Wernisaż wystawy „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…” » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w 4. rocznicę śmierci Jana Olszewskiego odbył się wernisaż wys... ZŁOTE płyną z gdańskich kranów... » To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich kranów do niektórych gdańskich portfeli. Z... Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap...
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
wtorek, 07 lutego 2023 15:37
ZŁOTE płyną z gdańskich kranów...
To jest gest prezydent Gdańska. Złote popłyną z gdańskich
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
wtorek, 07 lutego 2023 09:13
Lekkoatletyczne gwiazdy w ORLEN Copernicus Cup
To będzie lekkoatletyczne wydarzenie zimy w Polsce! 8 lutego w
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Spotkanie z prezydentem: Na Przymorzu oszlifują szyny

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 23 listopada 2011 21:13


W ramach cyklu „Mój dom, moja dzielnica, moje miasto” prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz pracownicy magistratu spotkali się 23.11.2011 z mieszkańcami dzielnicy Przymorze Wielkie. Te kolejne już 32. spotkanie z udziałem około 150 osób odbyło się w Ogólnokształcących Szkołach Sportowych w Gdańsku przy ul. Kołobrzeskiej 77. Tradycyjnie można było sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego, złożyć wnioski oraz skonsultować się z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Straży Miejskiej. Prezydent w swoim 20 minutowym wystąpieniu poinformował o zrealizowanych, realizowanych i planowanych miejskich inwestycjach.


Na Wielkim Przymorzu objęły one m.in. przebudowę torów i 6 przystanków tramwajowych, nowych schodów przy kładce na Alei Jana Pawła II, zagospodarowania parku nadmorskiego i na siedem istniejących szkół przy trzech budowy boisk. Szyny tramwajowe na Przymorzu mają być odpowiednio oszlifowane, aby zmniejszyć hałas jadących pojazdów. Prezydent poinformował o bieżącej sytuacji w miejskiej komunikacji i planach na przyszłość.
Uczestnicy spotkania pytali m.in., czy prezydent Adamowicz odwiedza molo w Brzeźnie? Pytany odpowiedział, że tak i to często i zdaje sobie sprawę, że niszczeje ono po każdej zimie i na lato jest odnawiane. W 2008 roku był plan jego wydłużenia kosztem 30 mln zł, ale obecnie brakuje na to pieniędzy. Pytano też o teren, na którym stoi zamknięty od kilku lat sklep Spółdzielni Mleczarskiej „Maćkowy”, czy rzeczywiście mają na nim powstać dwa wieżowce. Tak istotnie takie są plany, w tej sprawie została nawet wydana uchwała Rady Miasta Gdańska o zabudowie, którą podważyła SM Przymorze. Sprawa w toku rozpatrywania. Podobny temat zabudowy dotyczył także działki określonej liczbą 0130, tej przy molo, na której niedawno usunięto kempingi wojskowego ośrodka wypoczynkowego. Teren przeszedł w gestię Miasta i jest plan wzniesienia tu domów do 55 metrów wysokości lub tzw. szaf. Na pytanie, co z planowaną budową na tym terenie Aquaparku, prezydent odparł, że Miasto czeka na inwestora prywatnego, gdyż na taką inwestycję nie przekaże pieniędzy publicznych. Mieszkańcy Przymorza uskarżali się, że są za drogie czynsze i za drogie stawki za wodę. Zaskoczeniem była wypowiedź, że po co wydawać pieniądze aby mieć coraz lepszą smakowo wodę, która i tak już jest bardzo dobra, skoro lepiej było by zainwestować te pieniądze w remonty gdańskich dróg. Cena wody w Gdańsku zajmuje czwarte miejsce wśród miast powyżej 300 tys. mieszkańców i nie będzie ona podnoszona w najbliższych latach, chyba że z uwagi na inflację. Postulowano o budowę ścieżki rowerowej na ulicy Obrońców Wybrzeża. Jest to mało realne, gdyż z planowanych 90 km, z uwagi na cięcia finansowe, zostanie wybudowanych w Gdańsku tylko 22 km ścieżek rowerowych. Prezydent Adamowicz powiedział, że Gdańsk musi brać pożyczki na nowe inwestycje, ale czyni to bezpiecznie i spłaca na bieżąco kredyt i odsetki. Podczas spotkania prezydent podziękował za wybitną działalność społeczną na rzecz mieszkańców Ewie Abramowskiej (na zdjęciu), Kierownik Klubu Osiedlowego „Piastuś” oraz Teresie i Andrzejowi Sowińskim, redagującym od lat pismo parafialne „Głos Brata”,  aktywnie działającym na terenie dzielnicy, integrując społeczność lokalną.
Ponad 2-godzinnemu spotkaniu towarzyszyła wystawa „Nie tylko PGE Arena Gdańsk” przedstawiająca efekty projektu budowy kilkunastu boisk „JUNIOR 2012” i „ORLIK”.
Na Przymorzu Wielkim mieszka 30 090 mieszkańców. Blisko 11 000 to osoby powyżej 60. roku życia. Mimo aktywnych działań spółdzielców, dzielnica ta nie posiada swojej rady, która integrowałaby wszystkie działania na rzecz mieszkańców. Tym samym nie otrzymuje dodatkowych środków na działalność statutową rad, która mogłaby posłużyć lepszej integracji społecznej, działaniom w zakresie edukacji i bezpieczeństwa. Kwota ta zależna od frekwencji w wyborach do rad jednostek pomocniczych waha się w tym przypadku w granicach od 120 360 zł do 180 540 zł. Warto podjąć odpowiedzialność za lepszą przyszłość lokalnej wspólnoty.
W Gdańsku jeszcze tylko 6 jednostek pomocniczych nie ma swoich rad - Aniołki, Matarnia, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe, Suchanino, Zaspa Rozstaje. Powołanie rad w tych jednostkach możliwe jest po złożeniu wniosku grupy inicjatywnej wraz z poparciem 10 proc. podpisów osób zameldowanych w danej jednostce. W takiej sytuacji prezydent rozpisuje wybory w ciągu 90 dni od złożenia wniosku. Rady działają aktywnie w 28 jednostkach pomocniczych.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież