Po raz pierwszy odbywają się one w nowym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo, które mieści się tuż obok stadionu PGE Arena Gdańsk. Targi odbywają się w dniach 6–8 września i są otwarte dla zwiedzających. Patronat Honorowy nad targami sprawują: Minister Gospodarki, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Prezydent Miasta Gdańska. Targom partnerują: Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Na targowych stoiskach znaleźć można srebrną i złotą biżuterię z bursztynem, biżuterię artystyczną i awangardową, rzeźby i przedmioty dekoracyjne z bursztynu, półfabrykaty z bursztynu, kamienie jubilerskie, perły oraz... lampy witrażowe i galanterię stołową.
Na miejscu można też wymienić poglądy z przedstawicielami organizacji działających na rzecz branży bursztynniczej, jak na przykład Ewą Rachoń, dyrektor projektu Ambermart (na zdjęciu z lewej) czy z towarzyszącym jej 87-letnim Wiesławem Gierłowskim, autorem ponad tysiąca publikacji naukowych i publicystycznych. Z najstarszym gdańskim bursztynnikiem, który w tym zawodzie pracuje od 1957 roku.
Oczekiwania organizatorów targów AMBERMART, że w tym roku swoje wyroby prezentować będzie więcej wystawców niż w roku poprzednim, ziściły się. Wystawiają się 153 firmy bursztynnicze, złotnicze i projektanci, tj. o 20 więcej niż w roku poprzednim. Zdecydowana większość z nich, to producenci lokalni: 60 z Gdańska, 13 z Gdyni i 9 z Sopotu. Są też wystawcy zagraniczni, 29 przyjechało z Litwy i jeden nawet ze Stanów Zjednoczonych.
– Na wzrost liczby wystawców niewątpliwie w dużej mierze wpłynął fakt, iż przeprowadziliśmy się kilku obiektów przy ul. Beniowskiego na Przymorzu do nowego centrum wystawienniczego, w którym oferujemy dużo lepsze warunki, począwszy od infrastruktury hali, a na dostępności parkingów skończywszy. Obiekt nazywa się AmberExpo, właśnie na cześć bursztynu i jest to ewenement w skali świata – mówi Ewa Rachoń. – Dostrzec również trzeba pierwsze pozytywne efekty ministerialnego programu promocji branży bursztynniczej. Istotnym czynnikiem wzrostu liczby wystawców jest również duże zainteresowanie kontrahentów z Chin, nie tylko produktami, ale i surowcem.
Ministerialny program promocji eksportu polskiej biżuterii z bursztynem nosi nazwę „Bursztyn. Skarb Polski”. To gdańsko-warszawska inicjatywa uznana przez Ministerstwo Gospodarki za najkorzystniejszą koncepcję promocji branży jubilersko-bursztynniczej. Wspólna oferta Międzynarodowych Targów Gdańskich, Krajowej Izby Bursztynu, Międzynarodowego Centrum Targowego z Warszawy oraz spółki S&A, największej polskiej firmy bursztynniczej, to owoc kilkuletnich starań całego środowiska oraz władz Gdańska, o umieszczenie branży jubilersko-bursztynniczej na liście dziedzin promujących polską gospodarkę.
Ministerstwo przeznaczyło prawie siedem milionów złotych na działania promocyjne. Planuje się, że polskie firmy biorące udział w podobnych branżowo targach zagranicznych, organizowanych w Monachium, Vicenzie, Tucson, Las Vegas oraz w Hong Kongu, otrzymają dofinansowanie w wysokości 75 proc. kosztów, takich jak: zakup powierzchni wystawienniczej, przejazdy i hotele. W ramach kampanii projektuje się również zorganizowanie m.in. światowego kongresu bursztynu, wizyty studyjnej dziennikarzy, misji wyjazdowej polskich firm oraz przyjazdu zagranicznych kupców, akcji promocyjnej w prasie konsumenckiej i na billboardach w Niemczech, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Chinach, międzynarodowych warsztatów bursztynniczych oraz pokazów mody i biżuterii. Już powstał katalog promocyjny i film o pracy bursztynników.
– Program promocyjny budzi nadzieje, jest bowiem organizowany pierwszy raz w dziejach tej gałęzi gospodarki – komentuje Ewa Rachoń. – Branży, na którą składają się głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, nigdy nie byłoby stać na taki wysiłek.
Pierwszego dnia targów AMBERMART odbyła się już promocja najnowszej książki prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz, geologa z Muzeum Ziemi PAN, przyjaciela targów bursztynniczych w Gdańsku, „Bursztyn w Polsce i na świecie”.
W trakcie targów obejrzeć można m.in.: pokazy biżuterii, malarstwo, rysunek, grafikę i ceramikę oraz prace nadesłane na międzynarodowy konkurs dla młodzieży, zorganizowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników „Szkoła na Bursztynowym Szlaku”. Targom towarzyszy również Laboratorium Bursztynu, gdzie rzeczoznawcy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników i pracownicy naukowi Muzeum Ziemi PAN oraz Politechniki Gdańskiej identyfikują bursztyn. Można również podziwiać wystawę wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej oraz wystawę inkluzji roślinnych i zwierzęcych w bursztynie, prezentowaną przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie przy Uniwersytecie Gdańskim.
Na zakończenie targów, w sobotni wieczór 8 marca, organizatorzy targów zapraszają gdańszczan i turystów na nocną imprezę „Mariacka pod Gwiazdami”, w tym roku pod hasłem: „…a historia sobie płynie…”. AMBERMART to nie tylko bowiem impreza targowa otwarta dla szerokiej publiczności, ale i przedsięwzięcie kulturalne, które czyniąc z ulicy Mariackiej wielką galerię i salę koncertową, sławi markę bursztynu.
– „Mariacka pod Gwiazdami” to czas spotkania bursztynu i sztuki w naturalnej scenografii najpiękniejszej ulicy starego Gdańska, gdzie tradycyjnie ulokowały się pracownie i galerie bursztynnicze – mówi Ewa Rachoń. – Cieszymy się, że o bursztynie można mówić na tak wiele sposobów i wciąż odkrywać jego magiczne piękno.
Tego wieczoru niemal na każdym przedprożu ulicy Mariackiej odbywać się będą koncerty, wernisaże, warsztaty, spotkania. Początek o godz. 17. Pokaz mody i bursztynu Religious & LovTed Magdaleny Arłukiewicz i Aleksandra Gliwińskiego planowany jest na godz. 21.45.
Jesienne targi AMBERMART tym różnią się od wiosennych targów AMBERIF, że są otwarte dla zwiedzających. Biżuterię oraz precjoza z bursztynem i kamieniami kolorowymi nie tylko można podziwiać, ale i kupować. I to w cenie niższej, niż ta, która obowiązuje w galeriach. Wejściówka kosztuje 10 zł.
– Już dziś pragnę złożyć zaproszenie do odwiedzenia Gdańska i Międzynarodowych Targów Gdańskich SA na jubileuszowych, 20 Międzynarodowych Targach Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF, które odbędą się w dniach 20–23 marca 2013 roku – mówił Andrzej Kasprzak, prezes zarządu MTG, otwierając targi AMBERMART.
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski
Inne artykuły związane z:
- 10/09/2012 14:40 - I Sopockie Grillowanie
- 10/09/2012 14:08 - Kulisy rządzenia i propagandy
- 10/09/2012 07:52 - IX Koźlaki Bielkowskie - największa biesiada na Pomorzu
- 09/09/2012 22:58 - „Solidarność” chce realizacji socjalnego programu Polski Solidarnej
- 08/09/2012 19:36 - Koszyckie Święto Wina
- 07/09/2012 19:42 - Strajk pod magistratem efektem reformy czynszowej?
- 06/09/2012 22:11 - Spotkanie z Danutą Waniek w Bibliotece Gdańskiej w Oliwie
- 06/09/2012 13:56 - Miejska inauguracja roku szkolnego 2012/13
- 06/09/2012 11:44 - Złoty Bieg Westerplatte
- 06/09/2012 11:24 - Festiwal WILNO W GDAŃSKU i IX Jarmark Wileński 6-9 września 2012