Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Czeka nas rok podwyżek!

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 05 stycznia 2011 19:12

altDo rządu Donalda Tuska, który podniósł podatek VAT do 23 proc., dołączyli gdańscy samorządowcy. Przez ich decyzje, droższe będą czynsze komunalne, dzierżawa gruntu czy opłata za wodę. Trzeba się więc przygotować na mocne zaciskanie pasa.


Duże podwyżki czekają mieszkańców lokalów komunalnych. Radni ustalili, że cena czynszów we wszystkich „komunałkach”, których jest w Gdańsku ok. 25 tys., wzrośnie do 10,20 zł za m. kw. Poprzednie stawki wahały się od 4,08 do 6,5 zł za m. kw. - to oznacza nawet 60 proc. podwyżki. Miejscy urzędnicy uspokajają mieszkańców i zaznaczają, że zmianom towarzyszy wprowadzenie ulg dla najbiedniejszych. To tłumaczenie nie przekonuje jednak wszystkich. - Kwota ulgi zależy od dochodu, jaki osiągają mieszkańcy. Miasto proponuje ustalić progi dochodowe, od jakich przysługuje ulga, na skandalicznie niskim poziomie. Żeby załapać się na zwolnienie, dochód nie może przekraczać 600 zł na osobę – uważa Mateusz Żuk z Grupy Inicjatywnej „NIC O NAS BEZ NAS”, która od kilku miesięcy stara się przekonać miasto, aby wycofało się z kontrowersyjnego projektu.


Podwyżki czynszów komunalnych to jednak nic w porównaniu ze wzrostem opłat za użytkowanie wieczyste gruntu. Władze miasta dokonały bowiem aktualizacji części stawek. Efekt? Nawet kilkunastokrotny wzrost cen! I tak, użytkowanie garażu we Wrzeszczu w 2010 r. kosztowało dotychczas niewiele ponad 100 zł. Dziś ta opłata wynosi prawie 1500 zł. Miasto uważa, że podwyżka była nieunikniona. - Przez długi czas staraliśmy się nie zmieniać wysokości opłat, mając na względzie możliwości finansowe mieszkańców. Obecnie, w związku z mniejszymi przychodami do budżetu, musimy wprowadzić podwyżki – wyjaśnia Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.


To jednak nie koniec wzrostów cen zafundowanych gdańszczanom przez radnych. O prawie 11 proc. wzrosła, jak zresztą co roku, cena wody i ścieków. Dziś za 1 litr sześc. zapłacić trzeba już 9,67 zł brutto. Wyższe opłaty tłumaczone są inwestycjami w sieć gdańskiej kanalizacji.  Co więcej, Maciej Lisicki, zastępca Prezydenta Gdańska, nie ukrywa, że kolejne podwyżki cen wody już za rok.


O ok. 7,1 proc. zdrożał z kolei prąd. Wprawdzie ceny energii elektrycznej wzrosły w całym kraju, lecz to właśnie Grupa Energa, która dostarcza prąd gdańszczanom, przygotowała swoim klientom spore podwyżki. Firma uzasadnia nowy cennik większymi kosztami produkcji i transportu energii.


Podwyżki dotkną też podróżujących Szybką Koleją Miejską. Zdrożeją wszystkie bilety, średnio o 7 proc. Jednorazowy przejazd z Gdańska Głównego do Gdyni Głównej kosztuje teraz 5 zł – o 50 gr więcej, niż w ubiegłym roku. Droższe będą też bilety okresowe. Miesięczny bilet na tej samej trasie będzie kosztował 6 zł więcej. Wyższe ceny, podobnie jak grudniowe zmniejszenie częstotliwości kursów SKM, spółka uzasadnia wymaganiami Unii Europejskiej. Aby korzystać z europejskich funduszy, firma powinna każdy rok działalności zamykać na finansowym plusie. – Jest to dla nas niezwykle istotne, ponieważ remonty peronów oraz zbliżająca się masowa modernizacja pociągów, jest możliwa właśnie dzięki funduszom unijnym – tłumaczy Marcin Głuszek, rzecznik prasowy SKM.


Do lokalnych podwyżek dołożyć trzeba także wzrosty cen w całej Polsce. Głównym ich powodem są wyższe podatki - od pierwszego stycznia obowiązuje 23 proc. stawka VAT. Podwyżka o jeden punkt procentowy, zdaniem przedstawicieli rządu, może pociągnąć za sobą najwyżej kilkuprocentowy wzrost cen. Mniej optymistycznie patrzą na tą sytuację eksperci. Uważają oni, że ceny np. nieprzetworzonej żywności mogą wzrosnąć nawet o 20 procent. - Żywność nie jest produkowana w rezerwatach, gdzie nie obowiązuje VAT. To będzie miało wpływ na poziom życia zwłaszcza tych najbiedniejszych – powiedział dla PAP Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.


Podwyżki uderzą też w uzależnionych od nikotyny. Do wzrostu cen papierosów, obok wyższego VAT-u, przyczyni się zwiększenie akcyzy o 4 proc. Zmienił się też sam sposób wyliczania akcyzy, a co za tym idzie – paczka może podrożeć nawet o 10 proc.


Większe wydatki czekają także książkowych moli. Od kwietnia książki objęte będą 5 proc. podatkiem VAT, od których dotychczas nie odprowadzało się tego podatku.


To jednak nie ceny książek dla dzieci nie będą największym problemem rodziców. Jeszcze droższe staną się ubrania i buty dla najmłodszych. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zadecydował, że te produkty nie mogą być objęte dotychczasową 7 proc. stawką VAT, ale podstawową, czyli 23 proc.
Adrian Dampc


Porównanie starych i nowych cen
Było Będzie
Opłata za dzierżawę garażu we Wrzeszczu 20 m. kw. 118 zł 1460 zł
Czynsz za mieszkanie komunalne 40 m. kw.163,2 zł 408 zł
Rachunek za wodę 89,2 zł 96,7 zł
Rachunek za prąd  90 zł 95 zł
Miesięczny bilet SKM 100 zł 106 zł
złZimowe buty dla niemowlaka 150 zł 173 zł
Papierosy 10 zł 11 zł
Książka 40 zł 42 zł
Kilogram jabłek 4 zł 5 zł

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież