Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Schronisko bez darowizn

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 21 stycznia 2011 11:08

altOd 1 stycznia miejskie schroniska nie mogą przyjmować pieniędzy od darczyńców. Ich przedstawiciele obawiają się, że ta sytuacja odbije się na zwierzętach. Miasto uspokaja i zapowiada pomoc.


Z początkiem 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o Finansach Publicznych. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, jednostki budżetowe, czyli te zasilane z kasy gminy, nie mogą prowadzić kont z własnymi dochodami. W praktyce oznacza to, że chętni do wpłat pieniędzy na ich rzecz nie będą mieli takiej możliwości. Problem szczególnie mogą odczuć placówki, które w dużym stopniu działały w oparciu o pomoc darczyńców, czyli ogrody zoologiczne oraz schroniska dla zwierząt.

alt

Jedną z takich jednostek jest gdańskie schronisko „Promyk” dla bezdomnych zwierząt. – Ta strata z pewnością będzie odczuwalna. Nigdy nie narzekaliśmy na nadmiar środków, dla nas liczy się każda złotówka. Wprawdzie zamiast pieniędzy możemy przyjmować datki rzeczowe, na przykład w postaci karmy, ale dla wielu naszych darczyńców przyjazd do położonego na obrzeżach miasta schroniska z workiem karmy może być dużym problemem – zauważa Piotr Świniarski, kierownik schroniska.


Teraz budżet „Promyka” będzie zależał wyłącznie od władz Gdańska. Urzędnicy uspokajają. - Miasto w swoim budżecie na rok 2011, zwiększyło dofinansowanie schroniska o 5,5 procent – tłumaczy Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Poza tym schroniska z znacznie większym zakresie, niż datków pieniężnych, korzystają z darowizn rzeczowych. W zeszłym roku schronisko zebrało 32 tysiące złotych, a wartość podarowanej karmy przekroczyła 88 tysiące złotych.


- To prawda, podarunków rzeczowych jest więcej, ale nie umniejszałbym wartości przekazywanych nam pieniędzy. Od marca 2006 roku zebraliśmy w ten sposób łącznie 263 tysiące złotych. Dla nas to znacząca kwota – mówi Świniarski. – Wprawdzie nie boimy się, że zwierzęta nie będą miały czego jeść, ale gorzej może być z ich komfortem. Te pieniądze szły najczęściej na lekarstwa lub nowe kojce dla psów, które muszą być trzymane oddzielnie. W dzisiejszych czasach, gdy modne stały się takie rasy, jak amstaf, jest ich coraz więcej – dodaje.


Władze miasta zapewniają jednak, że los zwierząt nie jest im obojętny. - W przypadku uzasadnionych potrzeb, istnieje możliwość ewentualnego zwiększenia dofinansowania. Pomagamy też w inny sposób. Już niedługo do prac porządkowych w schronisku wykorzystywani będą aresztanci i osadzeni w zakładzie karnym. Natomiast prezydent Maciej Lisicki deklarował wczoraj, że postara się o zorganizować pomoc w postaci zadaszenia otwartych boksów – wylicza Piotrowski.


- Rzeczywiście, jeśli miasto dotrzyma słowa, to obiecana forma pomocy pewnością przyda się schronisku – mówi Świniarski.
Aktualnie w gdańskim schronisku przebywa około 400 psów i 80 kotów. Szacunkowy dzienny koszt utrzymania psa w schronisku wynosi ok. 8 zł.
Adrian Dampc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież