100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Miejska inauguracja roku szkolnego 2012/13

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 06 września 2012 13:56


Odbyła się ona w środę 5 września w II oraz XIX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, które mieszczą się w budynku przy ul. Pestalozziego 7/9.


alt


W inauguracji udział wziął prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który życzył młodzieży, aby dobrze wykorzystała czas nauki. Szkoła średnia jest to też odpowiedni czas na zaplanowanie swojej przyszłości, oczywiście po konsultacjach z rodzicami i nauczycielami. Rok po roku spędzonych w szkole będziemy się zbliżać do wyznaczonego celu życiowego. Istotnym jest też, żeby rozwijać w sobie pasje, te kulturalne i sportowe. Przynależność do tak znakomitego chóru szkolnego – jak zaznaczył prezydent miasta -  czy uprawianie sportu, procentuje na przyszłość. Poprzez wspólne śpiewanie uczestniczy się we wspólnocie. Polacy w porównaniu do innych narodowości nie potrafią śpiewać. Ta dziedzina edukacji jest u nas zaniedbana. Dlatego prezydent życzył młodzieży szkolnej rozwijania życiowych pasji i wszystkiego dobrego w nowym roku szkolnym 2012/13.


alt


Z kolei Pomorski Kurator Oświaty Elżbieta Wasilenko przypomniała, że ten rok szkolny jest ogłoszony rokiem bezpiecznej szkoły. Powiedziała też, że w szkole średniej zawiązują się najtrwalsze przyjaźnie i miłości, które później utrzymuje się przez długie lata życia. Życzyła gdańskiej młodzieży zdobywania wiedzy i stawania się konkurencyjnymi na światowym rynku pracy. 


alt



Głos zabrała również była minister edukacji, poseł  Katarzyna Hall, która zwróciła uwagę na fakt wspólnej przyjaznej egzystencji dwóch liceów, których sztandary uczestniczyły w uroczystości inauguracyjnej. Zaapelowała do nauczycieli o potrzebę solidnego nauczania, odpowiedniego przygotowania do matury i na studia. Nauczycielom życzyła satysfakcji z nauczania, a miastu Gdańsk radości z sukcesów obu szkół, od dwudziestu lat mieszczących się w jednym budynku.


W inauguracji uczestniczyła też zastępca prezydenta ds. polityki społecznej Ewa Kamińska, dyrekcja Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz radni i zaproszeni goście.


alt


W części artystycznej wystąpił szkolny chór pod dyrekcją Darii Polanowskiej, wykonując przebojowe utwory w języku francuskim. W dwóch utworach solowych, śpiewając o miłości również w języku francuskim, zaprezentowały się Dominika Kwiatkowska i Dominika Tabor. Cieszy fakt, że XIX LO od 1999 roku prowadzi doskonały chór  Scherzi Musicali, który na rozpoczęcie uroczystości odśpiewał hymn państwowy. W szkole tygodniowo jest po 3 godziny lekcji chóru i historii muzyki. Niepokoi jednak to, że w ramach nowej siatki godzin lekcyjnych od tego roku szkolnego zlikwidowano godzinę gry na instrumentach muzycznych. Jak to się zatem ma do rzeczywistości, narzekamy, że jesteśmy narodem mało muzykalnym, a likwidujemy lekcje nauczania gry na instrumentach muzycznych. W ramach głupoty, czy oszczędności? Tylko czego oszczędności, pieniędzy, czasu, uczniów, nauczycieli? 


alt


Podczas inauguracji otwarte zostało zmodernizowane boisko wielofunkcyjne, które jest wspólne dla obu liceów. Jego modernizacja zakończyła się z miesięcznym opóźnieniem w czasie wakacji i kosztowała 345 753 zł (środki z budżetu Miasta). Zakres prac obejmował: wykonanie boiska wielofunkcyjnego do piłki ręcznej, siatkówki oraz tenisa o wymiarach 23 x 45m o nawierzchni poliuretanowej. Jak przyjrzeliśmy się tej nawierzchni z bliska, to pozostawia ona wiele do życzenia. Jest nierówna i wadliwie połączona na całej długości boiska. Ekipa wykonawcza zrealizowała też uzbrojenie terenu, jego odwodnienie, wyposażenie boiska, a także uzupełnienie ogrodzenia terenu szkoły. 


alt



W symbolicznym przecięciu nożyczkami wstęgi na otwarcie nowego boiska uczestniczyli uczniowie reprezentujący oba licea oraz prezydent Paweł Adamowicz. Młodzież otrzymała od szacownych gości piłki do gry w piłkę nożną.


 Jak pochwalili się obaj dyrektorzy sąsiadujących ze sobą szkół licealnych, Waldemar Nocny z II LO oraz Krzysztof Tryniszewski z XIX LO, w planach jest budowa kolejnych trzech obiektów sportowych mających służyć łącznie tysiącu szkolnej młodzieży. Władze miasta Gdańska obiecały, że obiekty te, wraz z boiskiem do lekkoatletyki i monitoringiem, powstaną w 2013 roku. Póki co, na 5 października wyznaczono termin uroczystości jubileuszowych 20-lecia XIX LO mieszczącego się przy ulicy Pestalozziego we Wrzeszczu.  


alt





Wła-49

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież