Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
wtorek, 16 kwietnia 2024 08:54
Łukasz Brządkowski: Ostra gra w Tczewie
W drugiej turze kampanii prezydenckiej wszystkie chwyty dozwolone. O
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Pomorskie Horyzonty Edukacji Filmowej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 15 września 2011 18:30

altRuszyły zapisy do największego projektu edukacji filmowej w Polsce – Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Na Pomorzu Klub Żak w Gdańsku będzie prowadził pokazy filmów dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nauczyciele mogą zgłaszać swoje klasy do projektu do końca września.Trwają zapisy do 10. edycji Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej, który to projekt w ubiegłym roku w Klubie Żak zgromadził ponad 16 tys. uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.


Projekt oferuje uczestnikom możliwość obejrzenia wyselekcjonowanych przez sztab ekspertów – filmoznawców, psychologów i pedagogów – produkcji filmowych z początków kina oraz filmów ostatnich lat. Program działań edukacyjnych można podzielić na dwa bloki. Jeden z nich prezentuje zagadnienia filmoznawcze i audiowizualne, pozwalając odbiorcom poznać film „od podszewki” – jego historię, etapy powstawania, język, jakim się posługuje, itp. Drugi blok natomiast, dotyczący zagadnień kulturowych i społecznych, wykorzystuje film jako narzędzie do zdobycia wiedzy o świecie i punk wyjścia do rozważań i własnych dociekań.


Cykle filmowe dostosowano do poziomu rozwoju poszczególnych grup wiekowych uczniów. I tak najmłodsi widzowie, z klas 1 – 3 szkoły podstawowej, będą mogli np. odkryć filmowe sekrety. Podczas spotkań dowiedzą się, jak powstaje film, poznają sposoby tworzenia animacji, zostaną wprowadzeni w zagadnienia adaptacji literatury na potrzeby filmu czy posłuchają o tak lubianych efektach specjalnych w filmie. Uczestnicy innego cyklu spotkają się z filmowymi bohaterami, których przygody są odpowiednio dopasowane do wieku odbiorców. Poszczególne filmy pozwolą na rozmowę o takich tematach jak wiara w siebie, przyjaźń, odwaga czy tolerancja.


Dla starszych uczniów, z klas 4 – 6, przygotowano np. cykl, który będzie stanowić wycieczkę po planie filmowym. Zostaną wprowadzeni w tajniki tworzenia scenariusza, arkana przygotowania kostiumów i tworzenia scenografii,  zagadnienia montażu. Poznają też najważniejsze osoby na planie filmowym – reżysera, operatora i aktora – oraz to, czym każda z nich się zajmuje. Innym cyklem przygotowanym dla nich jest zestaw kina współczesnego, zawierający najciekawsze europejskie produkcje dziecięce ostatnich lat, które jednak nie weszły do szerokiej dystrybucji ze względu na złożoną tematykę i głębsze przesłanie.


Uczniom gimnazjów zaprezentowany zostanie przegląd niekomercyjnego kina współczesnego. Uczestnicy zetkną się z różnymi formami filmowymi, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy atrakcyjna może być tylko wysokobudżetowa superprodukcja. Prezentowane filmy będą punktem wyjścia do rozmowy o tak ważnych zagadnieniach jak wpływ grupy na decyzje jednostki, siła reklamy, problemy wieku dojrzewania. Inny cykl dotyczyć będzie wielokulturowości współczesnego świata. Młodzi ludzie spotkają się z zagadnieniem podziałów społecznych, wykluczenia, emigracji.


Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą zaś mogli zapoznać się z wybitnymi i ambitnymi produkcjami ostatnich lat, aby poznać alternatywę dla głównego nurtu kina współczesnego. Z pewnością przysłuży się to wykształceniu w młodych ludziach świadomej i krytycznej postawy wobec oferty kinowej i pomoże podjąć własne, pasjonujące poszukiwania. Dla pasjonatów kina przygotowano zaś kurs analizy filmu.


W sumie w ramach programu edukacyjnego w całym kraju zostanie pokazanych ok. 200 filmów. W wielu miastach niektóre z nich będzie można zobaczyć po raz pierwszy. Wśród tytułów, prezentowanych w Gdańsku, nie zabraknie popularnych filmów z ostatnich lat, jak np. Wall-e (reż. A.Stanton),  Mikołajek (reż. L.Tirard), Czeski sen (reż V.Klusak), Tlen (reż. I.Wyrypajew), Bracia Karamazow (reż. P.Zelenka), Wyjście przez sklep z pamiątkami (reż. Banksy), Slumdog. Milioner z ulicy (reż. D.Boyle) czy Persepolis (reż. V.Paronnaud, M.Satrapi)


W październiku rozpoczną się projekcje. W każdym cyklu będzie ich 9. Przed każdym seansem odbędzie się prelekcja wsparta prezentacją multimedialną, przygotowaną przez zespół filmoznawców, wykładowców uniwersyteckich i nauczycieli. Na spotkaniach gościć będą dziennikarze, psychologowie, działacze społeczni, filmoznawcy i twórcy filmowi, uczestnicząc w rozmowach z widzami. Prelekcje poprowadzą m.in.:  Paweł Biliński – student filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, członek DKFu „Miłość Blondynki”, i Jolanta Manthey – polonistka, nauczyciel w I LO im. M. Kopernika w Gdańsku, opiekun szkolnego koła DKF, współautorka programu klasy artystycznej. Po spotkaniu nauczyciele otrzymają dodatkowe materiały dydaktyczne, do wykorzystania na lekcjach w szkole.


Grupę uczniów do projektu zgłosić może jedynie nauczyciel. W tym celu powinien ze strony internetowej www.nhef.pl pobrać odpowiedni dla danego miasta formularz i po wypełnieniu przesłać go faksem na podany na stronie www numer.


Przyjdź i zobacz
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty – autor projektu, wraz z wydawnictwem Nowa Era dla zainteresowanych nauczycieli przygotowali cykl pokazów filmu W lepszym świecie. To nagrodzona Oscarem oraz Złotym Globem opowieść o spotkaniu dwóch duńskich rodzin, których losy splatają się, kiedy dzieci – Elias i Christian – zasiadają razem w szkolnej ławce. W Klubie Żak pokaz odbędzie się 20 i 21 września o godzinie 15.00. Zapisy na projekcje do dnia roboczego poprzedzającego dzień pokazu pod numerami infolinii wydawnictwa Nowa Era. Podczas spotkania będzie można porozmawiać z koordynatorami projektu edukacyjnego oraz pobrać foldery informacyjne i formularze zgłoszeniowe.


Projekt NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ w roku szkolnym 2011/2012 prowadzony będzie kinach studyjnych i lokalnych w 26 miastach w Polsce. O jakości programu świadczy patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Filmoteki Narodowej oraz to, że w roku szkolnym 2011/2012 będzie to już jego 10. edycja. W ubiegłym roku w całej Polsce łączna frekwencja uczniów uczęszczających na projekcje wyniosła 250 tysięcy, a w działania zaangażowało się także 2,5 tys. nauczycieli.
Udział ucznia w programie jest odpłatny i waha się w granicach 6-11 zł za seans zależnie od miasta.
Informacje o projekcie znaleźć można na stronie www.nhef.pl   

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież