Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Reklama
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Rolki i rower - wojna i pokój

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 14 września 2011 09:12

Weekend w Sopocie. Nieprzebrane tłumy przechadzają się po Łazienkach Północnych. Tu zakochana parka, tam rodzina z wózkiem gdzie indziej szczekający pies. Każdy relaksuje się jak może i lubi. Jedni ciskają z zapamiętaniem frisbee, inni kopią piłkę. Obok trasy spacerowej można zauważyć także błyskawicznie przemieszczające się postacie w pozycji pionowej. To rolkarze.


Ich widok od dawna nie zaskakuje już nikogo. Jednak na przestrzeni kilku ostatnich lat wzrost zainteresowania tym sportem jest zauważalny gołym okiem. Zaczyna dla nich powoli brakować miejsca. Z nierównych chodników zaczynają się przenosić na ścieżki rowerowe. Logika ich postępowania nie powinna dziwić, choć jest niezgodna z prawem. Rolkarze tłumaczą ten fakt tym, że chodniki są w opłakanym stanie, a poza tym, a może przede wszystkim, stanowią zagrożenia dla pieszych. Stąd też logika ich przeprowadzki na trasy przeznaczone do poruszania się dla rowerzystów. Tu zaczyna rodzić się wzajemna niechęć i konflikt, bowiem wzajemnie stanowią oni dla siebie zagrożenie. Za rowerzystami stoi prawo, za rolkarzami fakt, iż nie ma dla nich odpowiedniej infrastruktury.


Sytuacja korzystnie wygląda w Sopocie. Tu władze miasta problem ten dostrzegły. Efektem wrażliwości włodarzy najsłynniejszego kurortu jest powstanie ścieżki rolkarskiej. Jej długość to ponad 1500 metrów. W planach rozwoju miasta na przyszły rok istnieje ogólnie zarysowana koncepcja dla dalszego rozwoju łazienek północnych, ale czy znajdzie się tam jeszcze więcej miejsca dla rolkarzy nie wiadomo. Jednak czy ta, która istnieje zwiększyła bezpieczeństwo?  Zdaje się, że tak. St. sierż. Karina Kamińska, rzecznik prasowy sopockiej komendy policji, nie przypomina sobie, aby w ostatnim okresie doszło do jakiś poważnych kolizji rolkarzy z rowerzystami.
- Najczęściej dochodzi do skarg o agresje werbalną. Ktoś komuś zajedzie drogę, komuś puszczą nerwy i powie kilka słów za dużo, ale żadnych poważnych wypadków w te wakacje nie było. Zdecydowanie częściej dochodzi do potrąceń rowerzystów przez samochody – przyznaje st. sierż. Karina Kamińska, rzecznik sopockiej komendy policji.


Sytuacja w Gdyni na chwile obecna jest dalece odmienna od tej, z którą mamy do czynienia w Sopocie. Przynajmniej, jeżeli chodzi o udogodnienia dla miłośników rolek. Tutaj po prostu nie ma gdzie jeździć. Co gorsza, na chwile obecną nie wiadomo nic o chęci zmiany tego stanu rzeczy. W urzędzie miejskim uzyskaliśmy informacje o powstaniu Rady Rowerowej kierowanej przez dr Marcina Wołka. Niestety nie udało nam się z nim skontaktować, ale miejmy nadzieje temat rolkarzy będzie w życiu rady w jakiś sposób obecny.


Według gdyńskiej policji i tutaj nie doszło ostatnimi czasy do żadnych poważnych wypadków z udziałem rowerzystów i rolkarzy. Potwierdza to rzecznik prasowy komendy w Gdyni kom. Dorota Podhorecka–Kłos. Skądś się jednak wzajemna niechęć bierze, a policja nie jest niestety w stanie kontrolować wszystkich incydentów mających miejsce na drogach. Nasi czytelnicy zapewne będą mieli tutaj zdecydowanie więcej do powiedzenia.


Natomiast Gdańsk zdecydowanie wyszedł na przeciw oczekiwaniom wrotkarzy (jak to siebie sami także zwykli nazywać). Tor wokół PEG Areny jest w pełni profesjonalny, a sierpniowy maraton imienia Lecha Wałęsy należał do wydarzeń o charakterze międzynarodowym.


Na gdańskiej Zaspie z siecią ścieżek w pasie nadmorskim ma w przyszłości zostać połączone Centrum Rekreacji i Sportów Wrotkarskich Velodrom Gdańsk. Obiekt ten ma umożliwiać uprawianie również innych sportów (tenis, piłka koszykowa, siatkowa, nożna, lekka atletyka), jednak nadrzędnym kryterium będzie przydatność zaproponowanych rozwiązań do jazdy na rolkach.


Jak widać sytuacja w Trójmieście jest zróżnicowana, ale z roku na rok się poprawia. Niestety konflikt roweru z rolkami zażegnany pewnie jeszcze długo nie będzie, jednak z pewnością uda nam się złagodzić jego charakter wykazując ostrożność na drodze oraz wzajemną życzliwość.
Patryk Grabowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież