Uczniowie zgłębiali tajemnice Słońca i Księżyca » W Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa "Zdoln... Twierdza zamknięta o pół roku dłużej » Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę Obywatelską i jej satelitów, system stwor... Mieszkańcy Cygańskiej Góry: nie chcemy być ignorowani w sprawie naszeg... » Na osiedlu Cygańska Góra planowana jest budowa nowego osiedla przez Invest Komfort. Mieszkańcy Cygań... Godność odpowiada Owczarczak: plac ks. Bogdanowicza przy bazylice » PaniAgnieszka OwczarczakPrzewodnicząca Rady Miasta GdańskaSzanowna Pani,Po moim piśmie skierowanym d... W tygodniku „Sieci”: Cenzura w natarciu » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza ujawnia kulisy procesu z pozwu TVN, wytoczonego dziennikarzom Fra... Marek Balicki: Budziła się nadzieja » Z dr. Markiem Balickim, lekarzem psychiatrą i anestezjologiem, w 1980 r. członkiem Komitetu Strajkow... Aktywa Lotosu są zbywane w kontrolowany sposób. Daniel Obajtek: nie ul... » Daniel Obajtek, prezes Polskiego Koncernu Naftowego, odniósł się do informacji o rzekomym niekontrol... Obiad polityków z sędziami! Prof. A. Kamiński komentuje: niedopuszczal... » W sieci, za sprawą prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz pojawił się 11 listopada „twitt” informuj... Piotr Czauderna: Straciliśmy wielu utalentowanych ludzi » Z prof. dr. hab. n. med. Piotrem Czauderną, uczestnikiem strajku studenckiego na AMG w listopadzie 1... Paliw dostatek, na stacjach spokój » Spokojnie na gdańskich stacjach paliw. Z krótkiego rekonesansu reportera "Gazety Gdańskiej" na Przym...
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
czwartek, 24 listopada 2022 18:46
Twierdza zamknięta o pół roku dłużej
Rządzący Gdańskiem, Sopotem i Pomorzem, oparty o Platformę
Trefl nie dał szans beniaminkowi
wtorek, 22 listopada 2022 17:48
Trefl nie dał szans beniaminkowi
Kolejne zwycięstwo bez straty seta w ERGO Arena odnieśli siatkarze
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
sobota, 26 listopada 2022 13:21
Biegański wraca, Paraschiva na celowniku Lechii
Ekstraklasa PKO BPW Gdańsku rozegrano zaległość z sierpnia. Wiary
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
poniedziałek, 21 listopada 2022 18:12
Sławomir Czarniecki członkiem Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA
Z dniem 21 listopada Sławomir Czarniecki został powołany na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
poniedziałek, 14 listopada 2022 11:29
Arthur Bendrat - pozostający w cieniu
XIX wieczne gdańskie malarstwo zdominowane przez pruską
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
niedziela, 30 października 2022 19:40
Nabierają tempa rozgrywki unihokeja
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach unihokeja wyłoniły medalistki

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W Gdańsku może zabraknąć pieniędzy na odśnieżanie

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 04 stycznia 2011 11:13


altW 2011 roku miasto chce przeznaczyć na odśnieżanie 11 mln zł.  Nie wiadomo, czy to wystarczy – w 2010 roku zima w Gdańsku kosztowała ponad 16 mln zł, a i tak część dróg czekała na odśnieżenie przez wiele dni.

- Od stycznia korzystamy z budżetu na rok 2011, więc na tą chwilę pieniądze są. Większym wyzwaniem jest za to ostatni kwartał roku, kiedy to fundusze się kończą. Jeśli zima będzie łagodna, to damy radę. Gorzej, gdy opady będą podobne do tegorocznych – obawia się Rafał Jaworski, szef Działu Oczyszczania Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Mimo nowego budżetu, problemy z odśnieżaniem nie skończyły się wraz z nowym rokiem. W zeszłym tygodniu Andrzej Lato, prezes przychodni ETER-MED przy ul. Jaskółczej, apelował do gdańskich służb o odśnieżenie dojazdu do swojej placówki. Rafał Jaworski obiecywał wtedy, że przyjrzy się problemowi.

Lato uważa, że niewiele się zmieniło. – Prawdę mówiąc, nie zauważyłem żadnej interwencji władz. Problem wprawdzie trochę zelżał, ale jest to wynikiem odwilży – stwierdza prezes ETER-MED. – Sytuacja naszych pacjentów dalej jest bardzo trudna. Wielu z nich porusza się na wózkach inwalidzkich lub o kulach. To dla nich horror – dodaje.

ZDiZ odpiera zarzuty. – Poszerzyliśmy przejazd na ulicy Jaskółczej. Z naszej strony zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy. Jeśli natomiast prezes przychodni ma na myśli chodniki, to ich odśnieżenie należy do obowiązków właściciela terenu – tłumaczy Jaworski.

Szef Działu Oczyszczania przyznaje jednak, że może dochodzić do sytuacji, w której część placówek zostanie odcięta z powodu śniegu. Nie istnieją bowiem żadne przepisy nakazujące zajęcie się na początku ulicami, przy których znajdują placówki użyteczności publicznej, czyli np.  pogotowia ratunkowego czy straży pożarnej. – Priorytetem są dla nas główne arterie komunikacyjne. Gdy jakaś placówka, na przykład przychodnia, znajduje się przy małej ulicy, to rzeczywiście czasem musi poczekać na swoją kolej  – wyjaśnia Jaworski.

Czy to oznacza, że miasto nie może skutecznie walczyć ze skutkami zimy? Okazuje się, że niekoniecznie. – Przychodnie z Gdyni czy innych miast województwie pomorskim nie mają takich problemów, jak my. Dlaczego więc nie można wziąć przykładu właśnie z nich? – dziwi się Lato.

Gdański ZDiZ nie ukrywa, że Gdyni odśnieżanie idzie sprawniej. – Robimy wszystko, na co pozwalają nam przyznane pieniądze. Jeśli ktoś dysponuje większą kwotą, to oczywiście ma większe możliwości działania – przyznaje Jaworski.

Okazuje się bowiem, że mniejsza od Gdańska Gdynia wydaje zbliżone kwoty na odśnieżanie. Na walkę z zimą w budżecie miasta przeznaczono tam 11 mln zł. Dla porównania, Gdańsk, którego łączna długość dróg prawie dwa razy większa, wyda w zimie również 11 mln zł.

A co, gdy taka kwota nie wystarczy? – Wtedy ZDiZ może dokonać przesunięć w swoim budżecie, aby więcej pieniędzy przeznaczyć na odśnieżanie. Taka sytuacja miała miejsce w tym roku, kiedy to wydano ponad 16 mln zł, podczas gdy początkowy budżet wynosił niecałe 11 mln zł – mówi Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Takie rozwiązanie powoduje jednak, że trzeba będzie zabrać pieniądze przewidziane na inne cele ZDiZ, np. jesienne łatanie pozimowych dziur w gdańskich ulicach.

Adrian Dampc


Taka wyglądały gdańskie ulicy po grudniowych opadach śniegu

fot. Maciej Kostun


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt


alt

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież