Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rębiechowo największym portem regionalnym?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 15 marca 2012 18:48

altNa lotnisku w Gdańsku Rębiechowie odprawianych jest coraz więcej podróżnych. Zapowiada się, że będzie ich jeszcze więcej po wejściu w życie nowego rozkładu linii OLT Express.
Jeśli nowy przewoźnik przekona do siebie pasażerów i przetrwa na rynku, gdańskie lotnisko może stać się największym polskim portem regionalnym, pokonując krakowskie Balice i katowickie Pyrzowice. Od listopada 2011 r. z gdańskiego lotniska można polecieć do Berlina z OLT JetAir, a już od kwietnia 2012 roku loty na tej trasie wznowi AirBerlin.


alt


Przypomnijmy, a już o tym pisaliśmy, ubiegły rok był najlepszym w historii Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Odprawiono 2 mln 464 tys. pasażerów, czyli 10 proc. więcej niż w 2010 roku. Według szacunkowych danych, tylko w grudniu 2011 r. w porcie lotniczym obsłużono 179,5 tysiąca pasażerów, co stanowi 18 proc. więcej niż w tym samym okresie 2010 roku. Uruchomiono 21 nowych połączeń i oddano do użytku sześć strategicznych inwestycji.


alt


Według Tomasza Kloskowskiego, prezesa zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, gdański port lotniczy konsekwentnie realizuje największy w historii lotniska program inwestycyjny, dzięki czemu staje się coraz bardziej nowoczesny. Lotnisko rozwija się na wielu płaszczyznach i w każdej osiąga pozytywne wyniki, co zostało docenione przez branżę lotniczą. W czasie międzynarodowej konferencji Airports 2011, lotnisko zostało laureatem nagrody "Avionetki 2011" w kategorii "Najlepszy Port Lotniczy Roku".


alt


Na rok 2012 przewidziane jest oddanie do użytku ostatniej z najważniejszych inwestycji Terminalu Pasażerskiego T2, a także obsługa zwiększonego ruchu lotniczego w czasie czerwcowego UEFA EURO 2012. Nowy terminal na lotnisku w Rębiechowie ma zostać oficjalnie otwarty już 31 marca, ale pasażerowie skorzystają z jego usług dopiero 5 kwietnia.


Zdaniem Tomasza Kloskowskiego, kolejny rok zapowiada się równie doskonale. Rozwój Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy umożliwi stworzenie tysięcy nowych miejsc pracy oraz w odległej przyszłości obsługę aż 9 mln pasażerów rocznie. Taką wizję roztaczają firmy na zlecenie włodarzy portu lotniczego. Masterplan przewidujący rozwój lotniska oraz przyległych do niego terenów do 2035 r. został stworzony przez PM Group, współpracującą z Gdańską Pracownią Urbanistyczną Alter Polis, TPS Consult i Ernst&Young. Prognozy ruchu pasażerskiego, które znalazły się w masterplanie opracowano w wariancie optymistycznym, pesymistycznym oraz bazowym. Według tego ostatniego scenariusza, w 2015 r. z portu lotniczego w Gdańsku skorzysta ponad 3,1 mln podróżnych. W roku 2020 ich liczba ma wzrosnąć do 4,3 mln, zaś w 2035 roku aż do 9,1 mln.
Oczywistym jest, że rozwój ruchu pasażerskiego pociągnie za sobą inwestycje na terenach położnych przy lotnisku. Wśród nich znajdzie się zwiększenie liczby stanowisk postojowych dla samolotów z 19 do 32 w 2015 roku i do 44 w 2035 roku. Według planu, będzie trzeba zbudować równoległą drogę kołowania i rozbudować nowo powstający terminal, który już niebawem zostanie przekazany do użytku. Do 2020 r. budynek dworca pasażerskiego ma być powiększany w całości, zaś pięć lat później, będą dobudowywane skrzydła terminalu.


alt


Dynamiczny rozwój lotniska warunkuje m.in. skomunikowanie portu z miastem. W Gdańsku ma powstać węzeł intermodalny. Według planów już za 2-3 lata kolej metropolitalna ma dowozić pasażerów z Trójmiasta bezpośrednio przed terminal. Węzeł ma połączyć transport samolotem, pociągiem i samochodem. Ostatecznie znacznie to ułatwi i przyspieszy komunikację. Wpłynie nie tylko na dynamiczny rozwój portu, ale również uatrakcyjni tereny wokół lotniska. Być może powstanie w Rębiechowie tzw. Airport City, tj. skupione w jednym miejscu biura, hotele, centra konferencyjne oraz usługowe.


Jak się szacuje, w 2015 r. powierzchnia komercyjna wokół lotniska ma wynieść 24 tys. m kw., co może zapewnić pracę dla ok. 2400 osób. Z kolei już w 2020 r. inwestycje mają się rozciągnąć na przestrzeni 65 tys. m kw., co stworzy około 6,5 tys. miejsc pracy. Przy planowanym permanentnym rozwoju, w 2025 r. w otoczeniu portu lotniczego może zostać zagospodarowanych aż 200 tys. m kw., co oznacza możliwość zapewnienia około 20 tys. stanowisk pracy.
Wła-49
fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież