Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
sobota, 28 stycznia 2023 20:23
Trefl walczył, ale z Jastrzębia wraca bez punktów
Siatkarze Trefla walczyli, zwłaszcza w pierwszym secie, ale w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
niedziela, 29 stycznia 2023 19:45
Lechia zwycięsko zaczęła rundę wiosenną
Udanie rozpoczęła rundę wiosenną Lechia. Podopieczni Marcina

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Wkrótce zmiany w podatku od sklepów wielkopowierzchniowych

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 grudnia 2015 19:54

- Po konsultacjach możliwe są zmiany w projekcie ustawy o podatku od sklepów wielkopowierzchniowych - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk (PiS) w rozmowie z PAP. W grę wchodzi więc uzależnienie podatku od obrotów sklepu, a nie od powierzchni. Wcześniej zapowiadano, że do Sejmu trafi projekt przewidujący 2-procentową stawkę od przychodów sklepów o powierzchni powyżej 250 metrów kw.- Niech wreszcie zaczną płacić podatki i nie drenują naszego kraju  – komentuje opodatkowanie wielkich sieci handlowych prof. Witold Modzelewski.
Forum Gdańskich Organizacji Kupieckich i Rzemieślniczych rekomenduje projekt takiego rozwiązania, które z jednej strony  będzie przeciwdziałało unikaniu płacenia podatku dochodowego przez sieci zagraniczne, z drugiej -  nie dotknie działających lokalnie i płacących podatki w kraju polskich handlowców.  


Dla PiS ważny jest priorytet fiskalny. Polscy kupcy nie ukrywają, że ich zdaniem unikające podatku sieci zagraniczne powinny płacić podatek o większej stawce.
-  Nie popieramy propozycji podatku, który był pierwotnie w projekcie, czyli powiązanego z powierzchnią handlową. Trójmiejskie środowiska kupieckie są za tym, że jeśli już ma być   podatek, to powinien być progresywny, chroniąc tych, którzy mają niskie obroty i fatalną na dzisiaj rentowność. Powierzchnia sprzedaży nie zawsze ma duży wpływ na rentowność i właściwy obrót. Najpewniej ten podatek nie będzie uzależniony od powierzchni, a od obrotu - powiedział Marek Theus, prezes zarządu Grupy MerCo oraz członek Forum Stowarzyszeń i Organizacji Kupieckich i Rzemieślniczych.


Naliczanie podatku obrotowego może odbywać się progresywnie lub liniowo. Byłby on zależny od   obrotu miesięcznego np. powyżej 12,5 mln zł. Nadwyżka ponad ten próg byłaby objęta półprocentową stawką, powyżej 35 mln zł miesięcznej sprzedaży stawka podatku miałby wynosić 2 procent. W wersji liniowej, przy jednolitej stawce 2 proc., obowiązek zapłaty podatku obrotowego powstałby przy miesięcznej sprzedaży przekraczającej 15 mln zł.


- Napływają uwagi do projektu. Konsultujemy projekt z polskimi stowarzyszeniami handlu hurtowego i detalicznego i polskimi przedsiębiorstwami. Także ja rozmawiałem z przedstawicielami środowisk kupieckich. Polscy kupcy przekazują uwagi, które wydają się być zasadnymi więc niektóre wcześniejsze propozycje będą skorygowane w stronę opodatkowania obrotu, nie zaś powierzchni. Wkrótce, w ciągu kilku tygodni, będzie opublikowane, mam nadzieję – wspólne - stanowisko PiS i naszych partnerów – zaznaczył w rozmowie z nami poseł PiS Andrzej Jaworski, stwierdzając, że jest opór części firm, które były dotychczas „traktowane jak święte krowy”.


Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji podnosi larum. Jest ona polska z nazwy, bo skupia  takie „rodzime” firmy jak Auchan, Carrefour, Castorama, Jeroniomo Martins, Kaufland, Lidl, Metro, Tesco, Selgros.


Tymczasem w środę 2 grudnia br. odbyło się w Sejmie spotkanie zorganizowane przez parlamentarny zespół ds. przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego pod przewodnictwem posła Adama Abramowicza, w którym uczestniczyli przedstawiciele firm kupieckich prowadzonych przez polskich obywateli m.in. Marek Theus.


Jak poinformował min. Kowalczyk: „uwagi polegają na tym, by albo całkowicie odejść od kryterium powierzchni sklepu wielkopowierzchniowego i uzależnić podatek tylko od wysokości obrotów. A jeśli zostaje powierzchnia, to powinna być wyższa - np. od 400 metrów kw.”
Kolejną kwestią jest odejście od jednolitej stawki 2-proc. na rzecz stawki progresywnej. To też pozostaje do uzgodnienia.   


Z uzasadnienia projektu ustawy wynika, że w 2013 r. 175 sieci handlowych, które działały w sektorze sprzedaży detalicznej, wpłaciło łącznie podatki dochodowe w wysokości 440 mln zł. Kwota ta stanowi 0,47 proc. przychodów.


Autorzy projektu ustawy podkreślają, że ma ona ograniczyć potencjalny transfer zysków osiąganych ze sprzedaży detalicznej przez duże koncerny. Zagraniczne sieci handlowe, dysponujące środkami i know-how podporządkowały sobie rynek handlu detalicznego w Polsce.  Według autorów projektu udział podatku dochodowego w przychodach małego i średniego biznesu zajmującego się handlem detalicznym jest dwukrotnie wyższy niż w sklepach wielkopowierzchniowych.   


- Sieci słabo płacą, wielkie zyski transferują za granicę. Są zaprzeczeniem pięknej bajki o kapitalizmie. Kapitalizm budują małe firmy rodzinne, a nie zagraniczne molochy, które nie mają interesu w rozwoju polskiej gospodarki, chcą jedynie zarobić na sprzedaży towarów. Ich inwestycje, blaszaki, nie mają żadnej wartości. Niech wreszcie zaczną płacić podatki i nie drenują naszego kraju – mówi prof. Witold Modzelewski, finansista i specjalista prawa podatkowego w rozmowie z portalem wSensie.pl i dodaje, że miałby być to 2 proc. podatek od obrotów netto.


Przypomnijmy, że zachowania patriotyczne w biznesie nie są anachronizmem, ale stanowią o sile gospodarki. Patriotyzm gospodarczy nie sprowadza się tylko do kupowania polskich produktów, co wspiera rodzimych producentów i chroni miejsca pracy. To także długofalowa polityka gospodarcza państwa wspierająca rodzimych wytwórców, promocja polskich marek, polityka podatkowa, uściślenie i ujednolicenie systemu finansowego.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież