W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Reklama
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pomorskie Horyzonty Edukacji Filmowej

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 15 września 2011 18:30

altRuszyły zapisy do największego projektu edukacji filmowej w Polsce – Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Na Pomorzu Klub Żak w Gdańsku będzie prowadził pokazy filmów dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nauczyciele mogą zgłaszać swoje klasy do projektu do końca września.Trwają zapisy do 10. edycji Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej, który to projekt w ubiegłym roku w Klubie Żak zgromadził ponad 16 tys. uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.


Projekt oferuje uczestnikom możliwość obejrzenia wyselekcjonowanych przez sztab ekspertów – filmoznawców, psychologów i pedagogów – produkcji filmowych z początków kina oraz filmów ostatnich lat. Program działań edukacyjnych można podzielić na dwa bloki. Jeden z nich prezentuje zagadnienia filmoznawcze i audiowizualne, pozwalając odbiorcom poznać film „od podszewki” – jego historię, etapy powstawania, język, jakim się posługuje, itp. Drugi blok natomiast, dotyczący zagadnień kulturowych i społecznych, wykorzystuje film jako narzędzie do zdobycia wiedzy o świecie i punk wyjścia do rozważań i własnych dociekań.


Cykle filmowe dostosowano do poziomu rozwoju poszczególnych grup wiekowych uczniów. I tak najmłodsi widzowie, z klas 1 – 3 szkoły podstawowej, będą mogli np. odkryć filmowe sekrety. Podczas spotkań dowiedzą się, jak powstaje film, poznają sposoby tworzenia animacji, zostaną wprowadzeni w zagadnienia adaptacji literatury na potrzeby filmu czy posłuchają o tak lubianych efektach specjalnych w filmie. Uczestnicy innego cyklu spotkają się z filmowymi bohaterami, których przygody są odpowiednio dopasowane do wieku odbiorców. Poszczególne filmy pozwolą na rozmowę o takich tematach jak wiara w siebie, przyjaźń, odwaga czy tolerancja.


Dla starszych uczniów, z klas 4 – 6, przygotowano np. cykl, który będzie stanowić wycieczkę po planie filmowym. Zostaną wprowadzeni w tajniki tworzenia scenariusza, arkana przygotowania kostiumów i tworzenia scenografii,  zagadnienia montażu. Poznają też najważniejsze osoby na planie filmowym – reżysera, operatora i aktora – oraz to, czym każda z nich się zajmuje. Innym cyklem przygotowanym dla nich jest zestaw kina współczesnego, zawierający najciekawsze europejskie produkcje dziecięce ostatnich lat, które jednak nie weszły do szerokiej dystrybucji ze względu na złożoną tematykę i głębsze przesłanie.


Uczniom gimnazjów zaprezentowany zostanie przegląd niekomercyjnego kina współczesnego. Uczestnicy zetkną się z różnymi formami filmowymi, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy atrakcyjna może być tylko wysokobudżetowa superprodukcja. Prezentowane filmy będą punktem wyjścia do rozmowy o tak ważnych zagadnieniach jak wpływ grupy na decyzje jednostki, siła reklamy, problemy wieku dojrzewania. Inny cykl dotyczyć będzie wielokulturowości współczesnego świata. Młodzi ludzie spotkają się z zagadnieniem podziałów społecznych, wykluczenia, emigracji.


Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą zaś mogli zapoznać się z wybitnymi i ambitnymi produkcjami ostatnich lat, aby poznać alternatywę dla głównego nurtu kina współczesnego. Z pewnością przysłuży się to wykształceniu w młodych ludziach świadomej i krytycznej postawy wobec oferty kinowej i pomoże podjąć własne, pasjonujące poszukiwania. Dla pasjonatów kina przygotowano zaś kurs analizy filmu.


W sumie w ramach programu edukacyjnego w całym kraju zostanie pokazanych ok. 200 filmów. W wielu miastach niektóre z nich będzie można zobaczyć po raz pierwszy. Wśród tytułów, prezentowanych w Gdańsku, nie zabraknie popularnych filmów z ostatnich lat, jak np. Wall-e (reż. A.Stanton),  Mikołajek (reż. L.Tirard), Czeski sen (reż V.Klusak), Tlen (reż. I.Wyrypajew), Bracia Karamazow (reż. P.Zelenka), Wyjście przez sklep z pamiątkami (reż. Banksy), Slumdog. Milioner z ulicy (reż. D.Boyle) czy Persepolis (reż. V.Paronnaud, M.Satrapi)


W październiku rozpoczną się projekcje. W każdym cyklu będzie ich 9. Przed każdym seansem odbędzie się prelekcja wsparta prezentacją multimedialną, przygotowaną przez zespół filmoznawców, wykładowców uniwersyteckich i nauczycieli. Na spotkaniach gościć będą dziennikarze, psychologowie, działacze społeczni, filmoznawcy i twórcy filmowi, uczestnicząc w rozmowach z widzami. Prelekcje poprowadzą m.in.:  Paweł Biliński – student filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim, członek DKFu „Miłość Blondynki”, i Jolanta Manthey – polonistka, nauczyciel w I LO im. M. Kopernika w Gdańsku, opiekun szkolnego koła DKF, współautorka programu klasy artystycznej. Po spotkaniu nauczyciele otrzymają dodatkowe materiały dydaktyczne, do wykorzystania na lekcjach w szkole.


Grupę uczniów do projektu zgłosić może jedynie nauczyciel. W tym celu powinien ze strony internetowej www.nhef.pl pobrać odpowiedni dla danego miasta formularz i po wypełnieniu przesłać go faksem na podany na stronie www numer.


Przyjdź i zobacz
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty – autor projektu, wraz z wydawnictwem Nowa Era dla zainteresowanych nauczycieli przygotowali cykl pokazów filmu W lepszym świecie. To nagrodzona Oscarem oraz Złotym Globem opowieść o spotkaniu dwóch duńskich rodzin, których losy splatają się, kiedy dzieci – Elias i Christian – zasiadają razem w szkolnej ławce. W Klubie Żak pokaz odbędzie się 20 i 21 września o godzinie 15.00. Zapisy na projekcje do dnia roboczego poprzedzającego dzień pokazu pod numerami infolinii wydawnictwa Nowa Era. Podczas spotkania będzie można porozmawiać z koordynatorami projektu edukacyjnego oraz pobrać foldery informacyjne i formularze zgłoszeniowe.


Projekt NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ w roku szkolnym 2011/2012 prowadzony będzie kinach studyjnych i lokalnych w 26 miastach w Polsce. O jakości programu świadczy patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Filmoteki Narodowej oraz to, że w roku szkolnym 2011/2012 będzie to już jego 10. edycja. W ubiegłym roku w całej Polsce łączna frekwencja uczniów uczęszczających na projekcje wyniosła 250 tysięcy, a w działania zaangażowało się także 2,5 tys. nauczycieli.
Udział ucznia w programie jest odpłatny i waha się w granicach 6-11 zł za seans zależnie od miasta.
Informacje o projekcie znaleźć można na stronie www.nhef.pl   

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież