U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ważą się losy Wielkiej Zbrojowni

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 grudnia 2010 17:48

altW poniedziałek odbyło się nieplanowane wcześniej posiedzenie senackiej komisji do spraw rozwoju Akademii Sztuk Pięknych, która przygotowywała rekomendacje dla senatu mającego zebrać się w najbliższą środę po to, by podjąć decyzję w sprawie przyszłości Wielkiej Zbrojowni. 


- Przeprowadziliśmy analizę wariantów, co można zrobić i na jakich zasadach. Odrzuciliśmy pomysł szukania partnera w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, ze względu na to, że jest to droga której jeszcze szkoły wyższe nie przepracowały i nie chcemy być tutaj pionierami. Damy szansę silniejszym od nas jednostkom – tłumaczy dr Jolanta Ewartowska, kanclerz gdańskiej ASP.


Uczelnia analizowała wzięcie kredytu i samodzielne zagospodarowanie tego pasażu, ale ten projekt ze względu na zbyt wysokie koszty oraz ryzyko takiej inwestycji także został odrzucony. Póki co zostały dwa warianty postępowania w tej sprawie.
- Wariant pierwszy jest taki że rozpiszemy przetarg na wyłonienie pośrednika w obrocie nieruchomościami, któremu zlecimy przeprowadzenie całego tego konkursu. Wariant drugi to jest zwrócenie się o środki europejskie na zagospodarowanie zbrojowni w ramach funduszy norweskich – mówi dr Jolanta Ewartowska


Wielka Zbrojownia w Gdańsku, nazywana też arsenałem, stanowi najokazalszy świecki budynek manierystycznej zabudowy Gdańska. Jest także najkrótszą drogą łączącą Targ Węglowy ze starówką. Niestety, wrota zbrojowni od kilku lat stoją szczelnie zamknięte.


alt


Powodem tego stanu rzeczy są kłopoty właściciela nieruchomości, gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych ze znalezieniem inwestora, który skłonny byłby zainwestować w remont wnętrza budynku. Ostatni zainteresowany kontrahent, firma VT Development zrezygnowała z przedsięwzięcia we wrześniu bieżącego roku. Rozmowy zostały zerwane ponieważ firma nie dogadała się z akademią co do warunków umowy, a sprawa świecącej pustkami zbrojowni ponownie wróciła do punku wyjścia.


Natomiast zaniepokojenie przedłużającymi się pracami nad projektem zagospodarowania zbrojowni wyrazili gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości. W złożonym do sekretariatu ASP liście adresowanym do rektor prof. Ludmiły Ostrogórskiej oraz prezydenta Pawła Adamowicza piszą:
„Mimo składanych od lat deklaracji obiekt jest niedostępny. Co więcej nic nie wskazuje na to, by zaistniała sytuacja uległa zmianie. Zwracamy się z uprzejmą prośbą do Państwa o współpracę w tym zakresie i umożliwienie, przynajmniej przejścia przez obiekt”.


Oburzenia nieporadnością administratorów budynku nie krył radny PiS, Wiesław Kamiński.
- Spodziewamy się, że pani rektor wraz z prezydentem Pawłem Adamowiczem podejmą stosowne kroki. Miasto Gdańsk posiada naprawdę potężne służby inwestycyjne, finansowe, posiada zastępy specjalistów od pisania projektów unijnych. Jeżeli uczelnia nie daje sobie rady, to oczekuję, że miasto Gdańsk pomoże im zwyczajnie z tego pata wyjść. Przecież miasto Gdańsk pieniądze przeznacza także, i może to robić, na finansowanie zabytków kultury, a zbrojownia jest przecież wspaniałym zabytkiem. Nie słyszałem żeby uczelnia  zwracała się z prośbą o finansowanie do Urzędu Miasta – mówił wzburzony Wiesław Kamiński, radny opozycji.


Niezależnie od podjętych w środę decyzji można się spodziewać, że pasaż jeszcze przez jakiś czas będzie zamknięty ze względu na to, że prócz ewentualnych konkursów, przetargów lub składania wniosków o dotacje unijne, trzeba będzie ponownie przeprowadzić procedurę projektowania ewentualnej zabudowy wnętrza budynku. Jedno jest więc pewne – w oczekiwaniu na ponowne otwarcie Wielkiej Zbrojowni musimy uzbroić się w cierpliwość.
Rafał Szultk  

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
-1 #1 Edmund S. 2010-12-21 18:57
Zabrać artystom nierobom zbrojownię!
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież