Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Od bezrobotnego do pracującego

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 03 października 2010 20:30

altPowiatowy Urząd Pracy w Gdańsku obchodzi w tym roku 20-lecie. Naszym czytelnikom postanowiliśmy przybliżyć drogę jaką przebywają w Urzędzie osoby bezrobotne.


Pierwszym przystankiem na drodze każdego bezrobotnego, który przybywa do Powiatowego Urzędu Pracy jest rejestracja.

Rejestracja (pokój 113)
Bezrobotny, który zgłosi się do PUP i chce się zarejestrować musi posiadać: dowód osobisty, świadectwo ukończenia szkoły, świadectwa pracy, orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz dokumenty stwierdzające przeciwskazania do wykonywania określonych prac (jeśli takowe posiada) oraz inne dokumenty niezbędne do ustalenia jego uprawnień. Dalej proces rejestracji może się odbywać dwutorowo: konwencjonalnie czyli poprzez osobistą wizytę w Urzędzie lub przez internet. Ta druga metoda pozwala uniknąć czekania w kolejce. Zainteresowany w ciągu jedniego dnia zostaje umówiony na konkretny termin do odpowiedniego stanowiska na rejestrację.


Gdy osoba ma wszystkie niezbędne dokumenty zostaje zarejestrowana. Jeszcze w czasie rejestracji osoba bezrobotna otrzymuje wezwanie do Działu Pośrednictwa Pracy lub Działu Programów Rynku Pracy w celu przyjęcia odpowiedniej propozycji pracy lub innej formy pomocy proponowanej przez urząd.


W Dziale rejestracji osoby bezrobotne oprócz samej rejestracji uzyskują także cenne informacje dotyczące poruszania się po urzędzie. Możemy się tu dowiedzieć gdzie można zapisać się na szkolenie, w którym pokoju skierują nas na staże, a także w którym dziale można złożyć wniosek o otrzymanie dotacje na założenie własnej firmy.
Podczas rejestracji osoby uprawnione otrzymują zasiłek Aby go otrzymać należy spełnić jednak szereg warunków. Świadczenie otrzyma jedynie ta osoba, która w okresie ostatnich 18 miesięcy legitymuje się 365 dniowym okresem uprawniającym do zasiłku wynikającym z ustawy o promocji zatrudnienia. Zasiłek dla bezrobotnych przyznany zostaniem osobom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, a także tym którzy wykonują inną pracę zarobkową pod warunkiem uzyskiwania dochodu w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia i gdy były opłacana składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy. 


alt


Osoba spełniająca powyższe kryteria przez pierwsze trzy miesiące będzie otrzymywać zasiłek w wysokość, który przy stuprocentowej kwocie bazowej wynosi 742 złote 10 groszy brutto. Po trzech miesiącach kwota ta zmniejsza się do 582 złote 70 groszy. W zależności od stażu pracy zasiłek może wynosić 80, 100, 120 procent stawki. Zasiłek może przysługiwać na okres pół roku lub na okres roku. Roczny zasiłek przysługuje osobom, które skończyły 50 lat i mają dwudziestoletni staż pracy. Badany jest również  sposób rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli jest porozumienie stron lub osoba sama wypowiedziała stosunek pracy to zasiłek jest skracany o okres 90 dni.
Po zakończeniu procedury rejestracji bezrobotny jest kierowany do Działu Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Zawodowego lub Działu Programów Rynku Pracy.

Dział Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Pracy (pokój  28)
Większość bezrobotnych po rejestracji trafia do działu Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Pracy.
W tym miejscu można skonsultować się z pośrednikiem pracy, a także umówić się na wizytę u doradcy zawodowego. Pierwszy z nich zbiera od bezrobotnego informacje na temat jego oczekiwań, kwalifikacje czy dotychczasowego przebieg kariery. Zebranie tych informacji posłuży zaplanowaniu dalszych kroków jakie pośrednik wraz z bezrobotnym powinni odjąć w celu jak najefektywniejszego znalezienia zatrudnienia. Również podczas wizyty u pośrednika ma miejsce pierwsze zaprezentowanie najbardziej odpowiednich do profilu bezrobotnego ofert pracy będących w dyspozycji PUP. Jeśli urząd dysponuje taką ofertą to przedstawiana jest ona bezrobotnemu. Gorzej jest gdy oferty nie ma, a dodatkowo kwalifikacje posiadane przez bezrobotnego nie są poszukiwane na rynku pracy. W takim przypadku korzystamy z pomocy doradcy zawodowego. Ten ustala predyspozycje zawodowe, szanse na zatrudnienie w innym zawodzie i wspólnie z bezrobotnym decydują co dalej robić, o co uzupełnić kwalifikacje czy jak daną osobę przekwalifikować. Również doradca w oparciu o wywiad czy specjalne testy predyspozycji zawodowych może skierować bezrobotnego do Działu Programów Rynku Pracy. 


alt


Dział Programów Rynku Pracy (pokój 124)

W tym dziale bezrobotny może uzyskać pomoc w rozkręceniu własnego biznesu lub zostać skierowany na staż lub szkolenie
- Jeśli osoba bezrobotna nie znajdzie zatrudnienia w Dziale Pośrednictwa Pracy może zgłosić się do nas – wyjaśnia Maria Michaluk, kierownik Działu Programów Rynku Pracy. – U nas może otrzymać propozycję stażu, przygotowania zawodowego czy skorzystać ze szkolenia indywidualnego lub grupowego. Mamy takżę ofertę dla osób myślących o założeniu własnej firmy. Jest to jedna z najefektywniejszych metod aktywizacyjnych. Osoba bezrobotna, ktora chce otrzymać środki na rozpoczęcie własnej działalności musi m.in. być zarejestrowana Urzędzie przynajmniej przez 3 miesiące, oraz odbyć rozmowę z doradcą zawodowym. Wysokość dotacji to sześciokrotne przeciętne wynagrodzenie czyli ponad 19 tysięcy złotych. Dotacja ta jest udzielana na 12 miesięcy i osoba, która ją otrzymuje nie może być w tym okresie zatrudniona na umowę o pracę. Jak widać jest dużo możliwości, aby się aktywizować. Jak ktoś chce to znajdzie coś dla siebie. 


alt


Tomasz Łunkiewicz

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież