Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mieszkańcy Oruni chcą Rady Osiedla

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 17 grudnia 2010 20:57

altPowstała na Oruni grupa inicjatywna zbiera podpisy pod wnioskiem o utworzenie Oruńskiej rady osiedla. Osoby, które chcą złożyć jeszcze podpis pod wnioskiem, a nie zrobiły tego wcześniej, mogą to zrobić jeszcze w najbliższą niedziele, 19 grudnia, pod kościołem św. Jana Bosko na Oruni po porannych mszach świętych.

Podpisów pod wnioskiem o utworzenie rady osiedla musi być zebrane ok. 1300, czyli 10 % uprawnionych do głosowania mieszkańców dzielnicy. Po uzbieraniu odpowiedniej ilości podpisów miasto ma 90 dni na rozpisanie wyborów do rady osiedla. Następnie, aby te wybory zaowocowały wyłonieniem rady musi w nich wziąć udział przynajmniej 8 % osób uprawnionych do głosowania. Próg frekwencyjny został wprawdzie obniżony z 10 % do 8 % w sierpniu tego roku, ale dla wielu społeczników chcących zaangażować się pracę na rzecz dzielnicy, wciąż stanowi poważną barierę. Na 30 gdańskich dzielnic, tylko 13 ma swoją Radę.

- Na ten moment zebranych mamy 1200 podpisów. Mamy jednakże zamiar zebrania trochę większej ilości niż jest to wymagane. Ma to być zabezpieczenie na wypadek gdyby jakaś część podpisów byłaby nie ważna, na przykład dana osoba nie byłaby zameldowana na terenie naszej jednostki pomocniczej, dane podane byłby błędnie bądź niekompletnie, bądź wystąpiłby inny błąd - tłumaczy Agnieszka Bartków, członek grupy inicjatywnej z Oruni. - Członkowie grypy inicjatywnej są zaangażowanymi w sprawy dzielnicy mieszkańcami, są oni też zdeklarowanymi na ten moment kandydatami na radych do rady osiedla - dodaje. 


alt


Pomimo braków budżetowych oraz uprawnień, mieszkańcy oraz radni entuzjastycznie wypowiadają się o jednostkach pomocniczej Rady Miasta, jaką stanowią rady osiedla. - To jest piękna sprawa i dowód, że można brać sprawy w swoje ręce. Uważam, że właśnie rady osiedli powinny być takim łącznikiem pomiędzy mieszkańcami, urzędnikami czy instytucjami państwowymi. Powinny przecierać szlaki dla ludzi z dobrymi pomysłami, których naprawdę nie brakuje, trzeba tylko im pomóc - tłumaczy Łukasz Hamadyk, radny osiedla Nowy Port.

- Rady dzielnic nie prowadzą samodzielnie inwestycji. Nie są niezależnymi gminami. Rada dzielnicy może sugerować wykonanie określonej inwestycji. Ale jej realizację wykonuje już Miasto. W przypadku Gdańska nie widzę w tej kadencji możliwości znacznego zwiększenia wydatków na rady osiedli – mówił niedawno Paweł Adamowicz w wywiadzie udzielonym portalowi mojaorunia.pl.

Brak pomocy ze strony urzędników nie zraża jednak członków grupy inicjatywnej. - Pomimo niskich kompetencji jakie posiadają w naszym mieście rady osiedli, uważamy że warto zabiegać o utworzenie rady na Oruni. Istotne jest zaznaczenie aktywności mieszkańców dzielnicy, oraz rozpoczęcie przemawiania jednym zorganizowanym głosem w sprawach najważniejszych dla naszego najbliższego otoczenia. Wierzymy że dzięki naszym staraniom, staniemy się grupą która w przyszłość skutecznie będzie lobbować najpotrzebniejsze działania, kwestie i interesy naszej społeczności lokalnej – tłumaczy ideę powoływania rady osiedla Agnieszka Bartków. - Jeżeli chodzi o stosunek Pana Prezydenta czy Urzędu Miasta do naszego projektu i przyszłej naszej rady, to na pewno nie czujemy jakiegoś wyjątkowego wsparcia, uważamy, że powinno to wyglądać inaczej – dodaje.
Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież