Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ...
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
wtorek, 05 grudnia 2023 15:10
Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Ważą się losy Wielkiej Zbrojowni

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 20 grudnia 2010 17:48

altW poniedziałek odbyło się nieplanowane wcześniej posiedzenie senackiej komisji do spraw rozwoju Akademii Sztuk Pięknych, która przygotowywała rekomendacje dla senatu mającego zebrać się w najbliższą środę po to, by podjąć decyzję w sprawie przyszłości Wielkiej Zbrojowni. 


- Przeprowadziliśmy analizę wariantów, co można zrobić i na jakich zasadach. Odrzuciliśmy pomysł szukania partnera w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, ze względu na to, że jest to droga której jeszcze szkoły wyższe nie przepracowały i nie chcemy być tutaj pionierami. Damy szansę silniejszym od nas jednostkom – tłumaczy dr Jolanta Ewartowska, kanclerz gdańskiej ASP.


Uczelnia analizowała wzięcie kredytu i samodzielne zagospodarowanie tego pasażu, ale ten projekt ze względu na zbyt wysokie koszty oraz ryzyko takiej inwestycji także został odrzucony. Póki co zostały dwa warianty postępowania w tej sprawie.
- Wariant pierwszy jest taki że rozpiszemy przetarg na wyłonienie pośrednika w obrocie nieruchomościami, któremu zlecimy przeprowadzenie całego tego konkursu. Wariant drugi to jest zwrócenie się o środki europejskie na zagospodarowanie zbrojowni w ramach funduszy norweskich – mówi dr Jolanta Ewartowska


Wielka Zbrojownia w Gdańsku, nazywana też arsenałem, stanowi najokazalszy świecki budynek manierystycznej zabudowy Gdańska. Jest także najkrótszą drogą łączącą Targ Węglowy ze starówką. Niestety, wrota zbrojowni od kilku lat stoją szczelnie zamknięte.


alt


Powodem tego stanu rzeczy są kłopoty właściciela nieruchomości, gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych ze znalezieniem inwestora, który skłonny byłby zainwestować w remont wnętrza budynku. Ostatni zainteresowany kontrahent, firma VT Development zrezygnowała z przedsięwzięcia we wrześniu bieżącego roku. Rozmowy zostały zerwane ponieważ firma nie dogadała się z akademią co do warunków umowy, a sprawa świecącej pustkami zbrojowni ponownie wróciła do punku wyjścia.


Natomiast zaniepokojenie przedłużającymi się pracami nad projektem zagospodarowania zbrojowni wyrazili gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości. W złożonym do sekretariatu ASP liście adresowanym do rektor prof. Ludmiły Ostrogórskiej oraz prezydenta Pawła Adamowicza piszą:
„Mimo składanych od lat deklaracji obiekt jest niedostępny. Co więcej nic nie wskazuje na to, by zaistniała sytuacja uległa zmianie. Zwracamy się z uprzejmą prośbą do Państwa o współpracę w tym zakresie i umożliwienie, przynajmniej przejścia przez obiekt”.


Oburzenia nieporadnością administratorów budynku nie krył radny PiS, Wiesław Kamiński.
- Spodziewamy się, że pani rektor wraz z prezydentem Pawłem Adamowiczem podejmą stosowne kroki. Miasto Gdańsk posiada naprawdę potężne służby inwestycyjne, finansowe, posiada zastępy specjalistów od pisania projektów unijnych. Jeżeli uczelnia nie daje sobie rady, to oczekuję, że miasto Gdańsk pomoże im zwyczajnie z tego pata wyjść. Przecież miasto Gdańsk pieniądze przeznacza także, i może to robić, na finansowanie zabytków kultury, a zbrojownia jest przecież wspaniałym zabytkiem. Nie słyszałem żeby uczelnia  zwracała się z prośbą o finansowanie do Urzędu Miasta – mówił wzburzony Wiesław Kamiński, radny opozycji.


Niezależnie od podjętych w środę decyzji można się spodziewać, że pasaż jeszcze przez jakiś czas będzie zamknięty ze względu na to, że prócz ewentualnych konkursów, przetargów lub składania wniosków o dotacje unijne, trzeba będzie ponownie przeprowadzić procedurę projektowania ewentualnej zabudowy wnętrza budynku. Jedno jest więc pewne – w oczekiwaniu na ponowne otwarcie Wielkiej Zbrojowni musimy uzbroić się w cierpliwość.
Rafał Szultk  

Fot. Maciej Kostun

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież