Uznaniem dla wolontariatu była środowa gala w Filharmonii Bałtyckiej. Po raz siedemnasty w ręce wolontariuszy i organizacji pozarządowych trafiła prestiżowa Nagroda Bursztynowego Mieczyka, a po raz drugi była to Nagroda im. Macieja Płażyńskiego. Ten były gdański wojewoda, założyciel spółdzielni usług wysokościowych Gdańsk i Świetlik, marszałek Sejmu był pomysłodawcą nagrody.
Tym razem zostały wręczone cztery nagrody główne, wyróżnienia oraz nagrody specjalne.
Laureatami w głównych kategoriach zostali:
Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji, za innowacyjność i promowanie nowych rozwiązań, Stowarzyszenie "Nadzieja Dla Rodziny”, za współpracę z instytucjami sektora publicznego, Puckie Stowarzyszenie Wspierające Osoby Niepełnosprawne Umysłowo "RAZEM" za całokształt działalności organizacji na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego, Akademickie Koło Chiropterologiczne Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody – SALAMANDRA w zakresie edukacji ekologicznej i ochrony środowiska.
Wyróżnienia Nagrody Bursztynowego Mieczyka zostały przyznane organizacjom: Fundacja Sopockie Korzenie, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym SPON, Gdańskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, Fundacja "Sprawni Inaczej" w Gdańsku, oddział Kościerzyna, Fundacja "Dr Clown" oddział Gdańsk, Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Jazzowej "Jazz Fan Club", Stowarzyszenie Polskich Kucharzy i Cukierników Region Pomorski
Nagroda Specjalna Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza przypadła dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Pomorski.
Nagroda Specjalna Ministra Edukacji Narodowej - dla Stowarzyszenia Talent.
Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - dla Video Studio Gdańsk. Nagroda Specjalna Rzecznika Praw Obywatelskich - dla Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym , koło w Skarszewach.
Nagroda Specjalna Fundacji Pomorskiej - dla Stowarzyszenie LOKO-MOTYWA. Nagroda specjalna właściciela DRUKARNI MISIURO - dla Stowarzyszenie Sopocki Dom.
Nagroda specjalna Stowarzyszenia Pomorskie w Unii - Staże w Brukseli dla Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych i Adopcyjnych "Pelikan" i Uniwersytet Trzeciego Wieku ze Słupska.
Nagroda specjalna Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej - dla Starostwa Powiatowego w Pucku.
Nagroda Specjalna Regionalnego Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych - dla Waji Jabłonowskiej za dzieło integracji sektora obywatelskiego.
Nagrodzone organizacje: Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji zostało utworzone w 2004 roku w Sopocie. Stowarzyszenie działa na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością intelektualną, zapobiegając ich izolacji i wykluczeniu w środowisku lokalnym. Ponadto animuje, wspiera i inicjuje oddolne działania na rzecz społeczności lokalnej Sopotu. Puckie Stowarzyszenie Wspierające Osoby Niepełnosprawne Umysłowo „Razem” zostało założone w 1995 roku przez grupę rodziców dzieci niepełnosprawnych i nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Pucku. Celem jego powstania była chęć stworzenia placówki edukacyjno-rehabilitacyjnej dla dzieci i młodzieży kończących szkołę specjalną, dla których nie było żadnej możliwości dalszego kształcenia i rozwoju. Powstała placówka stwarzała szansę przeciwdziałania społecznemu wykluczeniu i marginalizacji osób upośledzonych umysłowo.
Stowarzyszenie „Nadzieja dla Rodziny” zostało utworzone z grupy rodzin prężnie działających na rzecz osób po kryzysach psychicznych oraz ich rodzin i opiekunów. Członkowie Stowarzyszenia od 2005 roku aktywnie współtworzą Zintegrowany System Środowiskowego Wsparcia dla osób cierpiących z powodu kryzysów psychicznych na terenie województwa pomorskiego. Celem stowarzyszenia jest poprawa jakości życia osób po kryzysach psychicznych oraz umożliwienie takim osobom efektywnego funkcjonowania w społeczeństwie (rehabilitacja i rewalidacja).
Akademickie Koło Chiropterologiczne Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” jest grupą skupiającą studentów, absolwentów i doktorantów gdańskich uczelni, zainteresowanych badaniami i ochroną nietoperzy - tajemniczej i jednej z najbardziej zagrożonych grup ssaków na świecie. Działające od 1993 roku Koło przeprowadziło inwentaryzację fauny nietoperzy parków krajobrazowych: Trójmiejskiego,. Kaszubskiego, Nadmorskiego, Pojezierza Iławskiego, Wzgórz Dylewskich, Wdzydzkiego i Doliny Słupi. Prowadzi wieloletni monitoring liczebności nietoperzy zimujących na Pomorzu Gdańskim oraz szereg działań ochronnych, wśród których za najważniejsze uznać należy utworzenie pierwszego w województwie użytku ekologicznego – zimowiska nietoperzy „Fort Nocek” w Gdańsku. Opracowało projekt adaptacji Prochowni w Twierdzy Wisłoujście na zimowisko dla nietoperzy oraz doprowadziło do objęcia ochrona prawna jedno z trzech największych zimowisk nietoperzy w województwie Pomorskiem- podziemia dawnej strzelnicy miejskiej w Gniewie.
ASG
Inne artykuły związane z:
- 25/11/2011 13:11 - Amber zimowy - czy podbije gardła smakoszy tej zimy?
- 25/11/2011 12:43 - Radni PO plakatami wyborczymi - jest wyrok
- 25/11/2011 12:35 - Polska elektrownia atomowa powstanie na bałtyckim wybrzeżu. Sprawdź gdzie!
- 25/11/2011 12:23 - Nowoczesny tramwaj Pilecki w Gdańsku
- 24/11/2011 17:20 - Sesja gdańskiej Rady Miasta: 16 uchwał o likwidacji szkół
- 23/11/2011 21:18 - Może być burzliwie na sesji UM Gdańsk
- 23/11/2011 21:13 - Spotkanie z prezydentem: Na Przymorzu oszlifują szyny
- 23/11/2011 15:34 - Debata w Renku: Nieuczciwa konkurencja to nie wolny rynek
- 23/11/2011 15:03 - Jedyny w świecie zegar pulsarowy w Gdańsku
- 23/11/2011 12:58 - W Gdańsku więcej kobiet bezrobotnych