"Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw...
Reklama
poniedziałek, 24 czerwca 2024 09:28
Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Student nie na swoim, czyli w poszukiwaniu wolnej kwatery

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
wtorek, 13 września 2011 09:16

altWynajmują pokoje, mieszkania, strychy, akademiki. Jak wygląda kondycja mieszkaniowa gdańskiego żaka? Czy bliżej mu Raskolnikowa czy też sytuacja ma się zgoła odwrotnie?


Prawda zapewne leży jak zwykle w swoim ulubionym miejscu - po środku, a wymagania studenta uwarunkowane są grubością jego portfela. Postarajmy się jednak przyjrzeć nieco bliżej sytuacji jaka panuje w naszym mieście.


Sposobność ku temu jest oczywista. Kalendarz wskazuje nam miesiąc wrzesień, liście plączą się już wokół stóp i lada chwila kolejki studentów okupować będą kasy PKP. Kurs - Gdańsk, myśl - nowy rok akademicki, obawa - lokum, w którym się go spędzi.


Oczywistym wyborem zdaje się być Dom Studenta. To miejsce wymaga jednak pewnej odporności psychicznej od naszego żaka. Własność „ogólna” często jest najzwyklej w świecie zaniedbana. Do tego dochodzą skromne warunki sanitarne co np. w połączeniu z aktywnością towarzyską naszych ewentualnych sąsiadów może stanowić przeszkodę nie do pokonania. Jednak ci, których wybór na akademik już padł, potrafią chwalić sobie takie życie. Tu znajdą wszelkiego rodzaju pomoce naukowe niezbędne w przeskakiwaniu kolejnych barier edukacji. Tu także kwitnie życie towarzyskie, niezbędne dla utrzymania dobrej kondycji psychicznej naszego studenta. Plusy i minusy można by mnożyć długo, jednak głównym kryterium często jest po prostu cena. A ta zdaje się być coraz mniej (choć ciągle jeszcze jest) konkurencyjna w stosunku do rynku mieszkaniowego. Ceny za dwuosobowy pokój w sopockim akademiku UG o wdzięcznej nazwie „Rancho” to 370 zł. Dla studenta zza naszej granicy, doktoranta czy osoby kończącej drugi kierunek studiów - 420 zł.Ceny od ubiegłego roku poszły o kilkadziesiąt złotych w górę. Jednak raczej nie będzie miało to wpływu na zainteresowanie studentów. Te jest niezmienne od lat, czego dowodem są w 100 % obłożenia burs. Ciągle jest więcej chętnych niż miejsc. W domu akademickim nr 2 w Gdańsku Akademii Medycznej, sytuacja cenowa nie zmieniła się od zeszłego roku i wynosi 320 zł od osoby. Jak zapewnia kierownik, remonty przeprowadzane są na bieżąco, a co za tym idzie kondycja budynku jest więcej niż zadowalająca. 


alt


Żeby zdobyć odpowiadające naszym wymaganiom lokum potrzebny jest oczywiście czas. W biurze wynajmu oraz handlu nieruchomościami  „Metrohouse”  w Gdyni ruch zaczął się już w sierpniu. Studentów oprócz cen interesuje najbardziej lokalizacja. Im bliżej uczelni tym lepiej – wiadomo. Te mieszkania mają największe wzięcie. Ceny? Tu bywa oczywiście różnie, jednak średni koszt, o którego wyciągnięcie można by się pokusić to jakieś 700-800 zł wraz z opłatami za pokój. Można i drożej, można i taniej. Jeden z pracowników biura Metrohouse stwierdził, że takie rozwiązanie mieszkaniowe (o ile zainteresowanemu pozwalają na to fundusze) ma tę zaletę, iż daje naszemu żakowi poczucie prywatności, a także niezależności. Nie ma obostrzeń wynikających z życia w bursie. Wraca jak chce i kiedy chce, a odwiedzić go można nie forsując przeszkody w postaci dociekliwego portiera. Wystarczy umiejętnie dogadać się z kameralną grupką współlokatorów i sielanka, o ile oceny w indeksie na to pozwolą, gotowa.


Nieoceniona bywa oczywiście pomoc rodziców. Według wiadomości uzyskanych z biura Mad House, ambitne pociechy potrafią być nawet obdarowane przez swych rodzicieli własnym mieszkaniem, zwłaszcza, jeżeli wywodzą się z mniejszych miejscowości gdzie możliwość zrobienia kariery zawodowej jest zdecydowanie mniejsza niż w dużych miastach. Ci, którym się tak w życiu poszczęściło potrafią tą szczodrość przekuć na dodatkową korzyść. Odnajmują pokoje innym potrzebującym studentom. Tym sposobem zdobywają fundusze na opłaty związane z utrzymaniem mieszkania. Niewątpliwie mamy tu do czynienia z sytym wilkiem i nieuszczkniętą owcą.


Jednak zanim student sięgnie po telefon rządny bardziej szczegółowych informacji dotyczących mieszkania, najpierw przewertuje 10 czy też nawet setki ofert zamieszczonych na witrynach internetowych. Co prawda przystanki komunikacji miejskiej nadal obklejone są informacjami o tanich pokojach do wynajęcia, to jednak Internet jest prawdziwą kopalnią możliwości i kombinacji. Tu się ogłasza niepaląca Paulinka z drugiego roku, która szuka współlokatora, tam Pan Wojtek wynajmie trzem studentom mieszkanie. W ofertach można wybierać i przebierać, a jak się ma pieniądze to nawet nie trzeba się zbytnio śpieszyć. Tak więc cyfry mówią same za siebie. Tym, którzy muszą się liczyć z każdym groszem życzymy wytrwałości i szczęścia w poszukiwaniach. Tym, którzy nie muszą ściśle rachować wydatków-wymarzonego mieszkania. Natomiast jednym i drugim jak najlepszych wyników w nauce oraz miłego pobytu w naszym mieście.

Patryk Grabowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież