Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma... Gdańskie talenty - kino w mieście » Paweł Orłowski, polityk PO, był już sopockim spikerem, wiceprezydentem miasta, posłem, wiceministrem...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
wtorek, 21 czerwca 2022 17:54
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
Elewarr Sp. z o.o. zaprasza wszystkich rolników, mieszkańców gmin
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rewolucja na Bałtyku

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 grudnia 2010 21:37

altW trakcie prowadzenia prac badawczych wykonywanych przez statek IMOR dokonuje się wielu cennych odkryć. Najnowsze urządzenia pozwalają na bardzo precyzyjne pomiary. W ramach I Sympozjum Morskiej Geomorfologii organizowanej przez Instytut Morski w Gdańsku uczestnicy i dziennikarze weszli na pokład katamaranu IMOR, gdzie przyjrzeli się pracy naukowców.

Narzędzia, którymi dysponuje Instytut Morski w Gdańsku pozwalają na wykonanie bardzo precyzyjnych i skomplikowanych badań, od precyzyjnego rozpoznania głębokości w badanym rejonie morza po interpretację geologiczną płytkich warstw jego dna. Zminiaturyzowany sprzęt pozwala na zbadanie powierzchni dna morza ze 100 % pokryciem i dokładnością do pojedynczych cm, urządzenia do płytkiej sejsmiki  pozwalają zajrzeć nawet  do 60 m w głąb ziemi.


alt


- To może być nasza wizytówka – podkreśla prof. Stanisław Rudowski z Zakładu Oceanografii Operacyjnej Instytutu Morskiego w Gdańsku. - Rewolucyjny sprzęt to jedno, ale podstawą jest zespół, w którym każdy odgrywa niesamowicie istotną rolę. Zaawansowane prace na morzu wykonywane są przez grupę około 14 osób. W skład zespołu wchodzą: załoga statku, hydrografowie, geomorfolodzy, geolodzy, biolodzy oraz grupa przetwarzania danych GIS opracowująca zebrane dane.


alt


Prace środowiskowe wykonywane m.in. przy okazji planowania budowy morskich farm wiatrowych dotyczą szczegółowego rozpoznania dna, w tym: występowania wszelkich obiektów takich jak wraki, głazy itd., budowy geologicznej oraz mapowania 100% powierzchni obszaru, na którym planowane są inwestycje. Instytut Morski wykonuje prace przedinwestycyjne oraz inspekcje rurociągów i gazociągów, kabli energetycznych jak również pomiary związane z obszarem Natura 2000. Polegają one na rozpoznaniu rozległości i wartości biologicznej habitatów. Obecnie najnowsze urządzenia wykorzystywane są przy weryfikacji zawartości dna morskiego. Istnieje możliwość, że część z tych obszarów zostanie wyłączona z ochrony, a w zamian przyłączone zostaną nowe, cenniejsze tereny.


alt


Przy okazji badań, na Zatoce Pomorskiej naukowcy trafili na zatopione pojezierze, oraz wiele ważnych z historycznego punktu widzenia wraków. Szkoda tylko, że te ostatnie rabowane są przez nurków. - O znalezieniu wraku zawsze informujemy Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, Biuro Hydrograficzne MW i urząd morski odpowiedzialny za daną strefę – mówi dr Benedykt Hac, kierownik Zakładu Oceanografii Operacyjnej Instytutu Morskiego w Gdańsku. – Często świadomie nie rozpowszechnia się dokładnych współrzędnych, aby choć w ten sposób zabezpieczyć to, co może stanowić dziedzictwo kulturowe naszego kraju.

Instytut Morski w Gdańsku oprócz badań wykonywanych na terenie Polski, realizuje projekty badawcze na całym świecie. Polska jednostka badawcza wykonywała już prace na Morzu Północnym i Bałtyckim dla Niemców, Duńczyków, Anglików, Belgów i Holendrów dokonując prac pomiarowych w miejscach planowanego posadowienia farm wiatrowych, badania stanu gazociągów na wyspach Szetlandzkich, w Szkocji oraz między Wyspami Brytyjskimi i Europą kontynentalną.
Sprzęt pozwala na wykonywanie prac zarówno na otwartym morzu, jak i rzekach i jeziorach, na różnych głębokościach.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież