Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Mieszkańcy Nowego Portu chcą przywrócić kulturę w Morskim Domu Kultury

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
sobota, 23 listopada 2013 09:12

Kiedyś centrum życia kulturalnego w Nowym Porcie, dziś – bank i szkoła wyższa. Mieszkańcy Nowego Portu we współpracy z Towarzystwem Morskiego Domu Kultury pragną przywrócić dawny status Morskiego Domu Kultury.


Wybudowany na początku lat 50. Morski Dom Kultury był siedzibą wielu instytucji kulturalnych, m. in. teatru, kina, biblioteki, a także kawiarni, sal baletowych czy mnóstwa sal zajęciowych i sportowych. Dziś mieszczą się tam filia banku PEKAO S.A. i prywatna uczelnia Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa. Do końca zeszłego roku mieściła się tam jeszcze filia nr 41 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, jednak przeniosła się ona do Łaźni 2 kilka ulic dalej. Kultura w Morskim Domie Kultury pozostała już tylko w nazwie.

W wyniku przemian ustrojowych Dom Kultury trafił najpierw w ręce Morskiego Portu Handlowego w Gdańsku, który rozpoczął wynajmowanie powierzchni na biura. W 2007 r. budynek został sprzedany firmie Central Found of Immovables sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi.


alt


Mieszkańcy Nowego Portu domagają się udostępnienia przede wszystkim sal kinowych i baletowych na podstawie repertorium z 11 sierpnia 1992 r., paragraf 5, który mówi, że budynek ma na celu "zapewniać dostęp do kultury". Ks. Stanisław Płatek z lokalnej parafii pod wezwaniem św. Jadwigi, członek Towarzystwa Morskiego Domu Kultury, od kilku lat działa w tej sprawie.

- Budynek niszczeje, klatka schodowa jest zalewana w pionie, do pomieszczenia kulturystyki. Wszystko gnije. Jest sala teatralna i kinowa, ale nie ma tam nawet krzesła, wszystko wyszabrowane. Mnie o to chodzi, o te dwie sale – mówi ks. Płatek

W 2012 r. Morski Dom Kultury został wpisany przez Konserwatora Wojewódzkiego Zabytków w Gdańsku na listę zabytków, nieruchomość pod nr A-1853 i ruchomość nr B-330. Wpis ten zatwierdziło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Na tej podstawie Towarzystwo Morskiego Domu Kultury postuluje o utworzenie sekcji kulturalnych, m. in. muzycznej, tanecznej, plastycznej i powinny zostać wpisane w umowę czynszową, za które powinien być pobierany symboliczny czynsz.

Firma Central Found of Immovables sp. z o.o. wystąpiła do sądu w związku z decyzją uznającą Dom Kultury za zabytek. Sprawa jest w toku.

Towarzystwo Morskiego Domu Kultury i mieszkańcy spotkają się 23 listopada w sobotę o godz. 16 w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Na Zaspę, by dalej dyskutować o możliwościach odzyskania Domu Kultury.

Alicja Kołbuc

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież