“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

20-lecie Sądu Apelacyjnego

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 06 października 2010 11:07

altSędziowie, asystenci i pracownicy biurowi Sądu Apelacyjnego (SA) w Gdańsku świętowali we wtorek 20-lecie powołania Sądu Apelacyjnego. Oprócz licznie zgromadzonych sędziów Sądów Apelacyjnego, Okręgowego oraz innych środowisk prawniczych w uroczystości uczestniczyli również Piotr Kluz, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Sprawiedliwości, Komendant Wojewódzki Policji  Krzysztof Gajewski oraz wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki.


Na hucznie celebrowanej uroczystości  z okazji 20-lecia Sądu Apelacyjnego pojawili się wszyscy najważniejsi członkowie Pomorskiego środowiska prawniczego. Okrągły jubileusz był okazją do wymiany opinii, podsumowań i snucia prognoz na najbliższą przyszłość.  O bogatej historii działalności Sądu Apelacyjnego opowiadał jego aktualny prezes SSA Kazimierz Klugiewicz. Mówił on o trudnych początkach i koszmarnych warunkach lokalowych w jakich zaczynał pracę Sąd Apelacyjny w Gdańsku.  Jednocześnie pozytywnie ocenił pracę i zaangażowanie pracowników SA w Gdańsku w tworzeniu sprawnego ośrodka sądownictwa na Pomorzu.


alt


- Dzisiaj sądy w swojej niezawisłości nie mają łatwego zadania. W obecnej trudnej sytuacji gospodarczo-politycznej zwykle nie spełniają rozmaitych, często sprzecznych oczekiwań społecznych. My jako sędziowie jesteśmy również otwarci na rzetelną i twórczą krytykę, ale uważamy, że nie zawsze jest ona wobec nas słusznie kierowana. W naszym odczuciu jesteśmy często surowo oceniani przez społeczeństwo. Mamy nadzieję, że z czasem nasza rzetelna praca i misja, którą pełnimy wydając wyroki w imieniu naszego kraju będzie przez ludzi bardziej doceniana – powiedział Kazimierz Klugiewicz, Prezes SA w Gdańsku.


W trakcie uroczystości pokazano również prezentację multimedialną przedstawiającą historię Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Zaproszeni goście i dziennikarze mogli również zapoznać się z codzienna pracą i strukturą sądu.


alt


Jubileusz uświetnił wykład prof. zw. dr hab. Janusza Justyńskiego „Moralność – władza i sprawiedliwość”, w którym mówił o trudnościach wyzwań natury moralno-etycznej i prawnej, jakie stoją przed sędziami sądów apelacyjnych.


20-ta rocznica istnienia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku była też świetną okazją do wręczenia nagród i odznaczeń najbardziej zasłużonym pracownikom SA. Srebrne i brązowe medale Ministra Sprawiedliwości wręczył w jego imieniu Piotr Kluz, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Sprawiedliwości. Specjalne odznaczenia dla najdłużej pracujących i najwybitniejszych pracowników SA w Gdańsku przyznała również Krajowa Rada Sądownictwa.


alt


- Dzisiejszy dzień jest dniem szczególnym, Sąd Apelacyjny w Gdańsku był jednym  pierwszych jakie powstały w 1990 roku. Od początku postawiono sobie tutaj wybitne cele – tworzenie i utrzymanie wysokiego poziomu orzecznictwa. Po 20-tu latach z dumą możemy przyznać, że ten cel w Gdańsku został osiągnięty – powiedział Piotr Kluz.


Okrągłą 20-tą rocznicę Sądu Apelacyjnego w Gdańsku uświetnił koncert w wykonaniu kwartetu muzycznego „Cztery Kolory”.
Tomasz Wrzask

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież