Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Nagrody Miasta Gdańska rozdane po raz 14

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
sobota, 23 listopada 2013 11:51

W piątek 22 listopada w Klubie Żak już po raz 14. zostały wręczone Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców. Po raz pierwszy w historii dwie nagrody trafiły do jednej osoby. W tym roku laureatami zostali Elżbieta Benkowska, Karolina Sikora i Jacek Ryń.Od 2000 r. nagrody przyznawane są osobom poniżej 35. roku życia, które odznaczają się wybitnymi osiągnięciami i wyróżnieniami kulturalnymi w najróżniejszych kategoriach, od muzyki i plastykę po taniec. W piątek do 90 laureatów dołączyła kolejna trójka, wybrana przez kapitułę w skład której wchodzili przedstawiciele władz Gdańska, rektorzy i profesorowie gdańskich uczelni i laureaci poprzednich nagród.

O godz. 18 nastąpiło otwarcie i powitanie zgromadzonych gości, po czym głos zabrał Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska. W swoim przemówieniu podziękował nominowanym za wkład w tworzenie kultury i wszystkim zaangażowanym i organizację tego przedsięwzięcia.


alt
- Wszystkim nominowanym życzę, by nie była to ostatnia nagroda. Nie zapominajcie jednak o Gdańsku, gdy sukcesy rzucą was do Paryża, Singapuru i Tokio – powiedział Paweł Adamowicz, Prezydent Gdańska.

Po przemówieniu nastąpiła prezentacja sylwetek nominowanych i przystąpiono do ogłaszania wyników. Jak wyznał Marek Bumblis, Przewodniczący Kapituły, jury miało poważny problem z wyborem laureatów. Z 17 zgłoszonych do plebiscytu, Kapituła rozpatrywała 13 nominacji, ostatecznie dopuszczając 11 nominowanych.

Nagrody w postaci statuetek autorstwa laureata z 2001 r., Tomasza Radziewicza, dyplomów i kwoty pieniężnej w wysokości 7 tys. zł wręczali Paweł Adamowicz i Marek Bumblis.


alt


Pierwszą nagrodę otrzymała Elżbieta Benkowska, absolwentka Szkoły Filmowej w Gdyni, autorka filmu "Olena", opowiadającym historię młodych Ukraińców, którzy przez Polskę podróżowali do Szwecji. Film ten został zgłoszony do festiwalu w Cannes w 2013 r.

- Chciałam podziękować osobie, która mnie zgłosiła. Do dziś nie wiem, kto to jest – wyznała Elżbieta Benkowska.


Druga nagroda została wręczona Karolinie Sikorze, mezzo-sopranistce, za jej kreacje operowe, m. in. rolę Darabelli w "Cossi fan tutte" Mozarta, rolę Ubicy w "Ubu Rex" Krzysztofa Pendereckiego i rolę Olgi w "Eugeniuszu Onieginie" Piotra Czajkowskiego.

Trzecia statuetka powędrowała do Jacka Rynia, doktorant gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, projektant urządzenia do rehabilitacji "Pictor", za które w 2013 r. zdobył nagrodę w XVI Konkursie Polski Produkt Przyszłości. Laureat podkreślił i podziękował za udział swojego zespołu w swoim projekcie i sukcesie.

Czwartą nagrodę, wręczaną w toku głosowania sms-owego organizowanego przez Gazetę Wyborczą, po raz pierwszy w historii dostała laureatka wytypowana wcześniej przez Kapitułę. Niewielką przewagą głosów, laureatką Nagrody Publiczności wręczaną przez Przemka Guldę,  została Elżbieta Benkowska. Na konkurs napłynęło niemal 2200 sms-ów.

Po wręczeniu nagród zebranych gości zaproszono na zorganizowany przez Klub Żak poczęstunek i koncert grupy muzycznej Trupa Trupa.

AK

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież