Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prawica protestuje przeciwko dotowaniu przez Gdańsk lewicowych organizacji

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
wtorek, 22 listopada 2011 21:25


- Samorząd Gdańska od pewnego czasu przyznaje granty Stowarzyszeniu im. S. Brzozowskiego finansującemu świetlicę  Krytyki Politycznej w Gdańsku, w roku bieżącym kwotą 70. 000 zł. W ostatnim czasie okazało się, że organizacja ta  angażuje się w działania antydemokratyczne i działa przeciwko konstytucyjnie gwarantowanym swobodom do manifestowania swoich poglądów - uważają działacze tradycjonalistycznych i chrześcijańskich organizacji w Gdańsku.


- Krytyka Polityczna uczestnicząc w Koalicji 11 Listopada przez wiele tygodni przygotowywała się, aby zablokować legalny Marsz Niepodległości w Warszawie. Spotkania na ten temat miały miejsce także w lokalu Krytyki Politycznej przy Nowych Ogrodach w Gdańsku – czytamy w przekazanym nam oświadczeniu sygnowanym m.in. przez przedstawicieli Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Klubu Myśli Jana Pawła II, Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Akcji Katolickiej, stowarzyszeń Gaudium Vitae, Pro Ecclesia et Populo, KIK-u, Civitas Christana Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.


11 listopada b.r. w Warszawie, zaproszeni przez lewicowe organizacje, atakujący uczestników Marszu Niepodległości członkowie niemieckiej, (monitorowanej przez BND), bojówki Antifa schronili się przed interweniującymi policjantami w lokalu warszawskiej „Krytyki politycznej” „Nowy Wspaniały Świat”. Podczas przeszukania ujawniono tam m.in. kominiarki, pałki i kastety. Do głosów krytyków dołączył się też poseł PiS Andrzej Jaworski.


- Okazuje się, że spośród dziesiątek organizacji, działających na rzecz dobra wspólnego, organizacji charytatywnych, sportowych władze Gdańska zdecydowały się na wspieranie organizacji lewicowych, czy wręcz lewackich, odpowiedzialnych za zakłócenie obchodów polskiego, narodowego święta. Stawiam więc pytanie o kryteria, którym się kierują miejskie komisje przyznające tak znaczące kwoty – mówi Jaworski.


Z kolei autorzy apelu piszą: „Rozważenia wymaga, czy Krytyka Polityczna jest organizacją pozarządową uprawnioną do otrzymywania grantów od samorządu czy organizacją polityczną do tego nieuprawnioną. Wyjaśnienia wymagają także publicznie formułowane pod adresem Koalicji 11 Listopada zarzuty, dotyczące zaproszenia do Polski bojówkarzy z Niemiec, którzy w nasze Święto Niepodległości bili w Warszawie bezbronnych ludzi, sami będąc wyposażeni w  pałki i kastety. Z powyższych powodów wnosimy o wstrzymanie  przekazywania funduszy na działania tej organizacji z budżetu miasta Gdańska oraz o spowodowanie dokładnej kontroli, na co zostały zużyte przekazane wcześniej dofinansowania”.
Z zarzutami nie zgadzają się miejscy urzędnicy.


- Lokal został przydzielony zgodnie z zasadami stosowanymi wobec organizacji pozarządowych pożytku publicznego, ubiegających się o siedzibę na prowadzenie działalności statutowej. W kamienicy nie ma mieszkań prywatnych, ale są tam ulokowane inne organizacje m.in. OPZZ. Krytyka Polityczna nie zalega z czynszem. Opłaty za lokal to 10 procent stawki bazowej, czyli 400 złotych miesięcznie – wyjaśnia Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska i dodaje, że grant Stowarzyszeniu im. Brzozowskiego został przyznany na zasadach konkursowych, przewidzianych dla ubiegających się o wsparcie organizacji pozarządowych.

Patron Stowarzyszenia Stanisław Leopold Brzozowski (ps. Adam Czepiel)  to  filozof i pisarz, epoki Młodej Polski. Był zwolennikiem materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do polskiej myśli "filozofii pracy", autor Legendy Młodej Polski.  Był oskarżany przez   o współpracę z Ochraną, carską policją polityczną. Sprawa pozostała nierozstrzygnięta. Brzozowskiemu poświęcił swój traktat  „Człowiek wśród skorpionów” Czesław Miłosz. 
- Czy prezydent Adamowicz jest człowiekiem prawicy? Szczerze wątpię widząc jakie środowiska cieszą się jego uznaniem – puentuje Jaworski i przypomina, że prezydent Adamowicz wydał ostre w tonie oświadczenie, kiedy wejście do lokalu Świetlicy Krytyki Politycznej zostało przed tygodniem oblane czerwoną farbą. 
 -   To rzadki przykład bandytyzmu politycznego. Rzadki, co nie znaczy, że mało groźny. Gdańsk – miasto wolności i solidarności – nie może tolerować takich zachowań. Puszka z farbą – podobnie jak pałka, brukowiec, czy kastet – nie jest argumentem w debacie. Jest argumentem ludzi mało sprawnych intelektualnie. Jest argumentem tchórzy. Myśl lewicowa nie jest moją tradycją. Ale jestem pełen uznania i szacunku do pracy, jaką przez dwa lata istnienia wykonała gdańska Świetlica Krytyki Politycznej. To instytucja prężna i Gdańskowi potrzebna. To środowisko, które pokazuje, że można różnić się ideowo, można mieć różne pomysły na miasto, na Polskę, a mimo to zrobić wiele pożytecznych rzeczy – napisał prezydent  Gdańska.

- Lepiej niech mają swój lokal niż by mieli knuć po piwnicach – zażartował w rozmowie z nami, prezydencki rzecznik Antoni Pawlak, mówiąc o lewicowych działaczach.


Z kolei sygnatariusze apelu chcą też by prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich,  powołała Komisję Zaufania Publicznego w celu szczegółowego zbadania wydarzeń z 11 listopada 2011 roku w Warszawie. Komisja miałaby zbadać kto sterował kampanią medialną przed 11 listopada, ukazującą uczestników Marszu Niepodległości jako elementu chuligańskiego o tendencjach faszystowskich. 


- Dlaczego stacje telewizyjne ukazały wydarzenia 11 listopada w Warszawie wyłącznie w kontekście aktów przemocy, nie ukazując faktycznego przebiegu Marszu Niepodległości - pytają.


Oczekują też ustosunkowanie się do działań organizacji zrzeszonych w Koalicji 11 Listopada.  
- Zbadania wymaga, dlaczego służby miejskie spowodowały zmianę jego trasy w trakcie jego trwania, a nie wcześniej, doprowadzając do powstania chaosu i niezadowolenia wśród jego uczestników. Istotne jest także wyjaśnienie, kto i z jakich powodów doprowadził do wzburzenia i dezorientacji kilkunastotysięcznego tłumu poprzez podanie dezinformacji o zdelegalizowaniu Marszu Niepodległości – pytają sygnatariusze chcący wyjaśnienia kto konkretnie „zaprosił, współpracował i dawał wsparcie bojówkarzom (anarchistom) z Niemiec, którzy bili na ulicach Warszawy ludzi niosących polskie symbole narodowe”. 


ASGRelated news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież