"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Stan wojenny wszystko popsuł

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 23 grudnia 2010 19:11

altRozmowa z Andrzejem Jaworskim, posłem Prawa i Sprawiedliwości z Pomorza

- W tym roku obchodzimy 29 rocznicę stanu wojennego i 40 rocznicę Grudnia’70. Pan przez wiele lat był prezesem Stoczni Gdańskiej. Jak stoczniowcy oceniają tamte wydarzenia z perspektywy czasu?
Andrzej Jaworski: Dla stoczniowców to co się działo w latach siedemdziesiątych, to nie były żadne „wydarzenia grudniowe”, jak to się już próbuje mówić, tylko zbrodnia popełniona na obywatelach Polski przez polskie ludowe wojsko. Nikomu by do głowy nie przyszło, że przeciw robotnikom i przypadkowym osobom wystąpią żołnierze z ostrą amunicją. Trzeba pamiętać, że do tragicznej sytuacji w Gdyni doszło na stacji przesiadkowej, kiedy żołnierze strzelali do idących do pracy stoczniowców, a także do ludzi, którzy przez przypadek znaleźli się w tym miejscu. Myślę, że istotne jest, żeby przypominać jak było na prawdę i kto jest za to faktycznie odpowiedzialny. Jedną z osób, które podejmowały wówczas decyzje w tej kwestii był Wojciech Jaruzelski. To samo mamy zresztą kilkanaście lat później w czasie stanu wojennego, za który odpowiedzialna była ta sama osoba. Trzeba pamiętać, że system represyjny był tak duży, że władza mogła go utrzymać innymi metodami, niekoniecznie przez wprowadzenie na ulice wojska.

- Jerzy Borowczak powiedział dla „Gazety Gdańskiej”, że w jego ocenie stan wojenny, okrutny i straszny dla Solidarności i społeczeństwa, paradoksalnie przedłużył jedność opozycji. Czy zgadza się pan z ta tezą?
Andrzej Jaworski: Myślę, że wiedza socjologiczna i politologiczna pana Borowczaka pozostawia wiele do życzenia. To są jego prywatne tezy. Ktoś kto chociaż trochę zna się na politologii i socjologii nie będzie myślał w ten sposób. Myślę, że jest wręcz przeciwnie. Stan wojenny doprowadził do tego, że złamano wiele osób, dochodziło do wielu osobistych nieszczęść. To właśnie od tamtej chwili ludzie Solidarności zaczęli się dzielić. Gdyby nie było stanu wojennego, to pierwsza Solidarność doprowadziła by do tego, że nowa Polska wyglądałaby zupełnie inaczej. Po Porozumieniach Sierpniowych była euforia, jedność i duża chęć wspólnego działania dla dobra kraju. Stan wojenny to wszystko popsuł. Każdy kto tego nie widzi jest chyba ślepy.

- Wróćmy może do atmosfery politycznej jaka panuje w Polsce. Po katastrofie smoleńskiej dużo mówiło się o pojednaniu. Czy w dzisiejszej rzeczywistości politycznej jest jeszcze miejsce na jakiekolwiek porozumienie?
Andrzej Jaworski: Sytuacja w tej chwili jest taka, że katastrofa smoleńska jest elementem wykorzystywanym przez Platformę Obywatelską do swoistej gry polegającej na tym, że próbuje się tą katastrofą przykryć całą sytuację prawno-gospodarczą w kraju. Z drugiej strony PO zamydla obraz katastrofy. Myślę, że nie jest bez znaczenia to, że z jednej strony społeczeństwo nie jest informowane o wielkości dziury budżetowej i jakie podwyżki nam grożą, a z drugiej nie wie co tak naprawdę stało się w Smoleńsku. Władze zdają się ukrywać prawdę, która może zaszkodzić piarowskiej wizji dobrobytu i miłości serwowanej przez PO. Ciężko mówić o jakimś pojednaniu czy porozumieniu, kiedy jedna strona mija się z prawdą i jest po tzw. „ciemnej stronie mocy”. Mówię tu oczywiście o Platformie Obywatelskiej.

- Dla przeciętnego Polaka nieśledzącego na bieżąco wydarzeń na scenie politycznej, konflikty w sejmie stają się coraz mniej zrozumiałe. Czy nie ma pan wrażenia, że dla wielu obywateli politycy przestali mówić ludzkim głosem?
Andrzej Jaworski: Myślę, że przeciętnego Polaka bardziej będzie interesowało o ile więcej będzie musiał zapłacić za wodę, gaz, energię elektryczną czy czynsz, niż to czy jeden poseł z drugim udają, że się ze sobą lubią, czy nie. Personalne przepychanki ważne dla niektórych polityków myślę, że nie mają dla społeczeństwa polskiego większego znaczenia.

- Jak ocenia pan wynik osiągnięty przez PiS w wyborach samorządowych? Czy zgadza się pan ze stwierdzeniami części komentatorów jakoby poparcie dla partii było poniżej jej przedwyborczych oczekiwań?
Andrzej Jaworski: Nie wiem kto formułuje takie wnioski. PiS na Pomorzu uzyskał wzrost poparcia w porównaniu do dziewięciu województw północnozachodniej Polski. Oczywiście zdajemy sobie sprawę ze spadku globalnego poparcia w kraju, bo o tym mówią wyniki ogólnopolskie. Natomiast strata notowań w Gdańsku w porównaniu do spadku w Szczecinie, Warszawie i innych wielkich miastach jest najmniejsza. To pokazuje, że w Gdańsku następuje pewien przełom. Sądzę, że strata poparcia związana jest z piarowską kampanią dobroci, miłości i dobrobytu uprawianą przez Platformę Obywatelską. Nie mówiąc już o przychylności wobec aktualnej ekipy rządowej większości środków masowego przekazu.

- Przed nami wybory parlamentarne, czy będzie się pan ubiegał o mandat poselski z Pomorza?
Andrzej Jaworski: Oczywiście, mam taki zamiar. Oprócz mnie o mandat poselski, będzie się z Pomorza ubiegał Kazimierz Koralewski i Zbigniew Kozak. Zrobimy wszystko, żeby nie tylko utrzymać aktualne mandaty, ale pozyskać ich jak najwięcej i wzmocnić reprezentacje posłów Prawa i Sprawiedliwości z Pomorza. Korzystając z okazji wszystkim czytelnikom Gazety Gdańskiej, z okazji świąt życzę, żeby budząc się 1 stycznia nie musieli się martwić podwyżkami wody, prądu, czynszu, a jeżeli już te podwyżki wejdą w życie, to żeby nie okazały się najwyższymi w kraju, na co się niestety zanosi.
Rozmawiał Tomasz Wrzask

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież