Sekretny świat Michała Wójcika » Z wielką przyjemnością przyjąłem zaproszenie na wystawę zupełnie mi nieznanego gdańskiego artysty Mi... W tygodniku „Sieci”: Szokująca prawda o bojówkach opozycji » W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają szokującą prawdę o opozycji, którą ... Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Aforti Start - Zdunek Wybrzeże 0:0 52:37
poniedziałek, 04 lipca 2022 09:06
Aforti Start - Zdunek Wybrzeże 0:0 52:37
Na godz. 18.00 zaplanowano początek meczu Aforti Start Gniezno -
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Park Steffensów przyrodą malowany
środa, 29 czerwca 2022 07:46
Park Steffensów przyrodą malowany
Jest takie miejsce w Gdańsku, które pomimo biegnącego czasu i

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nowoczesne powierzchnie magazynowe w Porcie Gdynia

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 grudnia 2010 17:50

altW związku z zakończeniem budowy magazynu wysokiego składowania na zapleczu dwóch gdyńskich terminali kontenerowych 14 grudnia br. nastąpiło uroczyste przekazanie przez Zarząd Portu w Gdyni magazynu do użytkowania. Tym samym poszerzyła się oferta nowoczesnych powierzchni magazynowych w obszarze portowym. A nie jest to ostatnie słowo Zarządu gdyńskiego portu w tym temacie.


Pomimo dostrzegalnych w roku ubiegłym - również na rynku portowym - skutków światowego kryzysu gospodarczego Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. postawił na dalsze inwestowanie. Otwieranie, poprzez inwestycje, nowych możliwości biznesowych pozwoli na efektywne wykorzystanie ożywienia, którego symptomy widać już gołym okiem. Oczekuje się, że tegoroczne przeładunki ogółem w Porcie Gdynia wzrosną w stosunku do obrotów roku ubiegłego o około12 procent - w tym bardzo satysfakcjonujący wzrost obrotów kontenerowych o 30 %.


Podstawowym statutowym obowiązkiem Zarządu Portu jest dbałość o stan i rozwój infrastruktury portowej. W tego typu działania ZMPG-a S.A. od wielu lat inwestuje niebagatelne kwoty pieniędzy. Obok środków własnych – stanowiących w głównej mierze źródło finansowania inwestycji - istotnym wsparciem dla działalności inwestycyjnej stały się również środki z funduszy unijnych. Pozyskanie środków z Funduszu Spójności na realizowane projekty infrastrukturalne pozwala przeznaczyć zaoszczędzone w ten sposób środki własne ZMPG-a S.A. na przedsięwzięcia, które do takiego dofinansowania nie będą aspirowały. Wśród nich najważniejsze miejsce zajmują nowe obiekty magazynowe. Biorąc pod uwagę, iż znaczącą część przychodów ZMPG-a S.A. ze sprzedaży usług stanowią przychody z usług najmu (około 48% - wg. Przewidywań za 2010 r.) Zarząd Portu podjął decyzję o znaczących nakładach na tworzenie nowoczesnych przestrzeni magazynowych wysokiego składowania.


alt


Niedawno zakończoną (a rozpoczętą w roku ubiegłym) inwestycją w zakresie powierzchni magazynowych jest budowa magazynu wysokiego składowania na zapleczu dwóch gdyńskich terminali kontenerowych - przy ulicy Kontenerowej 69 w Gdyni. W dniu dzisiejszym nastąpiło uroczyste przekazanie magazynu do użytkowania. Pod jego budowę oraz pod infrastrukturę niezbędną dla jego potrzeb przeznaczono teren o powierzchni ok. 14.000 m2. W szybkim tempie powstał obiekt jednokondygnacyjny, dwukomorowy, o konstrukcji żelbetowej. Magazyn przeznaczony jest do składowania towarów drobnicowych wysoko przetworzonych w opakowaniach, z wyłączeniem ładunków niebezpiecznych. Użytkownicy prowadzić będą w nim działalność w zakresie usług logistycznych związanych z magazynowaniem, przyjęciem, składowaniem, kompletacją i wydawaniem towarów. Magazyn dedykowany jest dla dwóch użytkowników z możliwością obsługi po 5 stanowisk przeładunkowych dla każdego użytkownika oraz z możliwością wykorzystania ramp zapewniających zjazd sprzętem do załadunku towarów na poziom zewnętrznego placu manewrowego. Magazyn będzie obsługiwał ok. 40 samochodów ciężarowych na dobę. Obiekt posiada bardzo dobre połączenie komunikacyjne drogowe z ulicy Kontenerowej na Estakadę Kwiatkowskiego, Obwodnicę Trójmiasta i Autostradę A1.


Dane liczbowe dotyczące magazynu przy ulicy Kontenerowej 69 w Gdyni:
- powierzchnia użytkowa magazynowa 2 x 3.993,7 m2 = 7.987,40 m2
- powierzchnia manewrowa i parkingowa zewnętrzna ok. 3.500,00 m2
- wysokość składowania na regałach (palety) 10,50 m.
- powierzchnia biurowa 2 x 33,05 m2 = 66,10 m2
- powierzchnia socjalna 2 x 58,45 m2 = 116,90 m2
- powierzchnia komunikacji wewnętrznej 2 x 73,88 m2 = 147,76 m2
- powierzchnia techniczna 28,12 m2
- kubatura brutto ogrzewana obiektu 110.846,35 m3
- poziom posadowienia parteru obiektu 8,85 m. n. p. m.


Magazyn wyposażony jest w instalacje:
- sanitarne – centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, zimnej wody użytkowej, kanalizację sanitarną, instalację hydrantową wewnętrzną, wentylację mechaniczną,
klimatyzację w pomieszczeniach biurowych,
- elektryczne – energetyczne, oświetlenia i gniazd wtykowych, oświetlenia awaryjnego,
- instalacje ochronne, przepięciowe, odgromową,
- teletechniczne,
- system telewizji przemysłowej,
- system sygnalizacji pożaru wraz z klapami oddymiającymi.


Magazyn przedzielony jest na dwie komory ścianą oddzielenia pożarowego
o grubości 24 cm. Ten nowoczesny obiekt usytuowany jest w niedalekim sąsiedztwie inwestycji firmy Rolls-Royce Marine Poland Sp. z o.o., tj. obiektu serwisowo-remontowego dedykowanego serwisowaniu okrętowych układów napędowych, którego otwarcie przewidywane jest na rok przyszły.


alt


Nowo wybudowany magazyn wysokiego składowania nie wyczerpuje planów Zarząd Portu w kierunku wzbogacania oferty najmu o kolejne powierzchnie magazynowe. Na lata 2012-2013 zaplanowano budowę kolejnego magazynu wysokiego składowania, przeznaczonego do składowania towarów drobnicowych wysoko przetworzonych w opakowaniach. Tym razem obiekt powstanie na terenie Portu zachodniego w Gdyni przy ulicy Wiśniewskiego 27. Użytkownicy prowadzić będą mogli w nim działalność w zakresie usług logistycznych związanych z magazynowaniem, przyjęciem, składowaniem, kompletacją i wydawaniem towarów. Magazyn przeznaczony będzie dla kilku użytkowników z możliwością obsługi od 3 do 9 stanowisk przeładunkowych dla każdego użytkownika oraz z możliwością wykorzystania ramp zapewniających zjazd sprzętem do załadunku towarów na poziom zewnętrznego placu manewrowego. W zależności od ilości użytkowników w obiekcie, magazyn będzie mógł obsługiwać nawet ok. 200 samochodów ciężarowych na dobę. Obiekt będzie posiadał równie dobre połączenie drogowe, jak magazyn przy Kontenerowej 60.


Dane liczbowe dotyczące planowanego magazynu przy ulicy Wiśniewskiego 27 w Gdyni:
- powierzchnia użytkowa magazynowa ok. 18.500,00 m2
- powierzchnia manewrowa i parkingowa zewnętrzna ok. 11.500,00 m2
- wysokość składowania na regałach (palety) 10,50 m.
- powierzchnia biurowa i socjalna ok. 1.500,00 m2
- kubatura brutto ogrzewana obiektu ok. 200.000,00 m3
- poziom posadowienia parteru obiektu ok. 12,50 m. n. p. m.


Magazyn o konstrukcji stalowej lub żelbetowej wyposażony będzie w analogiczne instalacje, jak obecnie oddany. Aktualnie podpisywana jest umowa z wykonawcą prac projektowych inwestycji. Zakończenie realizacji I etapu inwestycji wraz z oddaniem ok. 50% powierzchni użytkowej obiektu do eksploatacji zaplanowano na połowę grudnia 2012 roku. Zakończenie całego zadania inwestycyjnego i przekazanie do użytkowania nastąpić ma dziewięć miesięcy później.

Fot. H. Sagan

 

Komentarze  

 
+1 #1 radas 2011-12-30 20:02
Nowoczesne powierzchnie magazynowe powstają w całej Polsce. Jartom - lider w sprzedaży i pośrednictwie nieruchomości zapowiadał takie wydarzenia w ramach swoich raportów. W najbliższym czasie będą zapewne powstawały kolejne tego typu powierzchnie.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież