Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Schronisko bez darowizn

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 21 stycznia 2011 11:08

altOd 1 stycznia miejskie schroniska nie mogą przyjmować pieniędzy od darczyńców. Ich przedstawiciele obawiają się, że ta sytuacja odbije się na zwierzętach. Miasto uspokaja i zapowiada pomoc.


Z początkiem 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o Finansach Publicznych. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, jednostki budżetowe, czyli te zasilane z kasy gminy, nie mogą prowadzić kont z własnymi dochodami. W praktyce oznacza to, że chętni do wpłat pieniędzy na ich rzecz nie będą mieli takiej możliwości. Problem szczególnie mogą odczuć placówki, które w dużym stopniu działały w oparciu o pomoc darczyńców, czyli ogrody zoologiczne oraz schroniska dla zwierząt.

alt

Jedną z takich jednostek jest gdańskie schronisko „Promyk” dla bezdomnych zwierząt. – Ta strata z pewnością będzie odczuwalna. Nigdy nie narzekaliśmy na nadmiar środków, dla nas liczy się każda złotówka. Wprawdzie zamiast pieniędzy możemy przyjmować datki rzeczowe, na przykład w postaci karmy, ale dla wielu naszych darczyńców przyjazd do położonego na obrzeżach miasta schroniska z workiem karmy może być dużym problemem – zauważa Piotr Świniarski, kierownik schroniska.


Teraz budżet „Promyka” będzie zależał wyłącznie od władz Gdańska. Urzędnicy uspokajają. - Miasto w swoim budżecie na rok 2011, zwiększyło dofinansowanie schroniska o 5,5 procent – tłumaczy Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Poza tym schroniska z znacznie większym zakresie, niż datków pieniężnych, korzystają z darowizn rzeczowych. W zeszłym roku schronisko zebrało 32 tysiące złotych, a wartość podarowanej karmy przekroczyła 88 tysiące złotych.


- To prawda, podarunków rzeczowych jest więcej, ale nie umniejszałbym wartości przekazywanych nam pieniędzy. Od marca 2006 roku zebraliśmy w ten sposób łącznie 263 tysiące złotych. Dla nas to znacząca kwota – mówi Świniarski. – Wprawdzie nie boimy się, że zwierzęta nie będą miały czego jeść, ale gorzej może być z ich komfortem. Te pieniądze szły najczęściej na lekarstwa lub nowe kojce dla psów, które muszą być trzymane oddzielnie. W dzisiejszych czasach, gdy modne stały się takie rasy, jak amstaf, jest ich coraz więcej – dodaje.


Władze miasta zapewniają jednak, że los zwierząt nie jest im obojętny. - W przypadku uzasadnionych potrzeb, istnieje możliwość ewentualnego zwiększenia dofinansowania. Pomagamy też w inny sposób. Już niedługo do prac porządkowych w schronisku wykorzystywani będą aresztanci i osadzeni w zakładzie karnym. Natomiast prezydent Maciej Lisicki deklarował wczoraj, że postara się o zorganizować pomoc w postaci zadaszenia otwartych boksów – wylicza Piotrowski.


- Rzeczywiście, jeśli miasto dotrzyma słowa, to obiecana forma pomocy pewnością przyda się schronisku – mówi Świniarski.
Aktualnie w gdańskim schronisku przebywa około 400 psów i 80 kotów. Szacunkowy dzienny koszt utrzymania psa w schronisku wynosi ok. 8 zł.
Adrian Dampc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież