Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Solidarność” chce realizacji socjalnego programu Polski Solidarnej

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
niedziela, 09 września 2012 22:58

- Być człowiekiem „Solidarności” może oznaczać także być człowiekiem największego ruchu społecznego w naszej historii. „Solidarność” była wielka i powinna pozostać wielka, bowiem zmieniła Polskę, Europę i świat. Pozostaje ona niewyczerpanym źródłem inspiracji – mówił w sobotę w Sali BHP Stoczni Gdańskiej Jarosław Kaczyński, prezes PiS.Jego bratanica Marta Kaczyńska, córka tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, została wiceprezesem ruchu społecznego noszącego imię jej ojca. 

Roli jaką były prezydent Lech Kaczyński odegrał najnowszej historii, w tworzeniu NSZZ „Solidarność” poświęcona była konferencja „Lech Kaczyński człowiekiem Solidarności”, która odbyła się w sobotę w Sali BHP, zorganizowana przez Ruch Społeczny  im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „S”. Uczestniczyli m.in. Jarosław Kaczyński, Marta Kaczyńska, Sławomir Cenckiewicz, Krzysztof Wyszkowski, Grzegorz Bierecki i wielu innych. Na wstępie prezes Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński poinformował gości, że Marta Kaczyńska weszła do zarządu Ruchu.

Konferencję otworzył lider gdańskiej "S" Krzysztof Dośla. 

- Jesteście u siebie, tutaj gdzie rodziła się „Solidarność”. Dzisiejszy dzień poświęcamy   działalności naszego wielkiego przyjaciela Lecha Kaczyńskiego jako człowieka „Solidarności”. Lech Kaczyński: prawnik, naukowiec, opozycjonista, polityk, mąż stanu, prezydent RP, ale też związkowiec. Lech Kaczyński człowiek „Solidarności” wierny zasadom i ideałom, wierny, aż do ostatnich chwil, autor programu Polski Solidarnej. Taką Polskę, taką ojczyznę, chcielibyśmy mieć. Jako ojczyzny dla każdego. I dla tych, którzy potrafią zadbać sami o siebie oraz dla tych, którym ojczyzna musi pomagać i ich wspierać. Tak jak zapisywał to – jako współautor programu „Solidarności” Lech Kaczyński, który całym swoim życiem realizował program, który streszcza jego zdanie: „nie wierze w mit budowania dobrobytu kosztem godności pracownika”. „Solidarność” zrobi wszystko, aby to, co do nas pisał i o czym mówił Lech Kaczyński, aby te ideały, którymi żył i je realizował były nadal realizowane. To mu jesteśmy winni – powitał przewodniczący ZRG „S” Krzysztof Dośla, kilkaset osób, które przyjęli zaproszenie do Sali BHP Stoczni Gdańskiej.

- Tak. Lech Kaczyński był człowiekiem „Solidarności” nawet już jako członek przedsierpniowej opozycji, jako prawnik, intelektualista, jako prezydent RP. „Solidarność” to jedno z jego głównych przesłań w jego spuściźnie – powiedział Maciej Łopiński, były prezydencki minister i prezes Ruchu im. Lecha Kaczyńskiego i przypomniał, jak ze zdjęć  z sierpnia 1988 usuwane były nieraz postacie Lecha i Jarosława Kaczyńskich.

- Dzisiaj chcemy dać świadectwo – podsumował Łopiński.Jarosław Kaczyński był szczególnie owacyjnie witany. 

- Chciałbym powiedzieć tylko kilka słów na temat, który jest tytułem dzisiejszego spotkania. Tytułem, który rzeczywiście znakomicie oddaje istotę tego wszystkiego, co mój śp. brat robił w życiu publicznym. Był człowiekiem „Solidarności”, był nim, mówił o tym, tak go zresztą żegnano, tak mówił na jego pogrzebie przewodniczący Śniadek. I to było najkrótsze i najlepsze podsumowanie sensu jego poczynań w ciągu przeszło najważniejszych trzydziestu kilku lat jego życia. Być człowiekiem „Solidarności” może oznaczać wiele różnych sytuacji i stanów. Lech był człowiekiem „Solidarności” w tym najprostszym sensie – członkiem organizacji, pełnił funkcje formalne, a także nieformalne, wtedy gdy „S” była nie do końca sformalizowana. I to jest, można powiedzieć, najprostsza odpowiedź na pytanie, co to znaczy. Być człowiekiem „S” może oznaczać także, często o tym zapominamy, być człowiekiem największego ruchu społecznego w naszej historii, ale także co najmniej jednego z dwóch największych w historii świata, bo tylko ruch Ghandiego można porównać do ruchu „Solidarności” – powiedział Jarosław Kaczyński i przypomniał datę 17 września 1980 roku, kiedy to organizacje związkowe, które powstawały w Polsce, zjednoczyły się w jeden ruch –  „Solidarność”.- Ta nieprosta operacja, która odbywała się kilka kilometrów stąd, we Wrzeszczu, była przeprowadzona z walnym udziałem Lecha Kaczyńskiego. Bo byli jej przeciwnicy, nie chcę wymieniać ich nazwisk, bo nie to dziś jest ważne, nie mieli złej woli, ale stanowili mocny front i trzeba było ich ominąć. Trzeba było przeskoczyć tę barierę, która od kilkunastu dni była stawiana tym, którzy chcieli tego zjednoczenia. W tym kontekście trzeba wspomnieć Karola Modzelewskiego i działaczy z Dolnego Śląska. Ale ich usiłowania były bezskuteczne. A w tej całej, można powiedzieć, intrydze Lech Kaczyński odegrał zasadniczą rolę. A później, gdy kierownictwo nie było jeszcze całkiem sformalizowane, należał do niego aż do marca ‘81, kiedy, jak można przeczytać w aktach SB, został z niego wyeliminowany, co SB traktowała jako swój sukces. 

Później działał dalej, było internowanie oraz co dzisiaj może dziwić, była wieloletnia współpraca z Lechem Wałęsą i podziemiem, z bardzo wieloma instytucjami podziemia – wspominał Kaczyński i dodał mówiąc o swoim bracie:

- Nie zdradził, nigdy nie zdradził – nawet gdy przeszedł do innych funkcji – w kancelarii prezydenta, NIK, później już jako minister sprawiedliwości, prezydent Warszawy i Polski. To głębokie przeświadczenie, że idea Solidarności był czymś niezwykle ważnym w dziejach kraju i świata, i że należy te idee wcielać w życie było mu niezwykle bliskie. Wiele osób przyznaje się dziś do autorstwa koncepcji Polski solidarnej. Byłem przy tym – autorem tej koncepcji był Lech Kaczyński. Niestety, jak wiadomo, w roku 1989-1990 r. w Polsce sprowadzono z zewnątrz ideologię liberalną – kontynuował prezes PiS.
ASG


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież