Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W Gdańsku może zabraknąć pieniędzy na odśnieżanie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 04 stycznia 2011 11:13


altW 2011 roku miasto chce przeznaczyć na odśnieżanie 11 mln zł.  Nie wiadomo, czy to wystarczy – w 2010 roku zima w Gdańsku kosztowała ponad 16 mln zł, a i tak część dróg czekała na odśnieżenie przez wiele dni.

- Od stycznia korzystamy z budżetu na rok 2011, więc na tą chwilę pieniądze są. Większym wyzwaniem jest za to ostatni kwartał roku, kiedy to fundusze się kończą. Jeśli zima będzie łagodna, to damy radę. Gorzej, gdy opady będą podobne do tegorocznych – obawia się Rafał Jaworski, szef Działu Oczyszczania Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Mimo nowego budżetu, problemy z odśnieżaniem nie skończyły się wraz z nowym rokiem. W zeszłym tygodniu Andrzej Lato, prezes przychodni ETER-MED przy ul. Jaskółczej, apelował do gdańskich służb o odśnieżenie dojazdu do swojej placówki. Rafał Jaworski obiecywał wtedy, że przyjrzy się problemowi.

Lato uważa, że niewiele się zmieniło. – Prawdę mówiąc, nie zauważyłem żadnej interwencji władz. Problem wprawdzie trochę zelżał, ale jest to wynikiem odwilży – stwierdza prezes ETER-MED. – Sytuacja naszych pacjentów dalej jest bardzo trudna. Wielu z nich porusza się na wózkach inwalidzkich lub o kulach. To dla nich horror – dodaje.

ZDiZ odpiera zarzuty. – Poszerzyliśmy przejazd na ulicy Jaskółczej. Z naszej strony zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy. Jeśli natomiast prezes przychodni ma na myśli chodniki, to ich odśnieżenie należy do obowiązków właściciela terenu – tłumaczy Jaworski.

Szef Działu Oczyszczania przyznaje jednak, że może dochodzić do sytuacji, w której część placówek zostanie odcięta z powodu śniegu. Nie istnieją bowiem żadne przepisy nakazujące zajęcie się na początku ulicami, przy których znajdują placówki użyteczności publicznej, czyli np.  pogotowia ratunkowego czy straży pożarnej. – Priorytetem są dla nas główne arterie komunikacyjne. Gdy jakaś placówka, na przykład przychodnia, znajduje się przy małej ulicy, to rzeczywiście czasem musi poczekać na swoją kolej  – wyjaśnia Jaworski.

Czy to oznacza, że miasto nie może skutecznie walczyć ze skutkami zimy? Okazuje się, że niekoniecznie. – Przychodnie z Gdyni czy innych miast województwie pomorskim nie mają takich problemów, jak my. Dlaczego więc nie można wziąć przykładu właśnie z nich? – dziwi się Lato.

Gdański ZDiZ nie ukrywa, że Gdyni odśnieżanie idzie sprawniej. – Robimy wszystko, na co pozwalają nam przyznane pieniądze. Jeśli ktoś dysponuje większą kwotą, to oczywiście ma większe możliwości działania – przyznaje Jaworski.

Okazuje się bowiem, że mniejsza od Gdańska Gdynia wydaje zbliżone kwoty na odśnieżanie. Na walkę z zimą w budżecie miasta przeznaczono tam 11 mln zł. Dla porównania, Gdańsk, którego łączna długość dróg prawie dwa razy większa, wyda w zimie również 11 mln zł.

A co, gdy taka kwota nie wystarczy? – Wtedy ZDiZ może dokonać przesunięć w swoim budżecie, aby więcej pieniędzy przeznaczyć na odśnieżanie. Taka sytuacja miała miejsce w tym roku, kiedy to wydano ponad 16 mln zł, podczas gdy początkowy budżet wynosił niecałe 11 mln zł – mówi Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Takie rozwiązanie powoduje jednak, że trzeba będzie zabrać pieniądze przewidziane na inne cele ZDiZ, np. jesienne łatanie pozimowych dziur w gdańskich ulicach.

Adrian Dampc


Taka wyglądały gdańskie ulicy po grudniowych opadach śniegu

fot. Maciej Kostun


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież