Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Szerzej spoglądam na problemy Pomorza

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 23 grudnia 2010 16:50

altRozmowa z Jerzym Borowczakiem, posłem Platformy Obywatelskiej z Pomorza, byłym radnym Rady Miasta Gdańska

- W trakcie naszej rozmowy obchodzimy 29 rocznicę stanu wojennego. O czym pan myśli, gdy wraca pan dzisiaj do tamtych wydarzeń?
Jerzy Borowczak: Tak szczerze, to myślę jak wyglądałaby Solidarność gdyby nie ogłoszono stanu wojennego. Czy za miesiąc, dwa by czasem się nie rozpadła? Czy nie pogrążyłaby się w bratobójczej walce na agentów i tych „prawdziwych polaków”? No bo tak to zaczęło już wtedy wyglądać. Już jak byliśmy w stoczni, to ludzie do nas przychodzili, niektórzy się wypisywali i mówili: „Zdecydujcie się albo pracujemy albo strajkujmy! Człowiek nie wie co będzie z robotą!”. Trzeba bowiem pamiętać, że w tamtym okresie co chwila zdarzały się prowokacje i zaraz Komisja Krajowa ogłaszała pogotowie strajkowe. Byliśmy zmęczeni tymi szesnastoma miesiącami jako działacze. Trudno było nam już panować nad niektórymi sytuacjami. To mnie zastanawiało już dawno, jakby to wyglądało, gdyby Jaruzelski nie ogłosił stanu wojennego? Czy byśmy wytrzymali ze sobą w Solidarności, czy byśmy się zagryźli? Wałęsa miał coraz większą opozycję w postaci Jurczyka ze Szczecina, potem okazało się, że był on agentem. Potem także paru innych okazało się agentami. Dzisiaj możemy jednak tylko gdybać.

- Twierdzi pan, że paradoksalnie stan wojenny utrzymał jedność Solidarności?
Jerzy Borowczak: Myślę, że trudno mówić tu o jedności, bo stan wojenny opóźnił nas o 10 lat, ale myślę, że Jaruzelski mógł zrobić coś dużo lepszego niż stan wojenny. Mógł podzielić się swoją władzą dużo wcześniej. Wtedy Wałęsa mógłby spokojnie dalej kierować związkiem. Jaruzelski natomiast prowokował przez swoich agentów tą nerwowość w związku między innymi przez Mariana Jurczyka, czy innych. W tamtym czasie kto głośniej krzyczał ten miał niestety racje. W tamtym czasie odbywały się tak zwane „marsze gwiaździste” w Łodzi, potem miały być marsze na Warszawę. Gdyby na tym marszu 16 grudnia zgromadziło się według naszych obliczeń półtora miliona ludzi, to nie wiadomo czy byśmy nad tym zapanowali. Oczywiście partia mogła postępować inaczej, przyjąć gdańską drogę porozumienia, jaka była między Solidarnością, a Fiszbachem i Kołodziejskim – ówczesnym wojewodą pomorskim. Niestety Jaruzelski uważał, że Polska jest najważniejsza, ale ta ludowa, socjalistyczna. To był jego podstawowy błąd.

- Wróćmy do współczesności, ale zostańmy w kręgu Solidarności. Przed nami wybór nowego szefa Europejskiego Centrum Solidarności. Jakie według pana cechy powinien mieć idealny dyrektor ECS?
Jerzy Borowczak: Przede wszystkim powinien to być sprawny menedżer. Uważam, że powinien znać języki obce, w szczególności europejskie i być człowiekiem, który brał udział w tamtych wydarzeniach. Nie mówię tutaj, że musi być od początku związany z opozycją, ale na pewno powinien pamiętać jak w stanie wojennym wyrywaliśmy zwycięstwo komunistom. Takich rzeczy trudno się wyuczyć. Mając za szefa ECS osobę związaną z Solidarnością, całe działanie Centrum nabiera głębszej treści. Jeżeli chodzi o pomysły żeby szefem Centrum był obcokrajowiec, to jestem temu mocno przeciwny. Wystarczy już, że nazywa się Europejskie Centrum Solidarności. Myślę, że nikt obcy nie będzie nam w Polsce budował Centrum i mówił o Solidarności. Oczywiście jesteśmy w Unii i nikt zabroni starania się o te stanowisko obcokrajowcowi, ale myślę, że nikt poważny nie brałby w takim projekcie udziału. To jest zwycięstwo Polaków, które dało wolność Europie wschodniej, ale i zachodniej, bo Szwedzi do dziś siedzieliby w tych bunkrach i budowali następne. Nasze zasługi są tutaj olbrzymie.

- Jak pan ocenia sytuację wokół odwołania ojca Macieja Zięby z funkcji  dyrektora ECS?
Jerzy Borowczak: To było bardzo nieeleganckie, przykre i bardzo złe ze strony prezydenta Adamowicza, bo po to jest rada fundacji składająca się ze znakomitych osób, marszałka Borusewicza, ministra Dudy, czy pana Wielowiejskiego, żeby zająć się takimi kwestiami. Trzeba było zebrać radę po tych uroczystościach czwartego grudnia, poprosić ojca Macieja o złożenia sprawozdania i wtedy ewentualnie zarekomendować radzie ECS odwołanie Macieja Zięby.

- Przez wiele lat była pan radnym, obecnie jest pan posłem. Która praca daje panu więcej satysfakcji?
Jerzy Borowczak: Cztery lata byłem radnym. W trudnej kampanii zaciągnąłem pewne zobowiązania wobec wyborców, jak bezpieczeństwo na dzielnicy, nowy komisariat. Po latach pracy te zobowiązania wypełniłem. Oczywiście nie jest to wyłącznie moja zasługa, ale całego zespołu radnych z którymi współpracowałem. Razem z Piotrem Skibą i Agnieszką Owczarczak mogliśmy wiele zrobić dla naszej dzielnicy. Wśród tych kwestii był rozwój pasa nadmorskiego, remont szkół i przedszkoli, boiska w dzielnicy i wiele innych. Tą moją robotę dla Zaspy widać gołym okiem. Natomiast z perspektywy poselstwa, Warszawy, to oczywiście nie będą podejmowane przeze mnie działania tak namacalne. Muszę bowiem zadbać i o rybaków w Redłowie, czy w Ustce, o porty w Gdańsku i Gdyni, jak również zadbać o zapewnienie środków Akademii Morskiej w Gdyni. Z sejmu spogląda się na problemy województwa dużo szerzej.

- W następnym roku wybory parlamentarne. Czy Jerzy Borowczak wróci do Gdańska, czy planuje już na stałe zagościć na Wiejskiej?
Jerzy Borowczak: Na dzień dzisiejszy, jeżeli już podjąłem mandat po świetnym pośle i szefie partii na Pomorzu Sławku Nowaku, to myślę, że trzeba to kontynuować. Skończyłem swoją kadencję w radzie, zamknąłem pewien etap swojego życia, teraz rozpoczynam kolejny. Będę się zwracał do mieszkańców Pomorza, do moich znajomych, żeby mi pomogli w nadchodzących wyborach zdobyć mandat poselski.
Rozmawiał Tomasz Wrzask


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież