Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nieistniejący patroni gdańskich ulic

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
sobota, 08 stycznia 2011 14:02

altPrzekręcone nazwisko? Wymyślone imię? Okazuje się, że w nazwach gdańskich ulic to nic niezwykłego. Miejscy urzędnicy wiedzą o niektórych błędach od 30 lat, ale do dziś nikt nie wpadł na pomysł, że poprawić pomyłki.


Jednym z takich miejsc jest ul. Gen. Józefa Fiszera. Z tym patronem jest jednak problem - nie sposób znaleźć go w jakiejkolwiek książce o historii. Nie trudno się więc zgadnąć, że wymyślającym nazwę tej ulicy chodziło o gen. Stanisława Fiszera – uczestnika insurekcji kościuszkowskiej i naczelnika sztabu wojsk Księstwa Warszawskiego, który poległ w 1812 towarzysząc Bonapartemu w wielkiej wyprawie na Moskwę.


Kolejna urzędnicza wpadka to ul. Wilhelma Stryjewskiego. Znany i ceniony gdański malarz miał bowiem na nazwisko Stryowski. – Nie wiem skąd wziął się ten błąd, ale powinien zostać poprawiony. Stryowski jest twórcą pięknych i związanych z Pomorzem obrazów. Z pewnością zasługuje na należyte uhonorowanie - wyjaśnia prof. Andrzej Januszajtis, znawca historii Gdańska.


Urząd Miejski zastanawiał się nad poprawnością nazwy ul. Stryjewskiego już w… 1980 roku. Urzędnicy poprosili nawet o ekspertyzę wybitnego językoznawcę prof. Huberta Górnowicza. Ten stwierdził, że wprawdzie aktualna nazwa jest dopuszczalna językowo, to „skoro malarz pisał sam swoje nazwisko Stryowski, należy tę pisownie respektować”. Mimo tej opinii, urzędnicy bez konkretnej przyczyny wycofali się ze zmiany nazwy.


To nie koniec urzędniczych pomyłek. Choć Antoni Giełgud, kolejny patron jednej z gdańskich ulic, istniał, historycy zapewniają, że chodzi o kogoś innego. – Z pewnością nadający tą nazwę ulicy mieli na myśli Ignacego Giełguda, którego wydarzenia historyczne ściśle związały z Gdańskiem – uważa prof. Januszajtis.


Za opinią znawcy Gdańska przemawiają fakty. 13 marca 1807 roku to właśnie Ignacy Giełgud objął dywizję po rannym Janie Henryku Dąbrowskim i wziął udział w ataku na zajęty przez wojska pruskie Gdańsk. Udana ofensywa doprowadziła do powstania Wolnego Miasta Gdańska. Niedługo później Giełgud zmarł w wyniku odniesionych w walce ran.
Czy są szanse na poprawienie błędów w nazewnictwie? Radni miasta - to oni od ich decyzji zależą zmiany - zapewniają, że tak. - Wiem o tym błędzie i dziwię się, że dotychczas nikt się tym nie zajął – mówi Jaromir Falandysz, radny Prawa i Sprawiedliwości. – Taka sytuacja fatalnie wpływa na wizerunek miasta. Jeśli urzędnicy nie radzą sobie z przepisaniem z książki nazwiska bohatera narodowego, to jak można im powierzyć dużo poważniejsze problemy, takie jak np. prace nad budżetem? Postaram się jednak przekonać swoich kolegów z rady do zmian. Najlepszym okresem na poprawienie nazw ulic będzie wprowadzenie nowych dowodów – dodaje.


Z tym terminem zgadza się Maciej Krupa, radny Platformy Obywatelskiej. Okazuje się bowiem, że Rada już od jakiegoś czasu zna ten problem. Zasygnalizował go kilka lat temu prof. Januszajtis. Krupa obiecywał wówczas, że postara się rozwiązać problem z ul. Fiszera. – Postanowiliśmy wtedy poczekać, ponieważ wiązałoby się to kosztami dla mieszkańców. Musieliby z własnej kieszeni zapłacić za nowe dokumenty - wyjaśnia.
Adrian Dampc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież