Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nieistniejący patroni gdańskich ulic

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 08 stycznia 2011 14:02

altPrzekręcone nazwisko? Wymyślone imię? Okazuje się, że w nazwach gdańskich ulic to nic niezwykłego. Miejscy urzędnicy wiedzą o niektórych błędach od 30 lat, ale do dziś nikt nie wpadł na pomysł, że poprawić pomyłki.


Jednym z takich miejsc jest ul. Gen. Józefa Fiszera. Z tym patronem jest jednak problem - nie sposób znaleźć go w jakiejkolwiek książce o historii. Nie trudno się więc zgadnąć, że wymyślającym nazwę tej ulicy chodziło o gen. Stanisława Fiszera – uczestnika insurekcji kościuszkowskiej i naczelnika sztabu wojsk Księstwa Warszawskiego, który poległ w 1812 towarzysząc Bonapartemu w wielkiej wyprawie na Moskwę.


Kolejna urzędnicza wpadka to ul. Wilhelma Stryjewskiego. Znany i ceniony gdański malarz miał bowiem na nazwisko Stryowski. – Nie wiem skąd wziął się ten błąd, ale powinien zostać poprawiony. Stryowski jest twórcą pięknych i związanych z Pomorzem obrazów. Z pewnością zasługuje na należyte uhonorowanie - wyjaśnia prof. Andrzej Januszajtis, znawca historii Gdańska.


Urząd Miejski zastanawiał się nad poprawnością nazwy ul. Stryjewskiego już w… 1980 roku. Urzędnicy poprosili nawet o ekspertyzę wybitnego językoznawcę prof. Huberta Górnowicza. Ten stwierdził, że wprawdzie aktualna nazwa jest dopuszczalna językowo, to „skoro malarz pisał sam swoje nazwisko Stryowski, należy tę pisownie respektować”. Mimo tej opinii, urzędnicy bez konkretnej przyczyny wycofali się ze zmiany nazwy.


To nie koniec urzędniczych pomyłek. Choć Antoni Giełgud, kolejny patron jednej z gdańskich ulic, istniał, historycy zapewniają, że chodzi o kogoś innego. – Z pewnością nadający tą nazwę ulicy mieli na myśli Ignacego Giełguda, którego wydarzenia historyczne ściśle związały z Gdańskiem – uważa prof. Januszajtis.


Za opinią znawcy Gdańska przemawiają fakty. 13 marca 1807 roku to właśnie Ignacy Giełgud objął dywizję po rannym Janie Henryku Dąbrowskim i wziął udział w ataku na zajęty przez wojska pruskie Gdańsk. Udana ofensywa doprowadziła do powstania Wolnego Miasta Gdańska. Niedługo później Giełgud zmarł w wyniku odniesionych w walce ran.
Czy są szanse na poprawienie błędów w nazewnictwie? Radni miasta - to oni od ich decyzji zależą zmiany - zapewniają, że tak. - Wiem o tym błędzie i dziwię się, że dotychczas nikt się tym nie zajął – mówi Jaromir Falandysz, radny Prawa i Sprawiedliwości. – Taka sytuacja fatalnie wpływa na wizerunek miasta. Jeśli urzędnicy nie radzą sobie z przepisaniem z książki nazwiska bohatera narodowego, to jak można im powierzyć dużo poważniejsze problemy, takie jak np. prace nad budżetem? Postaram się jednak przekonać swoich kolegów z rady do zmian. Najlepszym okresem na poprawienie nazw ulic będzie wprowadzenie nowych dowodów – dodaje.


Z tym terminem zgadza się Maciej Krupa, radny Platformy Obywatelskiej. Okazuje się bowiem, że Rada już od jakiegoś czasu zna ten problem. Zasygnalizował go kilka lat temu prof. Januszajtis. Krupa obiecywał wówczas, że postara się rozwiązać problem z ul. Fiszera. – Postanowiliśmy wtedy poczekać, ponieważ wiązałoby się to kosztami dla mieszkańców. Musieliby z własnej kieszeni zapłacić za nowe dokumenty - wyjaśnia.
Adrian Dampc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież