Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Schronisko bez darowizn

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 21 stycznia 2011 11:08

altOd 1 stycznia miejskie schroniska nie mogą przyjmować pieniędzy od darczyńców. Ich przedstawiciele obawiają się, że ta sytuacja odbije się na zwierzętach. Miasto uspokaja i zapowiada pomoc.


Z początkiem 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o Finansach Publicznych. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, jednostki budżetowe, czyli te zasilane z kasy gminy, nie mogą prowadzić kont z własnymi dochodami. W praktyce oznacza to, że chętni do wpłat pieniędzy na ich rzecz nie będą mieli takiej możliwości. Problem szczególnie mogą odczuć placówki, które w dużym stopniu działały w oparciu o pomoc darczyńców, czyli ogrody zoologiczne oraz schroniska dla zwierząt.

alt

Jedną z takich jednostek jest gdańskie schronisko „Promyk” dla bezdomnych zwierząt. – Ta strata z pewnością będzie odczuwalna. Nigdy nie narzekaliśmy na nadmiar środków, dla nas liczy się każda złotówka. Wprawdzie zamiast pieniędzy możemy przyjmować datki rzeczowe, na przykład w postaci karmy, ale dla wielu naszych darczyńców przyjazd do położonego na obrzeżach miasta schroniska z workiem karmy może być dużym problemem – zauważa Piotr Świniarski, kierownik schroniska.


Teraz budżet „Promyka” będzie zależał wyłącznie od władz Gdańska. Urzędnicy uspokajają. - Miasto w swoim budżecie na rok 2011, zwiększyło dofinansowanie schroniska o 5,5 procent – tłumaczy Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Poza tym schroniska z znacznie większym zakresie, niż datków pieniężnych, korzystają z darowizn rzeczowych. W zeszłym roku schronisko zebrało 32 tysiące złotych, a wartość podarowanej karmy przekroczyła 88 tysiące złotych.


- To prawda, podarunków rzeczowych jest więcej, ale nie umniejszałbym wartości przekazywanych nam pieniędzy. Od marca 2006 roku zebraliśmy w ten sposób łącznie 263 tysiące złotych. Dla nas to znacząca kwota – mówi Świniarski. – Wprawdzie nie boimy się, że zwierzęta nie będą miały czego jeść, ale gorzej może być z ich komfortem. Te pieniądze szły najczęściej na lekarstwa lub nowe kojce dla psów, które muszą być trzymane oddzielnie. W dzisiejszych czasach, gdy modne stały się takie rasy, jak amstaf, jest ich coraz więcej – dodaje.


Władze miasta zapewniają jednak, że los zwierząt nie jest im obojętny. - W przypadku uzasadnionych potrzeb, istnieje możliwość ewentualnego zwiększenia dofinansowania. Pomagamy też w inny sposób. Już niedługo do prac porządkowych w schronisku wykorzystywani będą aresztanci i osadzeni w zakładzie karnym. Natomiast prezydent Maciej Lisicki deklarował wczoraj, że postara się o zorganizować pomoc w postaci zadaszenia otwartych boksów – wylicza Piotrowski.


- Rzeczywiście, jeśli miasto dotrzyma słowa, to obiecana forma pomocy pewnością przyda się schronisku – mówi Świniarski.
Aktualnie w gdańskim schronisku przebywa około 400 psów i 80 kotów. Szacunkowy dzienny koszt utrzymania psa w schronisku wynosi ok. 8 zł.
Adrian Dampc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież