestracji osoba bezrobotna otrzymuje wezwanie do Działu Pośrednictwa Pracy lub Działu Programów Rynku Pracy w celu przyjęcia odpowiedniej propozycji pracy lub innej formy pomocy proponowanej przez urząd.


W Dziale rejestracji osoby bezrobotne oprócz samej rejestracji uzyskują także cenne informacje dotyczące poruszania się po urzędzie. Możemy się tu dowiedzieć gdzie można zapisać się na szkolenie, w którym pokoju skierują nas na staże, a także w którym dziale można złożyć wniosek o otrzymanie dotacje na założenie własnej firmy.
Podczas rejestracji osoby uprawnione otrzymują zasiłek Aby go otrzymać należy spełnić jednak szereg warunków. Świadczenie otrzyma jedynie ta osoba, która w okresie ostatnich 18 miesięcy legitymuje się 365 dniowym okresem uprawniającym do zasiłku wynikającym z ustawy o promocji zatrudnienia. Zasiłek dla bezrobotnych przyznany zostaniem osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, a także tym którzy wykonują inną pracę zarobkową pod warunkiem uzyskiwania dochodu w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia i gdy były opłacana składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy. 


alt


Osoba spełniająca powyższe kryteria przez pierwsze trzy miesiące będzie otrzymywać zasiłek w wysokość, który przy stuprocentowej kwocie bazowej wynosi 742 złote 10 groszy brutto. Po trzech miesiącach kwota ta zmniejsza się do 582 złote 70 groszy. W zależności od stażu pracy zasiłek może wynosić 80, 100, 120 procent stawki. Zasiłek może przysługiwać na okres pół roku lub na okres roku. Roczny zasiłek przysługuje osobom, które skończyły 50 lat i mają dwudziestoletni staż pracy. Badany jest również  sposób rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli jest porozumienie stron lub osoba sama wypowiedziała stosunek pracy to zasiłek jest skracany o okres 90 dni.
Po zakończeniu procedury rejestracji bezrobotny jest kierowany do Działu Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Zawodowego lub Działu Programów Rynku Pracy.

Dział Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Pracy (pokój  28)
Większość bezrobotnych po rejestracji trafia do działu Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Pracy.
W tym miejscu można skonsultować się z pośrednikiem pracy, a także umówić się na wizytę u doradcy zawodowego. Pierwszy z nich zbiera od bezrobotnego informacje na temat jego oczekiwań, kwalifikacje czy dotychczasowego przebieg kariery. Zebranie tych informacji posłuży zaplanowaniu dalszych kroków jakie pośrednik wraz z bezrobotnym powinni odjąć w celu jak najefektywniejszego znalezienia zatrudnienia. Również podczas wizyty u pośrednika ma miejsce pierwsze zaprezentowanie najbardziej odpowiednich do profilu bezrobotnego ofert pracy będących w dyspozycji PUP. Jeśli urząd dysponuje taką ofertą to przedstawiana jest ona bezrobotnemu. Gorzej jest gdy oferty nie ma, a dodatkowo kwalifikacje posiadane przez bezrobotnego nie są poszukiwane na rynku pracy. W takim przypadku korzystamy z pomocy doradcy zawodowego. Ten ustala predyspozycje zawodowe, szanse na zatrudnienie w innym zawodzie i wspólnie z bezrobotnym decydują co dalej robić, o co uzupełnić kwalifikacje czy jak daną osobę przekwalifikować. Również doradca w oparciu o wywiad czy specjalne testy predyspozycji zawodowych może skierować bezrobotnego do Działu Programów Rynku Pracy. 


alt


Dział Programów Rynku Pracy (pokój 124)

W tym dziale bezrobotny może uzyskać pomoc w rozkręceniu własnego biznesu lub zostać skierowany na staż lub szkolenie
- Jeśli osoba bezrobotna nie znajdzie zatrudnienia w Dziale Pośrednictwa Pracy może zgłosić się do nas – wyjaśnia Maria Michaluk, kierownik Działu Programów Rynku Pracy. – U nas może otrzymać propozycję stażu, przygotowania zawodowego czy skorzystać ze szkolenia indywidualnego lub grupowego. Mamy takżę ofertę dla osób myślących o założeniu własnej firmy. Jest to jedna z najefektywniejszych metod aktywizacyjnych. Osoba bezrobotna, ktora chce otrzymać środki na rozpoczęcie własnej działalności musi m.in. być zarejestrowana Urzędzie przynajmniej przez 3 miesiące, oraz odbyć rozmowę z doradcą zawodowym. Wysokość dotacji to sześciokrotne przeciętne wynagrodzenie czyli ponad 19 tysięcy złotych. Dotacja ta jest udzielana na 12 miesięcy i osoba, która ją otrzymuje nie może być w tym okresie zatrudniona na umowę o pracę. Jak widać jest dużo możliwości, aby się aktywizować. Jak ktoś chce to znajdzie coś dla siebie. 


alt


Tomasz Łunkiewicz

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież