Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Rębiechowo największym portem regionalnym?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
czwartek, 15 marca 2012 18:48

altNa lotnisku w Gdańsku Rębiechowie odprawianych jest coraz więcej podróżnych. Zapowiada się, że będzie ich jeszcze więcej po wejściu w życie nowego rozkładu linii OLT Express.
Jeśli nowy przewoźnik przekona do siebie pasażerów i przetrwa na rynku, gdańskie lotnisko może stać się największym polskim portem regionalnym, pokonując krakowskie Balice i katowickie Pyrzowice. Od listopada 2011 r. z gdańskiego lotniska można polecieć do Berlina z OLT JetAir, a już od kwietnia 2012 roku loty na tej trasie wznowi AirBerlin.


alt


Przypomnijmy, a już o tym pisaliśmy, ubiegły rok był najlepszym w historii Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Odprawiono 2 mln 464 tys. pasażerów, czyli 10 proc. więcej niż w 2010 roku. Według szacunkowych danych, tylko w grudniu 2011 r. w porcie lotniczym obsłużono 179,5 tysiąca pasażerów, co stanowi 18 proc. więcej niż w tym samym okresie 2010 roku. Uruchomiono 21 nowych połączeń i oddano do użytku sześć strategicznych inwestycji.


alt


Według Tomasza Kloskowskiego, prezesa zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, gdański port lotniczy konsekwentnie realizuje największy w historii lotniska program inwestycyjny, dzięki czemu staje się coraz bardziej nowoczesny. Lotnisko rozwija się na wielu płaszczyznach i w każdej osiąga pozytywne wyniki, co zostało docenione przez branżę lotniczą. W czasie międzynarodowej konferencji Airports 2011, lotnisko zostało laureatem nagrody "Avionetki 2011" w kategorii "Najlepszy Port Lotniczy Roku".


alt


Na rok 2012 przewidziane jest oddanie do użytku ostatniej z najważniejszych inwestycji Terminalu Pasażerskiego T2, a także obsługa zwiększonego ruchu lotniczego w czasie czerwcowego UEFA EURO 2012. Nowy terminal na lotnisku w Rębiechowie ma zostać oficjalnie otwarty już 31 marca, ale pasażerowie skorzystają z jego usług dopiero 5 kwietnia.


Zdaniem Tomasza Kloskowskiego, kolejny rok zapowiada się równie doskonale. Rozwój Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy umożliwi stworzenie tysięcy nowych miejsc pracy oraz w odległej przyszłości obsługę aż 9 mln pasażerów rocznie. Taką wizję roztaczają firmy na zlecenie włodarzy portu lotniczego. Masterplan przewidujący rozwój lotniska oraz przyległych do niego terenów do 2035 r. został stworzony przez PM Group, współpracującą z Gdańską Pracownią Urbanistyczną Alter Polis, TPS Consult i Ernst&Young. Prognozy ruchu pasażerskiego, które znalazły się w masterplanie opracowano w wariancie optymistycznym, pesymistycznym oraz bazowym. Według tego ostatniego scenariusza, w 2015 r. z portu lotniczego w Gdańsku skorzysta ponad 3,1 mln podróżnych. W roku 2020 ich liczba ma wzrosnąć do 4,3 mln, zaś w 2035 roku aż do 9,1 mln.
Oczywistym jest, że rozwój ruchu pasażerskiego pociągnie za sobą inwestycje na terenach położnych przy lotnisku. Wśród nich znajdzie się zwiększenie liczby stanowisk postojowych dla samolotów z 19 do 32 w 2015 roku i do 44 w 2035 roku. Według planu, będzie trzeba zbudować równoległą drogę kołowania i rozbudować nowo powstający terminal, który już niebawem zostanie przekazany do użytku. Do 2020 r. budynek dworca pasażerskiego ma być powiększany w całości, zaś pięć lat później, będą dobudowywane skrzydła terminalu.


alt


Dynamiczny rozwój lotniska warunkuje m.in. skomunikowanie portu z miastem. W Gdańsku ma powstać węzeł intermodalny. Według planów już za 2-3 lata kolej metropolitalna ma dowozić pasażerów z Trójmiasta bezpośrednio przed terminal. Węzeł ma połączyć transport samolotem, pociągiem i samochodem. Ostatecznie znacznie to ułatwi i przyspieszy komunikację. Wpłynie nie tylko na dynamiczny rozwój portu, ale również uatrakcyjni tereny wokół lotniska. Być może powstanie w Rębiechowie tzw. Airport City, tj. skupione w jednym miejscu biura, hotele, centra konferencyjne oraz usługowe.


Jak się szacuje, w 2015 r. powierzchnia komercyjna wokół lotniska ma wynieść 24 tys. m kw., co może zapewnić pracę dla ok. 2400 osób. Z kolei już w 2020 r. inwestycje mają się rozciągnąć na przestrzeni 65 tys. m kw., co stworzy około 6,5 tys. miejsc pracy. Przy planowanym permanentnym rozwoju, w 2025 r. w otoczeniu portu lotniczego może zostać zagospodarowanych aż 200 tys. m kw., co oznacza możliwość zapewnienia około 20 tys. stanowisk pracy.
Wła-49
fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież