Łącznie 241 wniosków dotyczących różnych projektów inwestowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2014 rok, zarejestrował do terminowego dnia 22 listopada, Referat Komunikacji Społecznej gdańskiego magistratu. Z racji tego, że większość wniosków wpłynęła w ostatnich dwóch dniach, dopiero teraz będą one szczegółowo analizowane pod względem formalnym. Niektóre wymagać będą uzupełnień, na co wnioskodawca ma 5 dni roboczych, o czym powiadomiony zostanie pocztą elektroniczną.
Ostateczną liczbę zarejestrowanych projektów poznamy dopiero w środę 27 listopada, ponieważ korespondencja z Zespołów Obsługi Mieszkańców złożona 22 listopada w godzinach popołudniowych trafi do magistratu najwcześniej w poniedziałek 25 bm. Dopiero wtedy wnioski zostaną zarejestrowane we właściwy sposób, zgodnie z regulaminem przedstawianym podczas odbytych konsultacji społecznych.
Dziewięć spotkań informacyjno-konsultacyjnych w sprawie Budżetu Obywatelskiego 2014 odbyło się w listopadzie 2013 w kolejnych dzielnicach: Stogi, Piecki-Migowo, Przymorze Wielkie, Brzeźno, Oliwa, Śródmieście, Wrzeszcz Dolny, Osowa, Zaspa. Trwały one w godzinach od 17 do 18.30. Na ich początku odbywała się krótka prezentacja o idei Budżetu Obywatelskiego i zasadach pilotażowego programu w Gdańsku. Po niej następował dyżur konsultacyjny, który pełnili członkowie Zespołu Konsultacyjnego, przedstawiciel Zarządu Dróg i Zieleni, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska oraz Wydziału Architektury, Urbanistyki i Ochrony Zabytków.
Warto wiedzieć, że decyzją Zespołu Konsultacyjnego punkty w których odbyły się listopadowe spotkania zostały zarekomendowane jako dodatkowe, stacjonarne miejsca, w których poza budynkami Urzędu Miejskiego w Gdańsku, można będzie oddać swój głos w lutym 2014 roku.
Jak wyjaśnia Piotr Kowalczuk, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Inicjatyw i Konsultacji Społecznych, średnia ilość wniosków złożona przez sześć Okręgów Konsultacyjnych wynosi 40, ale najmniejsza ilość to 19, a największa to 54. Dotyczą one głównie uzupełnień w różnych częściach gdańskich dzielnic małej architektury, jak chodniki czy place zabaw. Wiele obywatelskich wniosków, popartych minimum 15 podpisami, domaga się budowy obiektów sportowych, jak boisk piłkarskich, siłowni, ścianek wspinaczkowych czy też toru dla rolkarzy przy ul. Jabłoniowej na Jasieniu.
Na powyższym zdjęciu Marek Moneta, szef ogniska TKKF na gdańskich Rozstajach zbiera podpisy od osób zamieszkałych przy ul. Kombatantów pod opracowany wniosek. Obywatele z konsultacyjnego okręgu piątego, dzielnicy Zaspa Rozstaje uznali bowiem, że po raz pierwszy nadarza się doskonała okazja na renowację i rozbudowę zarośniętych od lat ziemnych kortów tenisowych, z planem zamontowania sztucznej nawierzchni, odporniejszej na uszkodzenia i łatwiejszej w eksploatacji. Skoro polscy tenisiści ziemni odnoszą coraz większe światowe sukcesy, to ich młodociani następcy powinni mieć stworzone odpowiednie warunki do uprawiania tej dyscypliny sportu. Tak jak w innych miastach, nie tylko europejskich, tak i w Gdańsku korty powinny być ogólnodostępne i to nieodpłatne.
Przypomnijmy o czym już informowaliśmy, że Gdańsk po raz pierwszy w historii, zaprasza gdańszczan w dniach 10-23 lutego 2014 r. do głosowania, na co by chcieli wydać pieniądze z budżetu miasta. Do rozdysponowania jest 9 milionów złotych, po 1,5 mln zł w każdym z sześciu Okręgów Konsultacyjnych, na które zostało podzielone miasto. Projekty po odbytych społecznych konsultacjach można było zgłaszać do 22 listopada w sześciu kategoriach: 1 tereny rekreacyjne i ich infrastruktura, 2 wiaty i otoczenie przystanków, 3 zmiany w organizacji ruchu, 4 bezpieczeństwo, 5 naprawy infrastruktury i podniesienie stanu estetycznego, 6 remont miejskiego obiektu użyteczności publicznej. Wartość projektu nie mogła przekraczać kwoty brutto 500 tys. PLN.
Sześć Okręgów Konsultacyjnych Gdańska, to:
I – Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Stogi, Przeróbka, Krakowiec – Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech–Lipce.
II - Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice.
III – Siedlce, Suchanino, Piecki-Migowo, Jasień, Wzgórze Mickiewicza, Aniołki.
IV – Młyniska, Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny, Strzyża, Brętowo.
V – Zaspa Rozstaje, Zaspa Młyniec, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe.
VI – Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki.
Projekty obywatelskie wybrane dla tych 6 Okręgów Konsultacyjnych, realizowane będą od marca do grudnia 2014 r. i nie będą mogły przechodzić na kolejny rok.
Wła-49
- 25/11/2013 19:11 - Karol Marks wskrzeszony na Kongresie Smart Metropolia w Gdańsku
- 25/11/2013 08:17 - Jarosław Szczukowski nowym szefem SLD w Gdańsku
- 24/11/2013 15:23 - Staniszkis: Potrzebny jest konstruktywny radykalizm
- 23/11/2013 22:24 - 12 piw rywalizuje w Pomorskim Konkursie Porterów Domowych
- 23/11/2013 21:37 - Planeta Energii gościła w Centrum Hewelianum
- 23/11/2013 11:51 - Nagrody Miasta Gdańska rozdane po raz 14
- 23/11/2013 09:12 - Mieszkańcy Nowego Portu chcą przywrócić kulturę w Morskim Domu Kultury
- 22/11/2013 13:42 - Dawka podniebnej adrenaliny
- 22/11/2013 13:08 - Wampiriada trwa - bo krew jest potrzebna
- 22/11/2013 12:53 - Gowin: Nie walnąłem pięścią w stół