W tygodniku „Sieci”: Radosław Sikorski. Kim jest? Komu naprawdę służy? » Najnowszy numer tygodnika „Sieci” stawia pytania o skandaliczne zachowanie Radosława Sikorskiego po ... Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
niedziela, 02 października 2022 08:55
Miłe złego początki Lechii w Szczecinie
Lechia pierwsza zdobyła bramkę na nowo otwartym stadionie w

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
niedziela, 02 października 2022 22:19
Sztafetowe biegi przełajowe na inaugurację
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 27 września w Parku im. Jana

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Schronisko bez darowizn

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 21 stycznia 2011 11:08

altOd 1 stycznia miejskie schroniska nie mogą przyjmować pieniędzy od darczyńców. Ich przedstawiciele obawiają się, że ta sytuacja odbije się na zwierzętach. Miasto uspokaja i zapowiada pomoc.


Z początkiem 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o Finansach Publicznych. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, jednostki budżetowe, czyli te zasilane z kasy gminy, nie mogą prowadzić kont z własnymi dochodami. W praktyce oznacza to, że chętni do wpłat pieniędzy na ich rzecz nie będą mieli takiej możliwości. Problem szczególnie mogą odczuć placówki, które w dużym stopniu działały w oparciu o pomoc darczyńców, czyli ogrody zoologiczne oraz schroniska dla zwierząt.

alt

Jedną z takich jednostek jest gdańskie schronisko „Promyk” dla bezdomnych zwierząt. – Ta strata z pewnością będzie odczuwalna. Nigdy nie narzekaliśmy na nadmiar środków, dla nas liczy się każda złotówka. Wprawdzie zamiast pieniędzy możemy przyjmować datki rzeczowe, na przykład w postaci karmy, ale dla wielu naszych darczyńców przyjazd do położonego na obrzeżach miasta schroniska z workiem karmy może być dużym problemem – zauważa Piotr Świniarski, kierownik schroniska.


Teraz budżet „Promyka” będzie zależał wyłącznie od władz Gdańska. Urzędnicy uspokajają. - Miasto w swoim budżecie na rok 2011, zwiększyło dofinansowanie schroniska o 5,5 procent – tłumaczy Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Poza tym schroniska z znacznie większym zakresie, niż datków pieniężnych, korzystają z darowizn rzeczowych. W zeszłym roku schronisko zebrało 32 tysiące złotych, a wartość podarowanej karmy przekroczyła 88 tysiące złotych.


- To prawda, podarunków rzeczowych jest więcej, ale nie umniejszałbym wartości przekazywanych nam pieniędzy. Od marca 2006 roku zebraliśmy w ten sposób łącznie 263 tysiące złotych. Dla nas to znacząca kwota – mówi Świniarski. – Wprawdzie nie boimy się, że zwierzęta nie będą miały czego jeść, ale gorzej może być z ich komfortem. Te pieniądze szły najczęściej na lekarstwa lub nowe kojce dla psów, które muszą być trzymane oddzielnie. W dzisiejszych czasach, gdy modne stały się takie rasy, jak amstaf, jest ich coraz więcej – dodaje.


Władze miasta zapewniają jednak, że los zwierząt nie jest im obojętny. - W przypadku uzasadnionych potrzeb, istnieje możliwość ewentualnego zwiększenia dofinansowania. Pomagamy też w inny sposób. Już niedługo do prac porządkowych w schronisku wykorzystywani będą aresztanci i osadzeni w zakładzie karnym. Natomiast prezydent Maciej Lisicki deklarował wczoraj, że postara się o zorganizować pomoc w postaci zadaszenia otwartych boksów – wylicza Piotrowski.


- Rzeczywiście, jeśli miasto dotrzyma słowa, to obiecana forma pomocy pewnością przyda się schronisku – mówi Świniarski.
Aktualnie w gdańskim schronisku przebywa około 400 psów i 80 kotów. Szacunkowy dzienny koszt utrzymania psa w schronisku wynosi ok. 8 zł.
Adrian Dampc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież