5.latka prezesa za 2 mln zł - jubileusz spółki Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Stan wojenny wszystko popsuł

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 23 grudnia 2010 19:11

altRozmowa z Andrzejem Jaworskim, posłem Prawa i Sprawiedliwości z Pomorza

- W tym roku obchodzimy 29 rocznicę stanu wojennego i 40 rocznicę Grudnia’70. Pan przez wiele lat był prezesem Stoczni Gdańskiej. Jak stoczniowcy oceniają tamte wydarzenia z perspektywy czasu?
Andrzej Jaworski: Dla stoczniowców to co się działo w latach siedemdziesiątych, to nie były żadne „wydarzenia grudniowe”, jak to się już próbuje mówić, tylko zbrodnia popełniona na obywatelach Polski przez polskie ludowe wojsko. Nikomu by do głowy nie przyszło, że przeciw robotnikom i przypadkowym osobom wystąpią żołnierze z ostrą amunicją. Trzeba pamiętać, że do tragicznej sytuacji w Gdyni doszło na stacji przesiadkowej, kiedy żołnierze strzelali do idących do pracy stoczniowców, a także do ludzi, którzy przez przypadek znaleźli się w tym miejscu. Myślę, że istotne jest, żeby przypominać jak było na prawdę i kto jest za to faktycznie odpowiedzialny. Jedną z osób, które podejmowały wówczas decyzje w tej kwestii był Wojciech Jaruzelski. To samo mamy zresztą kilkanaście lat później w czasie stanu wojennego, za który odpowiedzialna była ta sama osoba. Trzeba pamiętać, że system represyjny był tak duży, że władza mogła go utrzymać innymi metodami, niekoniecznie przez wprowadzenie na ulice wojska.

- Jerzy Borowczak powiedział dla „Gazety Gdańskiej”, że w jego ocenie stan wojenny, okrutny i straszny dla Solidarności i społeczeństwa, paradoksalnie przedłużył jedność opozycji. Czy zgadza się pan z ta tezą?
Andrzej Jaworski: Myślę, że wiedza socjologiczna i politologiczna pana Borowczaka pozostawia wiele do życzenia. To są jego prywatne tezy. Ktoś kto chociaż trochę zna się na politologii i socjologii nie będzie myślał w ten sposób. Myślę, że jest wręcz przeciwnie. Stan wojenny doprowadził do tego, że złamano wiele osób, dochodziło do wielu osobistych nieszczęść. To właśnie od tamtej chwili ludzie Solidarności zaczęli się dzielić. Gdyby nie było stanu wojennego, to pierwsza Solidarność doprowadziła by do tego, że nowa Polska wyglądałaby zupełnie inaczej. Po Porozumieniach Sierpniowych była euforia, jedność i duża chęć wspólnego działania dla dobra kraju. Stan wojenny to wszystko popsuł. Każdy kto tego nie widzi jest chyba ślepy.

- Wróćmy może do atmosfery politycznej jaka panuje w Polsce. Po katastrofie smoleńskiej dużo mówiło się o pojednaniu. Czy w dzisiejszej rzeczywistości politycznej jest jeszcze miejsce na jakiekolwiek porozumienie?
Andrzej Jaworski: Sytuacja w tej chwili jest taka, że katastrofa smoleńska jest elementem wykorzystywanym przez Platformę Obywatelską do swoistej gry polegającej na tym, że próbuje się tą katastrofą przykryć całą sytuację prawno-gospodarczą w kraju. Z drugiej strony PO zamydla obraz katastrofy. Myślę, że nie jest bez znaczenia to, że z jednej strony społeczeństwo nie jest informowane o wielkości dziury budżetowej i jakie podwyżki nam grożą, a z drugiej nie wie co tak naprawdę stało się w Smoleńsku. Władze zdają się ukrywać prawdę, która może zaszkodzić piarowskiej wizji dobrobytu i miłości serwowanej przez PO. Ciężko mówić o jakimś pojednaniu czy porozumieniu, kiedy jedna strona mija się z prawdą i jest po tzw. „ciemnej stronie mocy”. Mówię tu oczywiście o Platformie Obywatelskiej.

- Dla przeciętnego Polaka nieśledzącego na bieżąco wydarzeń na scenie politycznej, konflikty w sejmie stają się coraz mniej zrozumiałe. Czy nie ma pan wrażenia, że dla wielu obywateli politycy przestali mówić ludzkim głosem?
Andrzej Jaworski: Myślę, że przeciętnego Polaka bardziej będzie interesowało o ile więcej będzie musiał zapłacić za wodę, gaz, energię elektryczną czy czynsz, niż to czy jeden poseł z drugim udają, że się ze sobą lubią, czy nie. Personalne przepychanki ważne dla niektórych polityków myślę, że nie mają dla społeczeństwa polskiego większego znaczenia.

- Jak ocenia pan wynik osiągnięty przez PiS w wyborach samorządowych? Czy zgadza się pan ze stwierdzeniami części komentatorów jakoby poparcie dla partii było poniżej jej przedwyborczych oczekiwań?
Andrzej Jaworski: Nie wiem kto formułuje takie wnioski. PiS na Pomorzu uzyskał wzrost poparcia w porównaniu do dziewięciu województw północnozachodniej Polski. Oczywiście zdajemy sobie sprawę ze spadku globalnego poparcia w kraju, bo o tym mówią wyniki ogólnopolskie. Natomiast strata notowań w Gdańsku w porównaniu do spadku w Szczecinie, Warszawie i innych wielkich miastach jest najmniejsza. To pokazuje, że w Gdańsku następuje pewien przełom. Sądzę, że strata poparcia związana jest z piarowską kampanią dobroci, miłości i dobrobytu uprawianą przez Platformę Obywatelską. Nie mówiąc już o przychylności wobec aktualnej ekipy rządowej większości środków masowego przekazu.

- Przed nami wybory parlamentarne, czy będzie się pan ubiegał o mandat poselski z Pomorza?
Andrzej Jaworski: Oczywiście, mam taki zamiar. Oprócz mnie o mandat poselski, będzie się z Pomorza ubiegał Kazimierz Koralewski i Zbigniew Kozak. Zrobimy wszystko, żeby nie tylko utrzymać aktualne mandaty, ale pozyskać ich jak najwięcej i wzmocnić reprezentacje posłów Prawa i Sprawiedliwości z Pomorza. Korzystając z okazji wszystkim czytelnikom Gazety Gdańskiej, z okazji świąt życzę, żeby budząc się 1 stycznia nie musieli się martwić podwyżkami wody, prądu, czynszu, a jeżeli już te podwyżki wejdą w życie, to żeby nie okazały się najwyższymi w kraju, na co się niestety zanosi.
Rozmawiał Tomasz Wrzask

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież