“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mieszkańcy Oruni chcą Rady Osiedla

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 17 grudnia 2010 20:57

altPowstała na Oruni grupa inicjatywna zbiera podpisy pod wnioskiem o utworzenie Oruńskiej rady osiedla. Osoby, które chcą złożyć jeszcze podpis pod wnioskiem, a nie zrobiły tego wcześniej, mogą to zrobić jeszcze w najbliższą niedziele, 19 grudnia, pod kościołem św. Jana Bosko na Oruni po porannych mszach świętych.

Podpisów pod wnioskiem o utworzenie rady osiedla musi być zebrane ok. 1300, czyli 10 % uprawnionych do głosowania mieszkańców dzielnicy. Po uzbieraniu odpowiedniej ilości podpisów miasto ma 90 dni na rozpisanie wyborów do rady osiedla. Następnie, aby te wybory zaowocowały wyłonieniem rady musi w nich wziąć udział przynajmniej 8 % osób uprawnionych do głosowania. Próg frekwencyjny został wprawdzie obniżony z 10 % do 8 % w sierpniu tego roku, ale dla wielu społeczników chcących zaangażować się pracę na rzecz dzielnicy, wciąż stanowi poważną barierę. Na 30 gdańskich dzielnic, tylko 13 ma swoją Radę.

- Na ten moment zebranych mamy 1200 podpisów. Mamy jednakże zamiar zebrania trochę większej ilości niż jest to wymagane. Ma to być zabezpieczenie na wypadek gdyby jakaś część podpisów byłaby nie ważna, na przykład dana osoba nie byłaby zameldowana na terenie naszej jednostki pomocniczej, dane podane byłby błędnie bądź niekompletnie, bądź wystąpiłby inny błąd - tłumaczy Agnieszka Bartków, członek grupy inicjatywnej z Oruni. - Członkowie grypy inicjatywnej są zaangażowanymi w sprawy dzielnicy mieszkańcami, są oni też zdeklarowanymi na ten moment kandydatami na radych do rady osiedla - dodaje. 


alt


Pomimo braków budżetowych oraz uprawnień, mieszkańcy oraz radni entuzjastycznie wypowiadają się o jednostkach pomocniczej Rady Miasta, jaką stanowią rady osiedla. - To jest piękna sprawa i dowód, że można brać sprawy w swoje ręce. Uważam, że właśnie rady osiedli powinny być takim łącznikiem pomiędzy mieszkańcami, urzędnikami czy instytucjami państwowymi. Powinny przecierać szlaki dla ludzi z dobrymi pomysłami, których naprawdę nie brakuje, trzeba tylko im pomóc - tłumaczy Łukasz Hamadyk, radny osiedla Nowy Port.

- Rady dzielnic nie prowadzą samodzielnie inwestycji. Nie są niezależnymi gminami. Rada dzielnicy może sugerować wykonanie określonej inwestycji. Ale jej realizację wykonuje już Miasto. W przypadku Gdańska nie widzę w tej kadencji możliwości znacznego zwiększenia wydatków na rady osiedli – mówił niedawno Paweł Adamowicz w wywiadzie udzielonym portalowi mojaorunia.pl.

Brak pomocy ze strony urzędników nie zraża jednak członków grupy inicjatywnej. - Pomimo niskich kompetencji jakie posiadają w naszym mieście rady osiedli, uważamy że warto zabiegać o utworzenie rady na Oruni. Istotne jest zaznaczenie aktywności mieszkańców dzielnicy, oraz rozpoczęcie przemawiania jednym zorganizowanym głosem w sprawach najważniejszych dla naszego najbliższego otoczenia. Wierzymy że dzięki naszym staraniom, staniemy się grupą która w przyszłość skutecznie będzie lobbować najpotrzebniejsze działania, kwestie i interesy naszej społeczności lokalnej – tłumaczy ideę powoływania rady osiedla Agnieszka Bartków. - Jeżeli chodzi o stosunek Pana Prezydenta czy Urzędu Miasta do naszego projektu i przyszłej naszej rady, to na pewno nie czujemy jakiegoś wyjątkowego wsparcia, uważamy, że powinno to wyglądać inaczej – dodaje.
Rafał Szultk

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież