Zmienią się stawki opłat za niesegregowanie śmieci przez gdańszczan. Wzrosną również koszty prowadzenia tzw. ogródków sezonowych przy lokalach gastronomicznych w Gdańsku. Powstaną nowe sanitariaty przy plażach w Jelitkowie i Brzeźnie.
31 marca odbyła się XXI sesja Rady Miasta Gdańska. W ramach komunikatów dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku Roland Budnik przedstawił podsumowanie działań PUP w 2015 roku.
– Stopa bezrobocia w Gdańsku na koniec 2015 roku wyniosła 4,1 i była o połowę niższa, niż stopa bezrobocia w Polsce i w województwie. Jeśli chodzi o Gdańsk: na tle innych miast Unii Metropolii Polskich jesteśmy przed Krakowem – powiedział Roland Budnik.
W Gdańsku najwięcej bezrobotnych jest kobiet (ponad 55%). Pod względem wykształcenia najwięcej jest bezrobotnych z wykształceniem wyższym. Brakuje również specjalistów z różnych dziedzin.
– Jest ogromne zapotrzebowanie pracodawców na pracowników branży informatycznej, budowlanej, morskiej, stoczniowej. W pozostałych zawodach również: lekarze, pielęgniarki, opiekunki osób starszych, doradcy finansowi – powiedział dyrektor PUP.
Według dyrektora PUP istotne jest, by informować społeczeństwo, szczególnie uczniów i rodziców, o zapotrzebowaniach na dane zawody w Gdańsku, gdyż pomoże to młodym ludziom w wyborze dobrej ścieżki kariery. Ponadto gdański rynek pracy musi otworzyć się na cudzoziemców, ponieważ często są to osoby wykwalifikowane, które mogą uzupełnić braki kadrowe na rynku pracy. Ze względu na niską stopę bezrobocia i ograniczoną ilość specjalistów konieczne jest także wspieranie pracodawców i pomaganie im w rekrutacji nowych pracowników. Wszystkie trzy przypadki to obecnie jedne z zadań, które stawia przed sobą Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku.
Podczas oświadczeń klubowych przewodnicząca klubu PO Aleksandra Dulkiewicz zachęcała radnych do propagowania Budżetu Obywatelskiego 2017. Ponadto radna odniosła się do nieobecności radnych PiS na uroczystym wręczeniu honorowego obywatelstwa Andrzejowi Wajdzie.
– Ponieważ nie wszyscy mieli okazję być na sesji 12 marca w Dworze Artusa, kiedy wręczaliśmy Honorowy Tytuł Obywatela Miasta Gdańska Andrzejowi Wajdzie chciałabym przekazać egzemplarz laudacji, uzasadnienia, żebyśmy mieli już wszyscy pewność, dlaczego ten tytuł został wręczony – powiedziała radna Dulkiewicz.
Grzegorz Strzelczyk również pochwalił inicjatywę Budżetu Obywatelskiego i zapewnił, że radni będą rozpowszechniać informacje na ten temat „ponad podziałami”. Przewodniczący klubu PiS odniósł się również do komentarza radnej na temat laudacji.
– Za laudację dziękuję. Muszę powiedzieć, że już miałem przyjemność otrzymać tę laudację. Rzeczywiście jest świetnie napisana i nic z tego więcej nie wynika – odpowiedział radny Strzelczyk.
Jeżeli chodzi o uchwały, które zostały podjęte na ostatniej sesji – zmieni się stawka opłat za odbiór śmieci niesegregowanych. Od 1 lipca gdańszczanie, którzy nie segregują śmieci będą musieli płacić 88 groszy miesięcznie za każdy 1 m2 powierzchni lokalu mieszkalnego w części nieprzekraczającej 110 m2 i 10 groszy miesięcznie za każdy 1 m2 powierzchni lokalu mieszkalnego w części przekraczającej 110 m2. Od lipca mieszkańcy będą również segregować szkło. Opłaty za śmieci segregowane pozostały bez zmian. Zmieni się także system opłat w lokalach niezamieszkałych, czyli m.in. centrach handlowych. W jednej z uchwał określono także częstotliwość mycia pojemników na odpady: „suche” – 2 razy w roku, „mokre” – 3 razy w roku, „mieszane” – 2 razy w roku, „szkło” – 1 raz w roku.
Wzrosną również stawki, które będą musieli płacić właściciele lokali gastronomicznych m.in. za tzw. sezonowe ogródki, które otwierane są przy gdańskich ulicach. Od przyszłego roku, w sezonie od czerwca do września, będzie ona wynosiła 1,20 złotego na terenie Starego i Głównego Miasta oraz 60 groszy na pozostałych obszarach Gdańska. Regulacja zostanie wprowadzona w sposób stopniowy – w tym roku na terenie Głównego i Starego Miasta opłata będzie wynosiła 1 złoty, zaś na pozostałych obszarach Gdańska będzie to 40 groszy.
Ponadto podjęte zostały uchwały, które po raz kolejny zmienią budżet miasta Gdańska na rok 2016 oraz Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy Miasta Gdańska. W uchwałach uwzględniono dwa nowe przedsięwzięcia: rewitalizację zespołu budynków dawnego sierocińca przy ul. Sierocej, gdzie umieszczone zostaną wystawy stałe Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa, a także rewitalizację wnętrz Bazyliki Mariackiej.
Uchwalono również nowy statut Biura Rozwoju Gdańska, dzięki czemu zwiększą się kompetencje tej instytucji dotyczące rewitalizacji.
– Dotychczasowy Referat Rewitalizacji z Urzędu Miejskiego zostanie przeniesiony do Biura Rozwoju Gdańska – powiedziała Edyta Damszel-Turek, p.o. dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.
Podjęto także szereg uchwał dotyczących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Kilka z nich dotyczy utworzenia budynków sanitarnych (toalety, prysznice etc.) przy wejściach na plaże w Jelitkowie i Brzeźnie. Ponadto podjęto uchwałę dotyczącą przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania Grodziska – Centrum Hewelianum. Dzięki tej uchwale w przyszłości być może powstanie kolejka linowa na Górę Gradową.
Powodem do dyskusji dla radnych stała się uchwała dotycząca zmian w treści statutów żłobków samorządowych nr 2-10 wchodzących w skład Gdańskiego Zespołu Żłobków. Konieczne będzie złożenie oświadczenia rodzica lub opiekuna prawnego o zamieszkaniu w mieście Gdańsku, które to oświadczenie będzie zweryfikowane po przyjęciu dziecka do danego żłobka. Potwierdzeniem ma być pierwsza strona PIT-u do wglądu.
– Jeżeli w rekrutacji do przedszkola obowiązkowym dokumentem jest złożenie kserokopii pierwszej strony PIT-u, to to samo trzeba było zrobić ze żłobkami, a nie kombinować, że trzeba przedstawić PIT podczas podpisywania umowy. Ujednolicić. Naprawdę niepotrzebnie sobie to utrudniamy. Ja zwracałem uwagę na komisji i dziękowałem, że w ogóle to wprowadzono, natomiast niepotrzebny jest ten zapis do wglądu. To powinien być obowiązkowy dokument, kserokopia – powiedział radny Piotr Gierszewski. – Także nie wiem czy jest pani (Izabela Chorzelska, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego, kierownik Referatu Usług Społecznych - dop. K.R.) w stanie autopoprawką to wnieść, żeby jednak to nie było do wglądu, a było obowiązkowym dokumentem. Prosiłbym, żeby to był jednoznaczny zapis, taki sam jak mamy w gdańskich przedszkolach.
W momencie dyskusji nad tą uchwałą pojawiły się niedomówienia dotyczące podstaw prawnych, co zauważyła radna Beata Dunajewska.
– Pani dyrektor, trochę nas państwo wprowadziliście w błąd na komisji, dlatego że pani się opierała podobno na innej podstawie prawnej, a ja tutaj teraz widzę, że była możliwość ujednolicenia. Proszę mi odpowiedzieć na to pytanie – powiedziała radna Beata Dunajewska.
– Jeśli chodzi o uchwałę dotyczącą możliwości umieszczenia dzieci w żłobkach, podstawą, poza oczywiście ustawą o samorządzie gminnym, jest ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, a jeśli chodzi o dzieci w wieku przedszkolnym to już jest inna podstawa prawna – powiedziała Izabela Chorzelska, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego, kierownik Referatu Usług Społecznych.
– Ale ja zadałam pytanie czy istnieje możliwość ujednolicenia, czy mogą być te same zasady w przedszkolach i w żłobkach. Na komisji z tego co pani mówiła wynika, że nie może być i że wynika to z podstawy prawnej. Czy tak rzeczywiście jest? – dopytała radna Dunajewska.
– Szanowna pani radna nie mam w tej chwili opinii radców prawnych, nie mogę z nimi tego skonsultować. Jeśli można to ja pozwolę sobie udzielić pani odpowiedzi w późniejszym terminie – powiedziała Izabela Chorzelska.
W związku z wątpliwościami radna Dunajewska złożyła wniosek formalny o odesłanie uchwały do Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia. Radni, w większości, poparli tę inicjatywę, a uchwała zostanie odesłana do ponownego rozpatrzenia.
Karolina Rabiej
Inne artykuły związane z:
- 02/04/2016 20:33 - Gdańsk solidarnie dla autyzmu
- 02/04/2016 17:29 - Olbrzymie zainteresowanie targami Nowy DOM Nowe MIESZKANIE
- 01/04/2016 21:18 - Ruszył program „Rodzina 500 plus” – w Gdańsku złożono 3429 wniosków
- 01/04/2016 20:16 - "Gazeta Gdańska" sierpień 1990: Lech Wałęsa pod obserwacją SB – „spowiedź” byłego funkcjonariusza
- 01/04/2016 14:18 - Kalendarium „Gazety Gdańskiej”
- 31/03/2016 08:30 - Żartownisie z sopockiej riwiery
- 30/03/2016 21:45 - Gdańsk jest gotowy na program „Rodzina 500 plus”
- 30/03/2016 19:33 - Zmarł prof. Władysław Jackiewicz
- 30/03/2016 17:57 - Kurator Oświaty z "Solidarności"
- 30/03/2016 17:53 - Przed XXI sesją Rady Miasta Gdańska