Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prawica protestuje przeciwko dotowaniu przez Gdańsk lewicowych organizacji

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 listopada 2011 21:25


- Samorząd Gdańska od pewnego czasu przyznaje granty Stowarzyszeniu im. S. Brzozowskiego finansującemu świetlicę  Krytyki Politycznej w Gdańsku, w roku bieżącym kwotą 70. 000 zł. W ostatnim czasie okazało się, że organizacja ta  angażuje się w działania antydemokratyczne i działa przeciwko konstytucyjnie gwarantowanym swobodom do manifestowania swoich poglądów - uważają działacze tradycjonalistycznych i chrześcijańskich organizacji w Gdańsku.


- Krytyka Polityczna uczestnicząc w Koalicji 11 Listopada przez wiele tygodni przygotowywała się, aby zablokować legalny Marsz Niepodległości w Warszawie. Spotkania na ten temat miały miejsce także w lokalu Krytyki Politycznej przy Nowych Ogrodach w Gdańsku – czytamy w przekazanym nam oświadczeniu sygnowanym m.in. przez przedstawicieli Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Klubu Myśli Jana Pawła II, Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Akcji Katolickiej, stowarzyszeń Gaudium Vitae, Pro Ecclesia et Populo, KIK-u, Civitas Christana Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.


11 listopada b.r. w Warszawie, zaproszeni przez lewicowe organizacje, atakujący uczestników Marszu Niepodległości członkowie niemieckiej, (monitorowanej przez BND), bojówki Antifa schronili się przed interweniującymi policjantami w lokalu warszawskiej „Krytyki politycznej” „Nowy Wspaniały Świat”. Podczas przeszukania ujawniono tam m.in. kominiarki, pałki i kastety. Do głosów krytyków dołączył się też poseł PiS Andrzej Jaworski.


- Okazuje się, że spośród dziesiątek organizacji, działających na rzecz dobra wspólnego, organizacji charytatywnych, sportowych władze Gdańska zdecydowały się na wspieranie organizacji lewicowych, czy wręcz lewackich, odpowiedzialnych za zakłócenie obchodów polskiego, narodowego święta. Stawiam więc pytanie o kryteria, którym się kierują miejskie komisje przyznające tak znaczące kwoty – mówi Jaworski.


Z kolei autorzy apelu piszą: „Rozważenia wymaga, czy Krytyka Polityczna jest organizacją pozarządową uprawnioną do otrzymywania grantów od samorządu czy organizacją polityczną do tego nieuprawnioną. Wyjaśnienia wymagają także publicznie formułowane pod adresem Koalicji 11 Listopada zarzuty, dotyczące zaproszenia do Polski bojówkarzy z Niemiec, którzy w nasze Święto Niepodległości bili w Warszawie bezbronnych ludzi, sami będąc wyposażeni w  pałki i kastety. Z powyższych powodów wnosimy o wstrzymanie  przekazywania funduszy na działania tej organizacji z budżetu miasta Gdańska oraz o spowodowanie dokładnej kontroli, na co zostały zużyte przekazane wcześniej dofinansowania”.
Z zarzutami nie zgadzają się miejscy urzędnicy.


- Lokal został przydzielony zgodnie z zasadami stosowanymi wobec organizacji pozarządowych pożytku publicznego, ubiegających się o siedzibę na prowadzenie działalności statutowej. W kamienicy nie ma mieszkań prywatnych, ale są tam ulokowane inne organizacje m.in. OPZZ. Krytyka Polityczna nie zalega z czynszem. Opłaty za lokal to 10 procent stawki bazowej, czyli 400 złotych miesięcznie – wyjaśnia Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska i dodaje, że grant Stowarzyszeniu im. Brzozowskiego został przyznany na zasadach konkursowych, przewidzianych dla ubiegających się o wsparcie organizacji pozarządowych.

Patron Stowarzyszenia Stanisław Leopold Brzozowski (ps. Adam Czepiel)  to  filozof i pisarz, epoki Młodej Polski. Był zwolennikiem materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do polskiej myśli "filozofii pracy", autor Legendy Młodej Polski.  Był oskarżany przez   o współpracę z Ochraną, carską policją polityczną. Sprawa pozostała nierozstrzygnięta. Brzozowskiemu poświęcił swój traktat  „Człowiek wśród skorpionów” Czesław Miłosz. 
- Czy prezydent Adamowicz jest człowiekiem prawicy? Szczerze wątpię widząc jakie środowiska cieszą się jego uznaniem – puentuje Jaworski i przypomina, że prezydent Adamowicz wydał ostre w tonie oświadczenie, kiedy wejście do lokalu Świetlicy Krytyki Politycznej zostało przed tygodniem oblane czerwoną farbą. 
 -   To rzadki przykład bandytyzmu politycznego. Rzadki, co nie znaczy, że mało groźny. Gdańsk – miasto wolności i solidarności – nie może tolerować takich zachowań. Puszka z farbą – podobnie jak pałka, brukowiec, czy kastet – nie jest argumentem w debacie. Jest argumentem ludzi mało sprawnych intelektualnie. Jest argumentem tchórzy. Myśl lewicowa nie jest moją tradycją. Ale jestem pełen uznania i szacunku do pracy, jaką przez dwa lata istnienia wykonała gdańska Świetlica Krytyki Politycznej. To instytucja prężna i Gdańskowi potrzebna. To środowisko, które pokazuje, że można różnić się ideowo, można mieć różne pomysły na miasto, na Polskę, a mimo to zrobić wiele pożytecznych rzeczy – napisał prezydent  Gdańska.

- Lepiej niech mają swój lokal niż by mieli knuć po piwnicach – zażartował w rozmowie z nami, prezydencki rzecznik Antoni Pawlak, mówiąc o lewicowych działaczach.


Z kolei sygnatariusze apelu chcą też by prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich,  powołała Komisję Zaufania Publicznego w celu szczegółowego zbadania wydarzeń z 11 listopada 2011 roku w Warszawie. Komisja miałaby zbadać kto sterował kampanią medialną przed 11 listopada, ukazującą uczestników Marszu Niepodległości jako elementu chuligańskiego o tendencjach faszystowskich. 


- Dlaczego stacje telewizyjne ukazały wydarzenia 11 listopada w Warszawie wyłącznie w kontekście aktów przemocy, nie ukazując faktycznego przebiegu Marszu Niepodległości - pytają.


Oczekują też ustosunkowanie się do działań organizacji zrzeszonych w Koalicji 11 Listopada.  
- Zbadania wymaga, dlaczego służby miejskie spowodowały zmianę jego trasy w trakcie jego trwania, a nie wcześniej, doprowadzając do powstania chaosu i niezadowolenia wśród jego uczestników. Istotne jest także wyjaśnienie, kto i z jakich powodów doprowadził do wzburzenia i dezorientacji kilkunastotysięcznego tłumu poprzez podanie dezinformacji o zdelegalizowaniu Marszu Niepodległości – pytają sygnatariusze chcący wyjaśnienia kto konkretnie „zaprosił, współpracował i dawał wsparcie bojówkarzom (anarchistom) z Niemiec, którzy bili na ulicach Warszawy ludzi niosących polskie symbole narodowe”. 


ASGRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież