Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czeka nas rok podwyżek!

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 05 stycznia 2011 19:12

altDo rządu Donalda Tuska, który podniósł podatek VAT do 23 proc., dołączyli gdańscy samorządowcy. Przez ich decyzje, droższe będą czynsze komunalne, dzierżawa gruntu czy opłata za wodę. Trzeba się więc przygotować na mocne zaciskanie pasa.


Duże podwyżki czekają mieszkańców lokalów komunalnych. Radni ustalili, że cena czynszów we wszystkich „komunałkach”, których jest w Gdańsku ok. 25 tys., wzrośnie do 10,20 zł za m. kw. Poprzednie stawki wahały się od 4,08 do 6,5 zł za m. kw. - to oznacza nawet 60 proc. podwyżki. Miejscy urzędnicy uspokajają mieszkańców i zaznaczają, że zmianom towarzyszy wprowadzenie ulg dla najbiedniejszych. To tłumaczenie nie przekonuje jednak wszystkich. - Kwota ulgi zależy od dochodu, jaki osiągają mieszkańcy. Miasto proponuje ustalić progi dochodowe, od jakich przysługuje ulga, na skandalicznie niskim poziomie. Żeby załapać się na zwolnienie, dochód nie może przekraczać 600 zł na osobę – uważa Mateusz Żuk z Grupy Inicjatywnej „NIC O NAS BEZ NAS”, która od kilku miesięcy stara się przekonać miasto, aby wycofało się z kontrowersyjnego projektu.


Podwyżki czynszów komunalnych to jednak nic w porównaniu ze wzrostem opłat za użytkowanie wieczyste gruntu. Władze miasta dokonały bowiem aktualizacji części stawek. Efekt? Nawet kilkunastokrotny wzrost cen! I tak, użytkowanie garażu we Wrzeszczu w 2010 r. kosztowało dotychczas niewiele ponad 100 zł. Dziś ta opłata wynosi prawie 1500 zł. Miasto uważa, że podwyżka była nieunikniona. - Przez długi czas staraliśmy się nie zmieniać wysokości opłat, mając na względzie możliwości finansowe mieszkańców. Obecnie, w związku z mniejszymi przychodami do budżetu, musimy wprowadzić podwyżki – wyjaśnia Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.


To jednak nie koniec wzrostów cen zafundowanych gdańszczanom przez radnych. O prawie 11 proc. wzrosła, jak zresztą co roku, cena wody i ścieków. Dziś za 1 litr sześc. zapłacić trzeba już 9,67 zł brutto. Wyższe opłaty tłumaczone są inwestycjami w sieć gdańskiej kanalizacji.  Co więcej, Maciej Lisicki, zastępca Prezydenta Gdańska, nie ukrywa, że kolejne podwyżki cen wody już za rok.


O ok. 7,1 proc. zdrożał z kolei prąd. Wprawdzie ceny energii elektrycznej wzrosły w całym kraju, lecz to właśnie Grupa Energa, która dostarcza prąd gdańszczanom, przygotowała swoim klientom spore podwyżki. Firma uzasadnia nowy cennik większymi kosztami produkcji i transportu energii.


Podwyżki dotkną też podróżujących Szybką Koleją Miejską. Zdrożeją wszystkie bilety, średnio o 7 proc. Jednorazowy przejazd z Gdańska Głównego do Gdyni Głównej kosztuje teraz 5 zł – o 50 gr więcej, niż w ubiegłym roku. Droższe będą też bilety okresowe. Miesięczny bilet na tej samej trasie będzie kosztował 6 zł więcej. Wyższe ceny, podobnie jak grudniowe zmniejszenie częstotliwości kursów SKM, spółka uzasadnia wymaganiami Unii Europejskiej. Aby korzystać z europejskich funduszy, firma powinna każdy rok działalności zamykać na finansowym plusie. – Jest to dla nas niezwykle istotne, ponieważ remonty peronów oraz zbliżająca się masowa modernizacja pociągów, jest możliwa właśnie dzięki funduszom unijnym – tłumaczy Marcin Głuszek, rzecznik prasowy SKM.


Do lokalnych podwyżek dołożyć trzeba także wzrosty cen w całej Polsce. Głównym ich powodem są wyższe podatki - od pierwszego stycznia obowiązuje 23 proc. stawka VAT. Podwyżka o jeden punkt procentowy, zdaniem przedstawicieli rządu, może pociągnąć za sobą najwyżej kilkuprocentowy wzrost cen. Mniej optymistycznie patrzą na tą sytuację eksperci. Uważają oni, że ceny np. nieprzetworzonej żywności mogą wzrosnąć nawet o 20 procent. - Żywność nie jest produkowana w rezerwatach, gdzie nie obowiązuje VAT. To będzie miało wpływ na poziom życia zwłaszcza tych najbiedniejszych – powiedział dla PAP Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.


Podwyżki uderzą też w uzależnionych od nikotyny. Do wzrostu cen papierosów, obok wyższego VAT-u, przyczyni się zwiększenie akcyzy o 4 proc. Zmienił się też sam sposób wyliczania akcyzy, a co za tym idzie – paczka może podrożeć nawet o 10 proc.


Większe wydatki czekają także książkowych moli. Od kwietnia książki objęte będą 5 proc. podatkiem VAT, od których dotychczas nie odprowadzało się tego podatku.


To jednak nie ceny książek dla dzieci nie będą największym problemem rodziców. Jeszcze droższe staną się ubrania i buty dla najmłodszych. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zadecydował, że te produkty nie mogą być objęte dotychczasową 7 proc. stawką VAT, ale podstawową, czyli 23 proc.
Adrian Dampc


Porównanie starych i nowych cen
Było Będzie
Opłata za dzierżawę garażu we Wrzeszczu 20 m. kw. 118 zł 1460 zł
Czynsz za mieszkanie komunalne 40 m. kw.163,2 zł 408 zł
Rachunek za wodę 89,2 zł 96,7 zł
Rachunek za prąd  90 zł 95 zł
Miesięczny bilet SKM 100 zł 106 zł
złZimowe buty dla niemowlaka 150 zł 173 zł
Papierosy 10 zł 11 zł
Książka 40 zł 42 zł
Kilogram jabłek 4 zł 5 zł

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież