Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Podwyżka czynszów: lewica i anarchiści protestują

alt - Uchwała została wzięta z przysłowiowego Księżyca – piszą w swoim liście członkowie Nic o Nas Bez Nas i proszą prezydenta Gdańska o wycofanie się z podwyżek. - Chcemy rzetelnej informacji – piszą z kolei Jolanta Banach i Krzysztof Andruszkiewicz, autorzy drugiego listu.

Do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wpłynęły dziś dwa listy otwarte w sprawie planowanej na 1 września „reformy” (lub jak mówią przeciwnicy: „podwyżki”) czynszów komunalnych. Autorami listów są organizatorzy „Marszu pustych garnków” - inicjatywa Nic o Nas Bez Nas oraz radna Jolanta Banach i Krzysztofa Andruszkiewicza przewodniczącego gdańskiego SLD.


Ostrzejszą krytyką planu „regulacji czynszów komunalnych” jest list NoNBN.
- Tak zwana „reforma” Lisickiego – w praktyce drastyczna podwyżka czynszów – jest oparta na błędnych założeniach, nieprzemyślana i niechlujnie opracowana, a jej ewentualne wprowadzenie narazi miasto na poważne konsekwencje, zarówno społeczne jak i finansowe – piszą działacze lokatorscy.

Domagają się, by prezydent Adamowicz „przestał chować się za Maciejem Lisickim”, wycofał się z planowanych podwyżek, spotkał się z lokatorami mieszkań komunalnych i porozmawiał z nimi o miejskich planach, a także by powołał roboczy zespół mający opracować nową reformę mieszkalnictwa komunalnego. W skład zespołu mieliby wejść przedstawiciele: Prezydenta Miasta Gdańska, klubów radnych, rad osiedli, organizacji pozarządowych oraz najemców lokali komunalnych.

Autorzy podkreślają, że magistrat nie przeprowadził rzetelnych analiz dotyczących nakładów na pomoc społeczną, jakie wymuszą nowe „regulacje”.
- Zresztą same przychody z czynszów również pozostają niewiadomą, czego najlepszym dowodem jest fakt, że rozszerzając zakres ulg nie zmieniono przewidywanych wpływów z czynszu – piszą.

Zdaniem działaczy NoNBN „reforma” doprowadzić może do dramatu wielu gdańskich rodzin.

- Wydarzenia ostatnich tygodni pokazują, że jeśli podwyżki czynszów nie zostaną zatrzymane, Gdańsk czeka fala niekontrolowanych protestów społecznych.  Jedynym sposobem uniknięcia eskalacji konfliktu władzy z mieszkańcami jest zrealizowanie przez Pana przedwyborczych obietnic o partnerskim traktowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Mieszkańcy mówią drastycznym podwyżkom stanowcze „nie!” i powinien Pan ich wysłuchać – kończą działacze NoNBN.


- Lokale komunalne w krajach Europy Zachodniej  stanowią wyższy niż w Polsce procent ogólnej liczby mieszkań – piszą w swoim liście Banach i Andruszkiewicz. - Dlaczego władze miasta Gdańska dążą do ograniczenia zasobu komunalnego do 15000 lokali mieszkalnych? - pytają. Piszą także o braku rzetelnych szacunków dotyczących społecznych i finansowych skutków  reformy czynszów.
 
- Oczekujemy rzetelnej analizy wpływów z podwyżek uwzględniających wpływy netto
po odliczeniu ulg, kosztów ich wyliczania i weryfikowania, wzrostu wydatków na dodatki mieszkaniowe – piszą radna i były kandydat SLD na prezydenta Gdańska.

Autorzy oczekują także informacji dotyczących lokali ponadmetrażowych, przedstawienia planu pomocy osobom chcącym zmienić mieszkania na mniejsze. Wysuwają także dwie propozycje: wprowadzenia dwóch stawek czynszowych: niskiej dla najemców niezamożnych, ustalanej na wniosek lokatora po weryfikacji dochodu i wyższej dla najemców o wysokich dochodach oraz wprowadzenia wyższej stawki dla najemców, którzy mimo nadmetrażu odmawiają wymiany na mniejsze. Ta druga propozycja miałaby nie dotyczyć osób starszych.
 
Prezydent na razie  nie odpowiedział na żaden z listów.

Jacek Wierciński
jacek.wiercinski@wybrzeze24.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież