Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ważą się losy Wielkiej Zbrojowni

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 grudnia 2010 17:48

altW poniedziałek odbyło się nieplanowane wcześniej posiedzenie senackiej komisji do spraw rozwoju Akademii Sztuk Pięknych, która przygotowywała rekomendacje dla senatu mającego zebrać się w najbliższą środę po to, by podjąć decyzję w sprawie przyszłości Wielkiej Zbrojowni. 


- Przeprowadziliśmy analizę wariantów, co można zrobić i na jakich zasadach. Odrzuciliśmy pomysł szukania partnera w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, ze względu na to, że jest to droga której jeszcze szkoły wyższe nie przepracowały i nie chcemy być tutaj pionierami. Damy szansę silniejszym od nas jednostkom – tłumaczy dr Jolanta Ewartowska, kanclerz gdańskiej ASP.


Uczelnia analizowała wzięcie kredytu i samodzielne zagospodarowanie tego pasażu, ale ten projekt ze względu na zbyt wysokie koszty oraz ryzyko takiej inwestycji także został odrzucony. Póki co zostały dwa warianty postępowania w tej sprawie.
- Wariant pierwszy jest taki że rozpiszemy przetarg na wyłonienie pośrednika w obrocie nieruchomościami, któremu zlecimy przeprowadzenie całego tego konkursu. Wariant drugi to jest zwrócenie się o środki europejskie na zagospodarowanie zbrojowni w ramach funduszy norweskich – mówi dr Jolanta Ewartowska


Wielka Zbrojownia w Gdańsku, nazywana też arsenałem, stanowi najokazalszy świecki budynek manierystycznej zabudowy Gdańska. Jest także najkrótszą drogą łączącą Targ Węglowy ze starówką. Niestety, wrota zbrojowni od kilku lat stoją szczelnie zamknięte.


alt


Powodem tego stanu rzeczy są kłopoty właściciela nieruchomości, gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych ze znalezieniem inwestora, który skłonny byłby zainwestować w remont wnętrza budynku. Ostatni zainteresowany kontrahent, firma VT Development zrezygnowała z przedsięwzięcia we wrześniu bieżącego roku. Rozmowy zostały zerwane ponieważ firma nie dogadała się z akademią co do warunków umowy, a sprawa świecącej pustkami zbrojowni ponownie wróciła do punku wyjścia.


Natomiast zaniepokojenie przedłużającymi się pracami nad projektem zagospodarowania zbrojowni wyrazili gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości. W złożonym do sekretariatu ASP liście adresowanym do rektor prof. Ludmiły Ostrogórskiej oraz prezydenta Pawła Adamowicza piszą:
„Mimo składanych od lat deklaracji obiekt jest niedostępny. Co więcej nic nie wskazuje na to, by zaistniała sytuacja uległa zmianie. Zwracamy się z uprzejmą prośbą do Państwa o współpracę w tym zakresie i umożliwienie, przynajmniej przejścia przez obiekt”.


Oburzenia nieporadnością administratorów budynku nie krył radny PiS, Wiesław Kamiński.
- Spodziewamy się, że pani rektor wraz z prezydentem Pawłem Adamowiczem podejmą stosowne kroki. Miasto Gdańsk posiada naprawdę potężne służby inwestycyjne, finansowe, posiada zastępy specjalistów od pisania projektów unijnych. Jeżeli uczelnia nie daje sobie rady, to oczekuję, że miasto Gdańsk pomoże im zwyczajnie z tego pata wyjść. Przecież miasto Gdańsk pieniądze przeznacza także, i może to robić, na finansowanie zabytków kultury, a zbrojownia jest przecież wspaniałym zabytkiem. Nie słyszałem żeby uczelnia  zwracała się z prośbą o finansowanie do Urzędu Miasta – mówił wzburzony Wiesław Kamiński, radny opozycji.


Niezależnie od podjętych w środę decyzji można się spodziewać, że pasaż jeszcze przez jakiś czas będzie zamknięty ze względu na to, że prócz ewentualnych konkursów, przetargów lub składania wniosków o dotacje unijne, trzeba będzie ponownie przeprowadzić procedurę projektowania ewentualnej zabudowy wnętrza budynku. Jedno jest więc pewne – w oczekiwaniu na ponowne otwarcie Wielkiej Zbrojowni musimy uzbroić się w cierpliwość.
Rafał Szultk  

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież