Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nagrody Miasta Gdańska rozdane po raz 14

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 23 listopada 2013 11:51

W piątek 22 listopada w Klubie Żak już po raz 14. zostały wręczone Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców. Po raz pierwszy w historii dwie nagrody trafiły do jednej osoby. W tym roku laureatami zostali Elżbieta Benkowska, Karolina Sikora i Jacek Ryń.Od 2000 r. nagrody przyznawane są osobom poniżej 35. roku życia, które odznaczają się wybitnymi osiągnięciami i wyróżnieniami kulturalnymi w najróżniejszych kategoriach, od muzyki i plastykę po taniec. W piątek do 90 laureatów dołączyła kolejna trójka, wybrana przez kapitułę w skład której wchodzili przedstawiciele władz Gdańska, rektorzy i profesorowie gdańskich uczelni i laureaci poprzednich nagród.

O godz. 18 nastąpiło otwarcie i powitanie zgromadzonych gości, po czym głos zabrał Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska. W swoim przemówieniu podziękował nominowanym za wkład w tworzenie kultury i wszystkim zaangażowanym i organizację tego przedsięwzięcia.


alt
- Wszystkim nominowanym życzę, by nie była to ostatnia nagroda. Nie zapominajcie jednak o Gdańsku, gdy sukcesy rzucą was do Paryża, Singapuru i Tokio – powiedział Paweł Adamowicz, Prezydent Gdańska.

Po przemówieniu nastąpiła prezentacja sylwetek nominowanych i przystąpiono do ogłaszania wyników. Jak wyznał Marek Bumblis, Przewodniczący Kapituły, jury miało poważny problem z wyborem laureatów. Z 17 zgłoszonych do plebiscytu, Kapituła rozpatrywała 13 nominacji, ostatecznie dopuszczając 11 nominowanych.

Nagrody w postaci statuetek autorstwa laureata z 2001 r., Tomasza Radziewicza, dyplomów i kwoty pieniężnej w wysokości 7 tys. zł wręczali Paweł Adamowicz i Marek Bumblis.


alt


Pierwszą nagrodę otrzymała Elżbieta Benkowska, absolwentka Szkoły Filmowej w Gdyni, autorka filmu "Olena", opowiadającym historię młodych Ukraińców, którzy przez Polskę podróżowali do Szwecji. Film ten został zgłoszony do festiwalu w Cannes w 2013 r.

- Chciałam podziękować osobie, która mnie zgłosiła. Do dziś nie wiem, kto to jest – wyznała Elżbieta Benkowska.


Druga nagroda została wręczona Karolinie Sikorze, mezzo-sopranistce, za jej kreacje operowe, m. in. rolę Darabelli w "Cossi fan tutte" Mozarta, rolę Ubicy w "Ubu Rex" Krzysztofa Pendereckiego i rolę Olgi w "Eugeniuszu Onieginie" Piotra Czajkowskiego.

Trzecia statuetka powędrowała do Jacka Rynia, doktorant gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, projektant urządzenia do rehabilitacji "Pictor", za które w 2013 r. zdobył nagrodę w XVI Konkursie Polski Produkt Przyszłości. Laureat podkreślił i podziękował za udział swojego zespołu w swoim projekcie i sukcesie.

Czwartą nagrodę, wręczaną w toku głosowania sms-owego organizowanego przez Gazetę Wyborczą, po raz pierwszy w historii dostała laureatka wytypowana wcześniej przez Kapitułę. Niewielką przewagą głosów, laureatką Nagrody Publiczności wręczaną przez Przemka Guldę,  została Elżbieta Benkowska. Na konkurs napłynęło niemal 2200 sms-ów.

Po wręczeniu nagród zebranych gości zaproszono na zorganizowany przez Klub Żak poczęstunek i koncert grupy muzycznej Trupa Trupa.

AK

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież