Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Spotkanie z prezydentem: Na Przymorzu oszlifują szyny

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 23 listopada 2011 21:13


W ramach cyklu „Mój dom, moja dzielnica, moje miasto” prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz pracownicy magistratu spotkali się 23.11.2011 z mieszkańcami dzielnicy Przymorze Wielkie. Te kolejne już 32. spotkanie z udziałem około 150 osób odbyło się w Ogólnokształcących Szkołach Sportowych w Gdańsku przy ul. Kołobrzeskiej 77. Tradycyjnie można było sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego, złożyć wnioski oraz skonsultować się z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Straży Miejskiej. Prezydent w swoim 20 minutowym wystąpieniu poinformował o zrealizowanych, realizowanych i planowanych miejskich inwestycjach.


Na Wielkim Przymorzu objęły one m.in. przebudowę torów i 6 przystanków tramwajowych, nowych schodów przy kładce na Alei Jana Pawła II, zagospodarowania parku nadmorskiego i na siedem istniejących szkół przy trzech budowy boisk. Szyny tramwajowe na Przymorzu mają być odpowiednio oszlifowane, aby zmniejszyć hałas jadących pojazdów. Prezydent poinformował o bieżącej sytuacji w miejskiej komunikacji i planach na przyszłość.
Uczestnicy spotkania pytali m.in., czy prezydent Adamowicz odwiedza molo w Brzeźnie? Pytany odpowiedział, że tak i to często i zdaje sobie sprawę, że niszczeje ono po każdej zimie i na lato jest odnawiane. W 2008 roku był plan jego wydłużenia kosztem 30 mln zł, ale obecnie brakuje na to pieniędzy. Pytano też o teren, na którym stoi zamknięty od kilku lat sklep Spółdzielni Mleczarskiej „Maćkowy”, czy rzeczywiście mają na nim powstać dwa wieżowce. Tak istotnie takie są plany, w tej sprawie została nawet wydana uchwała Rady Miasta Gdańska o zabudowie, którą podważyła SM Przymorze. Sprawa w toku rozpatrywania. Podobny temat zabudowy dotyczył także działki określonej liczbą 0130, tej przy molo, na której niedawno usunięto kempingi wojskowego ośrodka wypoczynkowego. Teren przeszedł w gestię Miasta i jest plan wzniesienia tu domów do 55 metrów wysokości lub tzw. szaf. Na pytanie, co z planowaną budową na tym terenie Aquaparku, prezydent odparł, że Miasto czeka na inwestora prywatnego, gdyż na taką inwestycję nie przekaże pieniędzy publicznych. Mieszkańcy Przymorza uskarżali się, że są za drogie czynsze i za drogie stawki za wodę. Zaskoczeniem była wypowiedź, że po co wydawać pieniądze aby mieć coraz lepszą smakowo wodę, która i tak już jest bardzo dobra, skoro lepiej było by zainwestować te pieniądze w remonty gdańskich dróg. Cena wody w Gdańsku zajmuje czwarte miejsce wśród miast powyżej 300 tys. mieszkańców i nie będzie ona podnoszona w najbliższych latach, chyba że z uwagi na inflację. Postulowano o budowę ścieżki rowerowej na ulicy Obrońców Wybrzeża. Jest to mało realne, gdyż z planowanych 90 km, z uwagi na cięcia finansowe, zostanie wybudowanych w Gdańsku tylko 22 km ścieżek rowerowych. Prezydent Adamowicz powiedział, że Gdańsk musi brać pożyczki na nowe inwestycje, ale czyni to bezpiecznie i spłaca na bieżąco kredyt i odsetki. Podczas spotkania prezydent podziękował za wybitną działalność społeczną na rzecz mieszkańców Ewie Abramowskiej (na zdjęciu), Kierownik Klubu Osiedlowego „Piastuś” oraz Teresie i Andrzejowi Sowińskim, redagującym od lat pismo parafialne „Głos Brata”,  aktywnie działającym na terenie dzielnicy, integrując społeczność lokalną.
Ponad 2-godzinnemu spotkaniu towarzyszyła wystawa „Nie tylko PGE Arena Gdańsk” przedstawiająca efekty projektu budowy kilkunastu boisk „JUNIOR 2012” i „ORLIK”.
Na Przymorzu Wielkim mieszka 30 090 mieszkańców. Blisko 11 000 to osoby powyżej 60. roku życia. Mimo aktywnych działań spółdzielców, dzielnica ta nie posiada swojej rady, która integrowałaby wszystkie działania na rzecz mieszkańców. Tym samym nie otrzymuje dodatkowych środków na działalność statutową rad, która mogłaby posłużyć lepszej integracji społecznej, działaniom w zakresie edukacji i bezpieczeństwa. Kwota ta zależna od frekwencji w wyborach do rad jednostek pomocniczych waha się w tym przypadku w granicach od 120 360 zł do 180 540 zł. Warto podjąć odpowiedzialność za lepszą przyszłość lokalnej wspólnoty.
W Gdańsku jeszcze tylko 6 jednostek pomocniczych nie ma swoich rad - Aniołki, Matarnia, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe, Suchanino, Zaspa Rozstaje. Powołanie rad w tych jednostkach możliwe jest po złożeniu wniosku grupy inicjatywnej wraz z poparciem 10 proc. podpisów osób zameldowanych w danej jednostce. W takiej sytuacji prezydent rozpisuje wybory w ciągu 90 dni od złożenia wniosku. Rady działają aktywnie w 28 jednostkach pomocniczych.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież