Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rolki i rower - wojna i pokój

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 14 września 2011 09:12

Weekend w Sopocie. Nieprzebrane tłumy przechadzają się po Łazienkach Północnych. Tu zakochana parka, tam rodzina z wózkiem gdzie indziej szczekający pies. Każdy relaksuje się jak może i lubi. Jedni ciskają z zapamiętaniem frisbee, inni kopią piłkę. Obok trasy spacerowej można zauważyć także błyskawicznie przemieszczające się postacie w pozycji pionowej. To rolkarze.


Ich widok od dawna nie zaskakuje już nikogo. Jednak na przestrzeni kilku ostatnich lat wzrost zainteresowania tym sportem jest zauważalny gołym okiem. Zaczyna dla nich powoli brakować miejsca. Z nierównych chodników zaczynają się przenosić na ścieżki rowerowe. Logika ich postępowania nie powinna dziwić, choć jest niezgodna z prawem. Rolkarze tłumaczą ten fakt tym, że chodniki są w opłakanym stanie, a poza tym, a może przede wszystkim, stanowią zagrożenia dla pieszych. Stąd też logika ich przeprowadzki na trasy przeznaczone do poruszania się dla rowerzystów. Tu zaczyna rodzić się wzajemna niechęć i konflikt, bowiem wzajemnie stanowią oni dla siebie zagrożenie. Za rowerzystami stoi prawo, za rolkarzami fakt, iż nie ma dla nich odpowiedniej infrastruktury.


Sytuacja korzystnie wygląda w Sopocie. Tu władze miasta problem ten dostrzegły. Efektem wrażliwości włodarzy najsłynniejszego kurortu jest powstanie ścieżki rolkarskiej. Jej długość to ponad 1500 metrów. W planach rozwoju miasta na przyszły rok istnieje ogólnie zarysowana koncepcja dla dalszego rozwoju łazienek północnych, ale czy znajdzie się tam jeszcze więcej miejsca dla rolkarzy nie wiadomo. Jednak czy ta, która istnieje zwiększyła bezpieczeństwo?  Zdaje się, że tak. St. sierż. Karina Kamińska, rzecznik prasowy sopockiej komendy policji, nie przypomina sobie, aby w ostatnim okresie doszło do jakiś poważnych kolizji rolkarzy z rowerzystami.
- Najczęściej dochodzi do skarg o agresje werbalną. Ktoś komuś zajedzie drogę, komuś puszczą nerwy i powie kilka słów za dużo, ale żadnych poważnych wypadków w te wakacje nie było. Zdecydowanie częściej dochodzi do potrąceń rowerzystów przez samochody – przyznaje st. sierż. Karina Kamińska, rzecznik sopockiej komendy policji.


Sytuacja w Gdyni na chwile obecna jest dalece odmienna od tej, z którą mamy do czynienia w Sopocie. Przynajmniej, jeżeli chodzi o udogodnienia dla miłośników rolek. Tutaj po prostu nie ma gdzie jeździć. Co gorsza, na chwile obecną nie wiadomo nic o chęci zmiany tego stanu rzeczy. W urzędzie miejskim uzyskaliśmy informacje o powstaniu Rady Rowerowej kierowanej przez dr Marcina Wołka. Niestety nie udało nam się z nim skontaktować, ale miejmy nadzieje temat rolkarzy będzie w życiu rady w jakiś sposób obecny.


Według gdyńskiej policji i tutaj nie doszło ostatnimi czasy do żadnych poważnych wypadków z udziałem rowerzystów i rolkarzy. Potwierdza to rzecznik prasowy komendy w Gdyni kom. Dorota Podhorecka–Kłos. Skądś się jednak wzajemna niechęć bierze, a policja nie jest niestety w stanie kontrolować wszystkich incydentów mających miejsce na drogach. Nasi czytelnicy zapewne będą mieli tutaj zdecydowanie więcej do powiedzenia.


Natomiast Gdańsk zdecydowanie wyszedł na przeciw oczekiwaniom wrotkarzy (jak to siebie sami także zwykli nazywać). Tor wokół PEG Areny jest w pełni profesjonalny, a sierpniowy maraton imienia Lecha Wałęsy należał do wydarzeń o charakterze międzynarodowym.


Na gdańskiej Zaspie z siecią ścieżek w pasie nadmorskim ma w przyszłości zostać połączone Centrum Rekreacji i Sportów Wrotkarskich Velodrom Gdańsk. Obiekt ten ma umożliwiać uprawianie również innych sportów (tenis, piłka koszykowa, siatkowa, nożna, lekka atletyka), jednak nadrzędnym kryterium będzie przydatność zaproponowanych rozwiązań do jazdy na rolkach.


Jak widać sytuacja w Trójmieście jest zróżnicowana, ale z roku na rok się poprawia. Niestety konflikt roweru z rolkami zażegnany pewnie jeszcze długo nie będzie, jednak z pewnością uda nam się złagodzić jego charakter wykazując ostrożność na drodze oraz wzajemną życzliwość.
Patryk Grabowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież