Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

20-lecie Sądu Apelacyjnego

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 06 października 2010 11:07

altSędziowie, asystenci i pracownicy biurowi Sądu Apelacyjnego (SA) w Gdańsku świętowali we wtorek 20-lecie powołania Sądu Apelacyjnego. Oprócz licznie zgromadzonych sędziów Sądów Apelacyjnego, Okręgowego oraz innych środowisk prawniczych w uroczystości uczestniczyli również Piotr Kluz, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Sprawiedliwości, Komendant Wojewódzki Policji  Krzysztof Gajewski oraz wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki.


Na hucznie celebrowanej uroczystości  z okazji 20-lecia Sądu Apelacyjnego pojawili się wszyscy najważniejsi członkowie Pomorskiego środowiska prawniczego. Okrągły jubileusz był okazją do wymiany opinii, podsumowań i snucia prognoz na najbliższą przyszłość.  O bogatej historii działalności Sądu Apelacyjnego opowiadał jego aktualny prezes SSA Kazimierz Klugiewicz. Mówił on o trudnych początkach i koszmarnych warunkach lokalowych w jakich zaczynał pracę Sąd Apelacyjny w Gdańsku.  Jednocześnie pozytywnie ocenił pracę i zaangażowanie pracowników SA w Gdańsku w tworzeniu sprawnego ośrodka sądownictwa na Pomorzu.


alt


- Dzisiaj sądy w swojej niezawisłości nie mają łatwego zadania. W obecnej trudnej sytuacji gospodarczo-politycznej zwykle nie spełniają rozmaitych, często sprzecznych oczekiwań społecznych. My jako sędziowie jesteśmy również otwarci na rzetelną i twórczą krytykę, ale uważamy, że nie zawsze jest ona wobec nas słusznie kierowana. W naszym odczuciu jesteśmy często surowo oceniani przez społeczeństwo. Mamy nadzieję, że z czasem nasza rzetelna praca i misja, którą pełnimy wydając wyroki w imieniu naszego kraju będzie przez ludzi bardziej doceniana – powiedział Kazimierz Klugiewicz, Prezes SA w Gdańsku.


W trakcie uroczystości pokazano również prezentację multimedialną przedstawiającą historię Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Zaproszeni goście i dziennikarze mogli również zapoznać się z codzienna pracą i strukturą sądu.


alt


Jubileusz uświetnił wykład prof. zw. dr hab. Janusza Justyńskiego „Moralność – władza i sprawiedliwość”, w którym mówił o trudnościach wyzwań natury moralno-etycznej i prawnej, jakie stoją przed sędziami sądów apelacyjnych.


20-ta rocznica istnienia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku była też świetną okazją do wręczenia nagród i odznaczeń najbardziej zasłużonym pracownikom SA. Srebrne i brązowe medale Ministra Sprawiedliwości wręczył w jego imieniu Piotr Kluz, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Sprawiedliwości. Specjalne odznaczenia dla najdłużej pracujących i najwybitniejszych pracowników SA w Gdańsku przyznała również Krajowa Rada Sądownictwa.


alt


- Dzisiejszy dzień jest dniem szczególnym, Sąd Apelacyjny w Gdańsku był jednym  pierwszych jakie powstały w 1990 roku. Od początku postawiono sobie tutaj wybitne cele – tworzenie i utrzymanie wysokiego poziomu orzecznictwa. Po 20-tu latach z dumą możemy przyznać, że ten cel w Gdańsku został osiągnięty – powiedział Piotr Kluz.


Okrągłą 20-tą rocznicę Sądu Apelacyjnego w Gdańsku uświetnił koncert w wykonaniu kwartetu muzycznego „Cztery Kolory”.
Tomasz Wrzask

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież