"Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu... Czesław Nowak odpowiada na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulki... » Odpowiedź Czesława Nowaka na zaproszenie dyrektora ECS i prezydent Dulkiewicz.Pani Aleksandra Dulkie... Godność popiera Fotygę » Apel Stowarzyszenia Godność w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego i poparcie dla kandydatury...
Reklama
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
niedziela, 09 czerwca 2024 20:15
Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
wtorek, 11 czerwca 2024 13:55
Zaległy mecz w Rybniku 22 czerwca
Speedway Ekstraliga podała termin zaległego meczu INNPRO ROW Rybnik
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Ważą się losy Wielkiej Zbrojowni

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 grudnia 2010 17:48

altW poniedziałek odbyło się nieplanowane wcześniej posiedzenie senackiej komisji do spraw rozwoju Akademii Sztuk Pięknych, która przygotowywała rekomendacje dla senatu mającego zebrać się w najbliższą środę po to, by podjąć decyzję w sprawie przyszłości Wielkiej Zbrojowni. 


- Przeprowadziliśmy analizę wariantów, co można zrobić i na jakich zasadach. Odrzuciliśmy pomysł szukania partnera w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, ze względu na to, że jest to droga której jeszcze szkoły wyższe nie przepracowały i nie chcemy być tutaj pionierami. Damy szansę silniejszym od nas jednostkom – tłumaczy dr Jolanta Ewartowska, kanclerz gdańskiej ASP.


Uczelnia analizowała wzięcie kredytu i samodzielne zagospodarowanie tego pasażu, ale ten projekt ze względu na zbyt wysokie koszty oraz ryzyko takiej inwestycji także został odrzucony. Póki co zostały dwa warianty postępowania w tej sprawie.
- Wariant pierwszy jest taki że rozpiszemy przetarg na wyłonienie pośrednika w obrocie nieruchomościami, któremu zlecimy przeprowadzenie całego tego konkursu. Wariant drugi to jest zwrócenie się o środki europejskie na zagospodarowanie zbrojowni w ramach funduszy norweskich – mówi dr Jolanta Ewartowska


Wielka Zbrojownia w Gdańsku, nazywana też arsenałem, stanowi najokazalszy świecki budynek manierystycznej zabudowy Gdańska. Jest także najkrótszą drogą łączącą Targ Węglowy ze starówką. Niestety, wrota zbrojowni od kilku lat stoją szczelnie zamknięte.


alt


Powodem tego stanu rzeczy są kłopoty właściciela nieruchomości, gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych ze znalezieniem inwestora, który skłonny byłby zainwestować w remont wnętrza budynku. Ostatni zainteresowany kontrahent, firma VT Development zrezygnowała z przedsięwzięcia we wrześniu bieżącego roku. Rozmowy zostały zerwane ponieważ firma nie dogadała się z akademią co do warunków umowy, a sprawa świecącej pustkami zbrojowni ponownie wróciła do punku wyjścia.


Natomiast zaniepokojenie przedłużającymi się pracami nad projektem zagospodarowania zbrojowni wyrazili gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości. W złożonym do sekretariatu ASP liście adresowanym do rektor prof. Ludmiły Ostrogórskiej oraz prezydenta Pawła Adamowicza piszą:
„Mimo składanych od lat deklaracji obiekt jest niedostępny. Co więcej nic nie wskazuje na to, by zaistniała sytuacja uległa zmianie. Zwracamy się z uprzejmą prośbą do Państwa o współpracę w tym zakresie i umożliwienie, przynajmniej przejścia przez obiekt”.


Oburzenia nieporadnością administratorów budynku nie krył radny PiS, Wiesław Kamiński.
- Spodziewamy się, że pani rektor wraz z prezydentem Pawłem Adamowiczem podejmą stosowne kroki. Miasto Gdańsk posiada naprawdę potężne służby inwestycyjne, finansowe, posiada zastępy specjalistów od pisania projektów unijnych. Jeżeli uczelnia nie daje sobie rady, to oczekuję, że miasto Gdańsk pomoże im zwyczajnie z tego pata wyjść. Przecież miasto Gdańsk pieniądze przeznacza także, i może to robić, na finansowanie zabytków kultury, a zbrojownia jest przecież wspaniałym zabytkiem. Nie słyszałem żeby uczelnia  zwracała się z prośbą o finansowanie do Urzędu Miasta – mówił wzburzony Wiesław Kamiński, radny opozycji.


Niezależnie od podjętych w środę decyzji można się spodziewać, że pasaż jeszcze przez jakiś czas będzie zamknięty ze względu na to, że prócz ewentualnych konkursów, przetargów lub składania wniosków o dotacje unijne, trzeba będzie ponownie przeprowadzić procedurę projektowania ewentualnej zabudowy wnętrza budynku. Jedno jest więc pewne – w oczekiwaniu na ponowne otwarcie Wielkiej Zbrojowni musimy uzbroić się w cierpliwość.
Rafał Szultk  

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież