Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
David Badia trenerem Lechii
wtorek, 21 marca 2023 22:17
David Badia trenerem Lechii
David Badia został nowym trenerem Lechii

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mieszkańcy Oruni chcą Rady Osiedla

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 17 grudnia 2010 20:57

altPowstała na Oruni grupa inicjatywna zbiera podpisy pod wnioskiem o utworzenie Oruńskiej rady osiedla. Osoby, które chcą złożyć jeszcze podpis pod wnioskiem, a nie zrobiły tego wcześniej, mogą to zrobić jeszcze w najbliższą niedziele, 19 grudnia, pod kościołem św. Jana Bosko na Oruni po porannych mszach świętych.

Podpisów pod wnioskiem o utworzenie rady osiedla musi być zebrane ok. 1300, czyli 10 % uprawnionych do głosowania mieszkańców dzielnicy. Po uzbieraniu odpowiedniej ilości podpisów miasto ma 90 dni na rozpisanie wyborów do rady osiedla. Następnie, aby te wybory zaowocowały wyłonieniem rady musi w nich wziąć udział przynajmniej 8 % osób uprawnionych do głosowania. Próg frekwencyjny został wprawdzie obniżony z 10 % do 8 % w sierpniu tego roku, ale dla wielu społeczników chcących zaangażować się pracę na rzecz dzielnicy, wciąż stanowi poważną barierę. Na 30 gdańskich dzielnic, tylko 13 ma swoją Radę.

- Na ten moment zebranych mamy 1200 podpisów. Mamy jednakże zamiar zebrania trochę większej ilości niż jest to wymagane. Ma to być zabezpieczenie na wypadek gdyby jakaś część podpisów byłaby nie ważna, na przykład dana osoba nie byłaby zameldowana na terenie naszej jednostki pomocniczej, dane podane byłby błędnie bądź niekompletnie, bądź wystąpiłby inny błąd - tłumaczy Agnieszka Bartków, członek grupy inicjatywnej z Oruni. - Członkowie grypy inicjatywnej są zaangażowanymi w sprawy dzielnicy mieszkańcami, są oni też zdeklarowanymi na ten moment kandydatami na radych do rady osiedla - dodaje. 


alt


Pomimo braków budżetowych oraz uprawnień, mieszkańcy oraz radni entuzjastycznie wypowiadają się o jednostkach pomocniczej Rady Miasta, jaką stanowią rady osiedla. - To jest piękna sprawa i dowód, że można brać sprawy w swoje ręce. Uważam, że właśnie rady osiedli powinny być takim łącznikiem pomiędzy mieszkańcami, urzędnikami czy instytucjami państwowymi. Powinny przecierać szlaki dla ludzi z dobrymi pomysłami, których naprawdę nie brakuje, trzeba tylko im pomóc - tłumaczy Łukasz Hamadyk, radny osiedla Nowy Port.

- Rady dzielnic nie prowadzą samodzielnie inwestycji. Nie są niezależnymi gminami. Rada dzielnicy może sugerować wykonanie określonej inwestycji. Ale jej realizację wykonuje już Miasto. W przypadku Gdańska nie widzę w tej kadencji możliwości znacznego zwiększenia wydatków na rady osiedli – mówił niedawno Paweł Adamowicz w wywiadzie udzielonym portalowi mojaorunia.pl.

Brak pomocy ze strony urzędników nie zraża jednak członków grupy inicjatywnej. - Pomimo niskich kompetencji jakie posiadają w naszym mieście rady osiedli, uważamy że warto zabiegać o utworzenie rady na Oruni. Istotne jest zaznaczenie aktywności mieszkańców dzielnicy, oraz rozpoczęcie przemawiania jednym zorganizowanym głosem w sprawach najważniejszych dla naszego najbliższego otoczenia. Wierzymy że dzięki naszym staraniom, staniemy się grupą która w przyszłość skutecznie będzie lobbować najpotrzebniejsze działania, kwestie i interesy naszej społeczności lokalnej – tłumaczy ideę powoływania rady osiedla Agnieszka Bartków. - Jeżeli chodzi o stosunek Pana Prezydenta czy Urzędu Miasta do naszego projektu i przyszłej naszej rady, to na pewno nie czujemy jakiegoś wyjątkowego wsparcia, uważamy, że powinno to wyglądać inaczej – dodaje.
Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież