Krzysztof Dośla: Solidarność, rozwaga, kompetencja, siła w dialogu » Z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” rozmawia Artur S.... Gala 14. Wielkiego Maratonu Czytelniczego » W audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego, og... Otwarcie ekspozycji „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Ob... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto ekspozycję „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Fund... Płace na gdańską miarę... » Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim urzędzie miejskim aż 9 dodatkowo zarabia w ... Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r...
Płace na gdańską miarę...
wtorek, 06 czerwca 2023 12:18
Płace na gdańską miarę...
Spośród blisko 30 dyrektorów wydziałów i biur w gdańskim
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nowoczesne powierzchnie magazynowe w Porcie Gdynia

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 14 grudnia 2010 17:50

altW związku z zakończeniem budowy magazynu wysokiego składowania na zapleczu dwóch gdyńskich terminali kontenerowych 14 grudnia br. nastąpiło uroczyste przekazanie przez Zarząd Portu w Gdyni magazynu do użytkowania. Tym samym poszerzyła się oferta nowoczesnych powierzchni magazynowych w obszarze portowym. A nie jest to ostatnie słowo Zarządu gdyńskiego portu w tym temacie.


Pomimo dostrzegalnych w roku ubiegłym - również na rynku portowym - skutków światowego kryzysu gospodarczego Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. postawił na dalsze inwestowanie. Otwieranie, poprzez inwestycje, nowych możliwości biznesowych pozwoli na efektywne wykorzystanie ożywienia, którego symptomy widać już gołym okiem. Oczekuje się, że tegoroczne przeładunki ogółem w Porcie Gdynia wzrosną w stosunku do obrotów roku ubiegłego o około12 procent - w tym bardzo satysfakcjonujący wzrost obrotów kontenerowych o 30 %.


Podstawowym statutowym obowiązkiem Zarządu Portu jest dbałość o stan i rozwój infrastruktury portowej. W tego typu działania ZMPG-a S.A. od wielu lat inwestuje niebagatelne kwoty pieniędzy. Obok środków własnych – stanowiących w głównej mierze źródło finansowania inwestycji - istotnym wsparciem dla działalności inwestycyjnej stały się również środki z funduszy unijnych. Pozyskanie środków z Funduszu Spójności na realizowane projekty infrastrukturalne pozwala przeznaczyć zaoszczędzone w ten sposób środki własne ZMPG-a S.A. na przedsięwzięcia, które do takiego dofinansowania nie będą aspirowały. Wśród nich najważniejsze miejsce zajmują nowe obiekty magazynowe. Biorąc pod uwagę, iż znaczącą część przychodów ZMPG-a S.A. ze sprzedaży usług stanowią przychody z usług najmu (około 48% - wg. Przewidywań za 2010 r.) Zarząd Portu podjął decyzję o znaczących nakładach na tworzenie nowoczesnych przestrzeni magazynowych wysokiego składowania.


alt


Niedawno zakończoną (a rozpoczętą w roku ubiegłym) inwestycją w zakresie powierzchni magazynowych jest budowa magazynu wysokiego składowania na zapleczu dwóch gdyńskich terminali kontenerowych - przy ulicy Kontenerowej 69 w Gdyni. W dniu dzisiejszym nastąpiło uroczyste przekazanie magazynu do użytkowania. Pod jego budowę oraz pod infrastrukturę niezbędną dla jego potrzeb przeznaczono teren o powierzchni ok. 14.000 m2. W szybkim tempie powstał obiekt jednokondygnacyjny, dwukomorowy, o konstrukcji żelbetowej. Magazyn przeznaczony jest do składowania towarów drobnicowych wysoko przetworzonych w opakowaniach, z wyłączeniem ładunków niebezpiecznych. Użytkownicy prowadzić będą w nim działalność w zakresie usług logistycznych związanych z magazynowaniem, przyjęciem, składowaniem, kompletacją i wydawaniem towarów. Magazyn dedykowany jest dla dwóch użytkowników z możliwością obsługi po 5 stanowisk przeładunkowych dla każdego użytkownika oraz z możliwością wykorzystania ramp zapewniających zjazd sprzętem do załadunku towarów na poziom zewnętrznego placu manewrowego. Magazyn będzie obsługiwał ok. 40 samochodów ciężarowych na dobę. Obiekt posiada bardzo dobre połączenie komunikacyjne drogowe z ulicy Kontenerowej na Estakadę Kwiatkowskiego, Obwodnicę Trójmiasta i Autostradę A1.


Dane liczbowe dotyczące magazynu przy ulicy Kontenerowej 69 w Gdyni:
- powierzchnia użytkowa magazynowa 2 x 3.993,7 m2 = 7.987,40 m2
- powierzchnia manewrowa i parkingowa zewnętrzna ok. 3.500,00 m2
- wysokość składowania na regałach (palety) 10,50 m.
- powierzchnia biurowa 2 x 33,05 m2 = 66,10 m2
- powierzchnia socjalna 2 x 58,45 m2 = 116,90 m2
- powierzchnia komunikacji wewnętrznej 2 x 73,88 m2 = 147,76 m2
- powierzchnia techniczna 28,12 m2
- kubatura brutto ogrzewana obiektu 110.846,35 m3
- poziom posadowienia parteru obiektu 8,85 m. n. p. m.


Magazyn wyposażony jest w instalacje:
- sanitarne – centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, zimnej wody użytkowej, kanalizację sanitarną, instalację hydrantową wewnętrzną, wentylację mechaniczną,
klimatyzację w pomieszczeniach biurowych,
- elektryczne – energetyczne, oświetlenia i gniazd wtykowych, oświetlenia awaryjnego,
- instalacje ochronne, przepięciowe, odgromową,
- teletechniczne,
- system telewizji przemysłowej,
- system sygnalizacji pożaru wraz z klapami oddymiającymi.


Magazyn przedzielony jest na dwie komory ścianą oddzielenia pożarowego
o grubości 24 cm. Ten nowoczesny obiekt usytuowany jest w niedalekim sąsiedztwie inwestycji firmy Rolls-Royce Marine Poland Sp. z o.o., tj. obiektu serwisowo-remontowego dedykowanego serwisowaniu okrętowych układów napędowych, którego otwarcie przewidywane jest na rok przyszły.


alt


Nowo wybudowany magazyn wysokiego składowania nie wyczerpuje planów Zarząd Portu w kierunku wzbogacania oferty najmu o kolejne powierzchnie magazynowe. Na lata 2012-2013 zaplanowano budowę kolejnego magazynu wysokiego składowania, przeznaczonego do składowania towarów drobnicowych wysoko przetworzonych w opakowaniach. Tym razem obiekt powstanie na terenie Portu zachodniego w Gdyni przy ulicy Wiśniewskiego 27. Użytkownicy prowadzić będą mogli w nim działalność w zakresie usług logistycznych związanych z magazynowaniem, przyjęciem, składowaniem, kompletacją i wydawaniem towarów. Magazyn przeznaczony będzie dla kilku użytkowników z możliwością obsługi od 3 do 9 stanowisk przeładunkowych dla każdego użytkownika oraz z możliwością wykorzystania ramp zapewniających zjazd sprzętem do załadunku towarów na poziom zewnętrznego placu manewrowego. W zależności od ilości użytkowników w obiekcie, magazyn będzie mógł obsługiwać nawet ok. 200 samochodów ciężarowych na dobę. Obiekt będzie posiadał równie dobre połączenie drogowe, jak magazyn przy Kontenerowej 60.


Dane liczbowe dotyczące planowanego magazynu przy ulicy Wiśniewskiego 27 w Gdyni:
- powierzchnia użytkowa magazynowa ok. 18.500,00 m2
- powierzchnia manewrowa i parkingowa zewnętrzna ok. 11.500,00 m2
- wysokość składowania na regałach (palety) 10,50 m.
- powierzchnia biurowa i socjalna ok. 1.500,00 m2
- kubatura brutto ogrzewana obiektu ok. 200.000,00 m3
- poziom posadowienia parteru obiektu ok. 12,50 m. n. p. m.


Magazyn o konstrukcji stalowej lub żelbetowej wyposażony będzie w analogiczne instalacje, jak obecnie oddany. Aktualnie podpisywana jest umowa z wykonawcą prac projektowych inwestycji. Zakończenie realizacji I etapu inwestycji wraz z oddaniem ok. 50% powierzchni użytkowej obiektu do eksploatacji zaplanowano na połowę grudnia 2012 roku. Zakończenie całego zadania inwestycyjnego i przekazanie do użytkowania nastąpić ma dziewięć miesięcy później.

Fot. H. Sagan

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież