Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

IX Koźlaki Bielkowskie - największa biesiada na Pomorzu

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 10 września 2012 07:52

Do miejscowości Bielkówko, za Straszynem, w okolice siedziby Browaru Amber, w sobotę 8 września, na święto tradycyjnych smaków zjechało kilka tysięcy miłośników regionalnego jedzenia i piwa.Organizowane już po raz dziewiąty Koźlaki, to przede wszystkim święto ciemnego piwa, czyli Koźlaka produkowanego przez lokalny browar Amber.


altIX Biesiadę Bielkowską, zainaugurowało uroczyste odszpuntowanie drewnianej beczki. Na scenie, w obecności kilku tysięcy zgromadzonych osób, specjalnym młotkiem dokonał tego wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski,


altWzniesiono wspólnie toast za pomyślność, a właściciel browaru Andrzej Przybyło uroczyście otworzył imprezę, zapraszając wszystkich jej uczestników do wspólnej udanej zabawy.


alt


Koźlaki to także Jarmark Regionalnych Produktów, podczas którego swój dorobek prezentują producenci regionalnych produktów spożywczych zrzeszeni w organizacji Slow Food, a także artyści i rzemieślnicy zrzeszeni przy Kołach Gospodyń Wiejskich z całego Pomorza. Na licznych stoiskach można było skosztować i kupić ich wyroby, podziwiać i dotknąć ludową twórczość tradycyjną, a jakże charakterystyczną dla tego regionu. Były to zatem głównie produkty regionalne z Kaszub, Kociewia i Żuław.

- Wiele z tych potraw powstaje w oparciu o mało popularne, lecz bardzo tradycyjne przepisy – powiedział nam Marek Skrętny, dyrektor ds. marketingu Browaru Amber. - Co istotne, że podczas Koźlaków promowane są produkty wytwarzane na Pomorzu, na bazie surowców pochodzących z lokalnych upraw. Chociaż w niektórych przypadkach jest to niemożliwe ponieważ chmiel potrzebny do wyrobu piwa przywozi się aż spod Lublina. A to dlatego, bo na Pomorzu jest zbyt zimno na jego uprawę.


altPodczas biesiady można było posmakować świeżego piwa dostarczanego na bieżąco bezpośrednio z pobliskiego browaru, niefiltrowanego i niepasteryzowanego. Niektóre dania były przyrządzane na oczach publiczności, według tradycyjnych receptur.


altPubliczności była również proponowana tabaka, tak do zażycia jak i do kupienia. Wiadomo, zażywanie tabaki to wieloletnia tradycja kaszubska.
Ale Koźlaki to też święto miłośników bezpretensjonalnej rozrywki. Podczas imprezy wystąpił Teatr pod Orzełkiem, zespoły Rocco Band, Adrian Gustaw Wracławek i Gra Gitara oraz Ramolsi Dopiero około godziny 22 rozpoczęła się potańcówka, do której przygrywał zespół Renewa. Imprezę poprowadził Jarek Janiszewski.


altNa imprezę zjechało również wielu motocyklistów na jednośladowych, „wypasionych” pojazdach godnych zainteresowania.


alt


W sobotę specjalne kursowały autobusy z Dworca Autobusowego w Gdańsku oraz z Pruszcza Gdańskiego. Ostatni powrotny autobus odwiózł biesiadników do domów po północy.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież