300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sesja gdańskiej Rady Miasta: 16 uchwał o likwidacji szkół

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 24 listopada 2011 17:20
Radni uratowali dwie szkoły i pomnik księdza Jankowskiego. Przegłosowano 16 uchwał o likwidacji gdańskich szkół.

Po burzliwej dyskusji, radni podczas XX sesji Rady Miasta Gdańska głosami 32 przeciw, przy jednym za, nie uchwalili uchwały mającej doprowadzić do likwidacji Szkoły Podstawowej Nr 26 przy ul. Srebrniki 10 w Gdańsku. Uratowana też została przed likwidacją Szkoła Podstawowa nr 29 przy ul. Miałki Szlak 74 w Gdańsku, nad którą radni nie głosowali, bo przygotowana uchwała została zdjęta z porządku obrad. Podobnie zdjęta została uchwała dotycząca wzniesienia pomnika Jana Pawła II i Ronalda Reagana, z uwagi na złą lokalizację, tj. zaledwie 200 metrów do plaży w Parku Nadmorskim. Za „tak” przegłosowano natomiast uchwałę, co do wzniesienia pomnika księdza Henryka Jankowskiego, prałata z kościoła św. Brygidy, na skwerze nazwanym jego imieniem w Gdańsku. Za tą uchwałą głosowało 25 radnych, a 7 się wstrzymało, w tym sześciu z PO i Jolanta Banach z SLD.
Co do głosowań nad likwidacją pozostałych szkół, najwięcej kontrowersji było przy Zespole Szkół Budowlano - Architektonicznych przy ul. Powstańców Warszawskich 25. Nie przemówił argument, że rodzice uczniów tej szkoły mającej 50 lat tradycji, w ciągu zaledwie dwóch dni zebrali 3,5 tysiąca podpisów, aby tej placówki dydaktycznej nie likwidować, tym bardziej, że niedawno została wyremontowana. Okazało się, że jest już nią zainteresowany deweloper i z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży Miasto wybuduje nową szkołę w południowej części Gdańska. Być może ta informacja zaważyła na tym, że podczas głosowania, 24 radnych opowiedziało się za likwidacją, a jedynie 8 było przeciw. Rodzice zapowiedzieli, że zaskarżą tę uchwałę do prokuratury.
Podczas XX sesji z 41 przygotowanych do przegłosowania uchwał, niemal połowa, bo aż 16 dotyczyła likwidacji lub wyłączenia szkól w Gdańsku. Stało się tak z następującymi placówkami dydaktycznymi: Zespołem Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 4 przy ul. Wielkopolskiej 20; Gimnazjum Nr 4 przy ul. Wielkopolskiej 20; Gimnazjum Nr 23
przy ul. Cystersów 13; Technikum Nr 6 przy ul. Powstańców Warszawskich 25; XXII Liceum Ogólnokształcące przy ul. Powstańców Warszawskich 25; zespołem szkół pn. Szkoły Elektryczne i Elektroniczne przy Al. Grunwaldzkiej 238 B.


Radni zadecydowali też o wyłączeniu i likwidacji XIII Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Energetycznych przy ul. Mikołaja Reja 25, a także włączeniu Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 10 w Gdańsku do Zespołu Szkół Energetycznych przy ul. Mikołaja Reja 25. Ponadto podjęto decyzję o likwidacji Technikum nr 10 przy Al. Grunwaldzkiej 238, jak i Technikum Uzupełniające dla Dorosłych Nr 10 przy Al. Grunwaldzkiej 238 B, Zespołu Szkół Ogólnokształcących dla Dorosłych i II Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych przy ul. Jagiellońskiej 11.
Uchwalono zmiany w sprawie podwyżki opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne prowadzone przez Gminę Gdańsk.
Radni pozytywnie przegłosowali uchwały w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Gdańska na lata 2011-2040, zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Miasta Gdańska na 2011 rok oraz emisji obligacji Miasta Gdańska, określenia zasad ich zbywania, nabywania i wykupu.
Wyrażono zgodę na udzielenie w roku 2012 przez Gminę Miasta Gdańska pomocy finansowej w wysokości 150 tys. zł Gminie Żukowo na dofinansowanie prac konserwatorsko-remontowych kaplicy grobowej rodziny Gralathów we wsi Sulmin.
Zadecydowano też o wyborze biegłych rewidentów, celem zbadania za rok 2011 sprawozdań finansowych: Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Zespołu Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis”, instytucji kultury pod nazwą Klub „Żak” oraz „Gdańsk 2016”, Europejskiego Centrum Solidarności Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Teatru „Miniatura”, Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież