Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czeka nas rok podwyżek!

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
środa, 05 stycznia 2011 19:12

altDo rządu Donalda Tuska, który podniósł podatek VAT do 23 proc., dołączyli gdańscy samorządowcy. Przez ich decyzje, droższe będą czynsze komunalne, dzierżawa gruntu czy opłata za wodę. Trzeba się więc przygotować na mocne zaciskanie pasa.


Duże podwyżki czekają mieszkańców lokalów komunalnych. Radni ustalili, że cena czynszów we wszystkich „komunałkach”, których jest w Gdańsku ok. 25 tys., wzrośnie do 10,20 zł za m. kw. Poprzednie stawki wahały się od 4,08 do 6,5 zł za m. kw. - to oznacza nawet 60 proc. podwyżki. Miejscy urzędnicy uspokajają mieszkańców i zaznaczają, że zmianom towarzyszy wprowadzenie ulg dla najbiedniejszych. To tłumaczenie nie przekonuje jednak wszystkich. - Kwota ulgi zależy od dochodu, jaki osiągają mieszkańcy. Miasto proponuje ustalić progi dochodowe, od jakich przysługuje ulga, na skandalicznie niskim poziomie. Żeby załapać się na zwolnienie, dochód nie może przekraczać 600 zł na osobę – uważa Mateusz Żuk z Grupy Inicjatywnej „NIC O NAS BEZ NAS”, która od kilku miesięcy stara się przekonać miasto, aby wycofało się z kontrowersyjnego projektu.


Podwyżki czynszów komunalnych to jednak nic w porównaniu ze wzrostem opłat za użytkowanie wieczyste gruntu. Władze miasta dokonały bowiem aktualizacji części stawek. Efekt? Nawet kilkunastokrotny wzrost cen! I tak, użytkowanie garażu we Wrzeszczu w 2010 r. kosztowało dotychczas niewiele ponad 100 zł. Dziś ta opłata wynosi prawie 1500 zł. Miasto uważa, że podwyżka była nieunikniona. - Przez długi czas staraliśmy się nie zmieniać wysokości opłat, mając na względzie możliwości finansowe mieszkańców. Obecnie, w związku z mniejszymi przychodami do budżetu, musimy wprowadzić podwyżki – wyjaśnia Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.


To jednak nie koniec wzrostów cen zafundowanych gdańszczanom przez radnych. O prawie 11 proc. wzrosła, jak zresztą co roku, cena wody i ścieków. Dziś za 1 litr sześc. zapłacić trzeba już 9,67 zł brutto. Wyższe opłaty tłumaczone są inwestycjami w sieć gdańskiej kanalizacji.  Co więcej, Maciej Lisicki, zastępca Prezydenta Gdańska, nie ukrywa, że kolejne podwyżki cen wody już za rok.


O ok. 7,1 proc. zdrożał z kolei prąd. Wprawdzie ceny energii elektrycznej wzrosły w całym kraju, lecz to właśnie Grupa Energa, która dostarcza prąd gdańszczanom, przygotowała swoim klientom spore podwyżki. Firma uzasadnia nowy cennik większymi kosztami produkcji i transportu energii.


Podwyżki dotkną też podróżujących Szybką Koleją Miejską. Zdrożeją wszystkie bilety, średnio o 7 proc. Jednorazowy przejazd z Gdańska Głównego do Gdyni Głównej kosztuje teraz 5 zł – o 50 gr więcej, niż w ubiegłym roku. Droższe będą też bilety okresowe. Miesięczny bilet na tej samej trasie będzie kosztował 6 zł więcej. Wyższe ceny, podobnie jak grudniowe zmniejszenie częstotliwości kursów SKM, spółka uzasadnia wymaganiami Unii Europejskiej. Aby korzystać z europejskich funduszy, firma powinna każdy rok działalności zamykać na finansowym plusie. – Jest to dla nas niezwykle istotne, ponieważ remonty peronów oraz zbliżająca się masowa modernizacja pociągów, jest możliwa właśnie dzięki funduszom unijnym – tłumaczy Marcin Głuszek, rzecznik prasowy SKM.


Do lokalnych podwyżek dołożyć trzeba także wzrosty cen w całej Polsce. Głównym ich powodem są wyższe podatki - od pierwszego stycznia obowiązuje 23 proc. stawka VAT. Podwyżka o jeden punkt procentowy, zdaniem przedstawicieli rządu, może pociągnąć za sobą najwyżej kilkuprocentowy wzrost cen. Mniej optymistycznie patrzą na tą sytuację eksperci. Uważają oni, że ceny np. nieprzetworzonej żywności mogą wzrosnąć nawet o 20 procent. - Żywność nie jest produkowana w rezerwatach, gdzie nie obowiązuje VAT. To będzie miało wpływ na poziom życia zwłaszcza tych najbiedniejszych – powiedział dla PAP Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.


Podwyżki uderzą też w uzależnionych od nikotyny. Do wzrostu cen papierosów, obok wyższego VAT-u, przyczyni się zwiększenie akcyzy o 4 proc. Zmienił się też sam sposób wyliczania akcyzy, a co za tym idzie – paczka może podrożeć nawet o 10 proc.


Większe wydatki czekają także książkowych moli. Od kwietnia książki objęte będą 5 proc. podatkiem VAT, od których dotychczas nie odprowadzało się tego podatku.


To jednak nie ceny książek dla dzieci nie będą największym problemem rodziców. Jeszcze droższe staną się ubrania i buty dla najmłodszych. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zadecydował, że te produkty nie mogą być objęte dotychczasową 7 proc. stawką VAT, ale podstawową, czyli 23 proc.
Adrian Dampc


Porównanie starych i nowych cen
Było Będzie
Opłata za dzierżawę garażu we Wrzeszczu 20 m. kw. 118 zł 1460 zł
Czynsz za mieszkanie komunalne 40 m. kw.163,2 zł 408 zł
Rachunek za wodę 89,2 zł 96,7 zł
Rachunek za prąd  90 zł 95 zł
Miesięczny bilet SKM 100 zł 106 zł
złZimowe buty dla niemowlaka 150 zł 173 zł
Papierosy 10 zł 11 zł
Książka 40 zł 42 zł
Kilogram jabłek 4 zł 5 zł

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież