List intencyjny w celu powołania Pomorskiej Grupy Kompetencji Klastrowych podpisano 16 marca w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku. W tym wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele wielu instytucji zainteresowanych przystąpieniem do tej pomorskiej grupy.
To pilotażowe w skali kraju przedsięwzięcie ma na celu skupienie liderów i animatorów pomorskiej sceny klastrowej z różnych branż. Podpisy pod listem intencyjnym złożyło 28 przedstawicieli instytucji reprezentujących pomorskie podmioty sfery B+R (badania i rozwój), przedsiębiorstw oraz instytucji otoczenia innowacji. Są wśród nich m.in. LOT Ziemia Lęborska, Gdański Klaster Budowlany, Energa Innowacje, Pomorski Klaster ICT, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Agencja Rozwoju Gdyni, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, Pomorska Fundacja Słonecznik, Biopark Sp. z o.o., Gmina Miasta Sopot, Miasto Słupsk, Instytut Elektroniki Oddział w Gdańsku, Krajowa Izba Gospodarki Morskiej, Pomorski Klaster Rzeczny, Pomorski Klaster Morza i Zalewu Wiślanego, czy Stowarzyszenie Pomorski Klub Bankowca.
Zadaniem utworzonej Pomorskiej Grupy Kompetencji Klastrowych będzie z jednej strony rozwijanie kompetencji liderów i animatorów inicjatyw klastrowych z regionu Pomorza, z drugiej zaś wypracowanie w województwie spójnych ram dla rozwoju polityki klastrowej, będącej świetnym instrumentem służącym realizacji celów gospodarczych województwa. Budowa partnerstwa i tworzenie płaszczyzn wymiany wiedzy, to istotne cechy klastrów, przyczyniające się do budowania regionu opartego na wiedzy, a w efekcie do zwiększenia liczby innowacyjnych przedsięwzięć realizowanych w woj. pomorskim.
W ocenie dr Zbigniewa Markowskiego (na zdjęciu drugi z lewej) prezesa zarządu gdańskiej spółki O.M. Finanse: - W polityce spójności Unii Europejskiej wyraźnie widoczne jest odejście od wykonawczego podejścia do polityki innowacyjnej na rzecz całościowego spojrzenia na proces innowacji i transferu technologii. Jednym z większych wyzwań najbliższych lat będzie budowanie silnych społeczności regionalnych oraz zwiększenie udziału środowisk biznesowych w rozwoju polityki proinnowacyjnej. Istotny nacisk kładzie się na zidentyfikowanie inteligentnych specjalizacji regionu, których potencjał uwidacznia się m.in. w stopniu rozwoju klastrów.
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk (na powyższym zdjęciu pierwszy z prawej), jako doskonałe przykłady funkcjonowania klastrów podał dwa sąsiadujące z nami państwa Finlandię oraz Szwecję. Wyraził nadzieję, że będziemy brali wzorce z tych dwóch państw skandynawskich i nawiążemy z nimi ściślejszą współpracę. Tym bardziej, że mamy powiązania partnerskie z takimi miastami jak Turku w Finlandii i Kalmarem w Szwecji.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski
- 19/03/2012 14:05 - Kolejne Bajkowe Kąciki dla małych pacjentów w Gdańsku - GALERIA
- 19/03/2012 11:24 - Europejski Poeta Wolności
- 19/03/2012 09:32 - Łopiński: Państwo nie wypełnia obowiązków wobec obywateli
- 19/03/2012 08:25 - Wielka manifestacja w obronie wolności słowa i swobody przekazu
- 17/03/2012 18:24 - Busola Lewicy dla prof. Pastusiaka
- 16/03/2012 15:40 - PiS podejrzewa, że prezydent Gdańska to neobolszewik
- 16/03/2012 15:37 - Poseł Śniadek pyta ministra skarbu o gigantyczne premie za upadłość stoczni
- 15/03/2012 18:48 - Rębiechowo największym portem regionalnym?
- 15/03/2012 12:56 - Dolina Energoinnowacji LINTE^2 na PG - GALERIA
- 15/03/2012 12:42 - Obchody 15-lecia Clinica Medica - GALERIA