Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nieistniejący patroni gdańskich ulic

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 08 stycznia 2011 14:02

altPrzekręcone nazwisko? Wymyślone imię? Okazuje się, że w nazwach gdańskich ulic to nic niezwykłego. Miejscy urzędnicy wiedzą o niektórych błędach od 30 lat, ale do dziś nikt nie wpadł na pomysł, że poprawić pomyłki.


Jednym z takich miejsc jest ul. Gen. Józefa Fiszera. Z tym patronem jest jednak problem - nie sposób znaleźć go w jakiejkolwiek książce o historii. Nie trudno się więc zgadnąć, że wymyślającym nazwę tej ulicy chodziło o gen. Stanisława Fiszera – uczestnika insurekcji kościuszkowskiej i naczelnika sztabu wojsk Księstwa Warszawskiego, który poległ w 1812 towarzysząc Bonapartemu w wielkiej wyprawie na Moskwę.


Kolejna urzędnicza wpadka to ul. Wilhelma Stryjewskiego. Znany i ceniony gdański malarz miał bowiem na nazwisko Stryowski. – Nie wiem skąd wziął się ten błąd, ale powinien zostać poprawiony. Stryowski jest twórcą pięknych i związanych z Pomorzem obrazów. Z pewnością zasługuje na należyte uhonorowanie - wyjaśnia prof. Andrzej Januszajtis, znawca historii Gdańska.


Urząd Miejski zastanawiał się nad poprawnością nazwy ul. Stryjewskiego już w… 1980 roku. Urzędnicy poprosili nawet o ekspertyzę wybitnego językoznawcę prof. Huberta Górnowicza. Ten stwierdził, że wprawdzie aktualna nazwa jest dopuszczalna językowo, to „skoro malarz pisał sam swoje nazwisko Stryowski, należy tę pisownie respektować”. Mimo tej opinii, urzędnicy bez konkretnej przyczyny wycofali się ze zmiany nazwy.


To nie koniec urzędniczych pomyłek. Choć Antoni Giełgud, kolejny patron jednej z gdańskich ulic, istniał, historycy zapewniają, że chodzi o kogoś innego. – Z pewnością nadający tą nazwę ulicy mieli na myśli Ignacego Giełguda, którego wydarzenia historyczne ściśle związały z Gdańskiem – uważa prof. Januszajtis.


Za opinią znawcy Gdańska przemawiają fakty. 13 marca 1807 roku to właśnie Ignacy Giełgud objął dywizję po rannym Janie Henryku Dąbrowskim i wziął udział w ataku na zajęty przez wojska pruskie Gdańsk. Udana ofensywa doprowadziła do powstania Wolnego Miasta Gdańska. Niedługo później Giełgud zmarł w wyniku odniesionych w walce ran.
Czy są szanse na poprawienie błędów w nazewnictwie? Radni miasta - to oni od ich decyzji zależą zmiany - zapewniają, że tak. - Wiem o tym błędzie i dziwię się, że dotychczas nikt się tym nie zajął – mówi Jaromir Falandysz, radny Prawa i Sprawiedliwości. – Taka sytuacja fatalnie wpływa na wizerunek miasta. Jeśli urzędnicy nie radzą sobie z przepisaniem z książki nazwiska bohatera narodowego, to jak można im powierzyć dużo poważniejsze problemy, takie jak np. prace nad budżetem? Postaram się jednak przekonać swoich kolegów z rady do zmian. Najlepszym okresem na poprawienie nazw ulic będzie wprowadzenie nowych dowodów – dodaje.


Z tym terminem zgadza się Maciej Krupa, radny Platformy Obywatelskiej. Okazuje się bowiem, że Rada już od jakiegoś czasu zna ten problem. Zasygnalizował go kilka lat temu prof. Januszajtis. Krupa obiecywał wówczas, że postara się rozwiązać problem z ul. Fiszera. – Postanowiliśmy wtedy poczekać, ponieważ wiązałoby się to kosztami dla mieszkańców. Musieliby z własnej kieszeni zapłacić za nowe dokumenty - wyjaśnia.
Adrian Dampc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież