Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dolina Energoinnowacji LINTE^2 na PG - GALERIA

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 15 marca 2012 12:56

Na Politechnice Gdańskiej odbyła się 14 marca 2012 roku uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod nowe Laboratorium Innowacyjnych Technologii Elektroenergetycznych i Integracji Odnawialnych Źródeł Energii (LINTE^2). Poświęcenia dokonał ks. prałat Kazimierz Wojciechowski z parafii pw. Opatrzności Bożej na Zaspie, Archidiecezjalny Duszpasterz Energetyków, Elektryków i Elektroników.


GALERIAUroczystość miała miejsce na placu budowy budynku Laboratorium LINTE^2, przy ulicy Jana Sobieskiego 5 w Gdańsku Wrzeszczu.
Głównym zadaniem laboratorium oraz prowadzonych w nim badań będzie zaspokajanie zapotrzebowania przedsiębiorstw na innowacje technologiczne w zakresie nowoczesnej elektroenergetyki. Popyt na nie będzie gwałtownie wzrastał w związku z realizowanym przez Unię Europejską programem oszczędności energii, redukcji emisji CO2 oraz wspierania rozwoju energetyki odnawialnej i jądrowej.


alt


Laboratorium LINTE^2 zapewni bezprecedensowe w skali kraju możliwości badawcze w zakresie elektroenergetyki, energoelektroniki i przyłączania nowoczesnych źródeł energii do sieci. Laboratorium będzie oferować proinnowacyjne szkolenia, usługi badawcze i rozwojowe oraz doradcze i projektowe w obszarze elektroenergetyki odnawialnej, a także generacji rozproszonej, przyczyniając się do rozwoju tych dziedzin jako koła zamachowego nowoczesnej gospodarki.


Planowana infrastruktura badawcza będzie stanowić zaawansowane regionalne oraz ogólnopolskie centrum współpracy z przemysłem i upowszechniania innowacyjnych rozwiązań w elektroenergetyce. Laboratorium LINTE^2 będzie też pełniło funkcję odległej stacji eksperymentalnej dostępnej poprzez Internet dla podmiotów gospodarczych badawczych i rozwojowych z całego kraju.alt


Dwukondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni ok. 2 tys. m kw. pomieści m.in. wysoką na 8 metrów halę badawczą z kilkoma rodzajami sterowni. Znajdą się w nim także generatory wiatrowe, ogniwa słoneczne, węzeł wytwórczy z generatorami synchronicznymi dający możliwość symulacji pracy elektrowni konwencjonalnej lub jądrowej. Na wyposażeniu znajdzie się też mikroturbina gazowa, modele linii przesyłowych średniego i wysokiego napięcia, transformatory rozdzielcze i blokowe, systemy magazynowania energii tj. akumulatory elektrochemiczne, superkondensatory i koła zamachowe, a także regulowane odbiorniki energii i wiele innych. Dzięki takiemu sprzętowi laboratorium umożliwi odwzorowywanie przyszłościowych systemów elektroenergetycznych w odpowiednio zmniejszonej skali.

Wybudowanie laboratorium pochłonie ok. 10 mln zł, ale łączny koszt laboratorium wraz z wyposażeniem wyniesie prawie 44 mln zł. Z tej kwoty 85 proc. będzie pochodzić z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego, a pozostałe 15 proc. z budżetu państwa.


alt


Koordynatorem technologicznym projektu jest dr hab. inż. Dariusz Karkosiński, koordynatorem ogólnym dr inż. Andrzej Augusiak, który w celu przyszłej współpracy już podjął rozmowy m.in. ze spółką ENERGA Innowacje. Kierownikiem projektu LINTE^2 jest prof. Janusz Nieznański, w którego ocenie laboratoryjny sprzęt umożliwi emulację współpracy jądrowych bloków wytwórczych z systemem elektroenergetycznym.


alt


W uroczystości uczestniczyła minister Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu, ds. polskiej energetyki jądrowej, która z dużym uznaniem mówiła o najnowszej inwestycji naukowo badawczej Politechniki Gdańskiej. 


Działając w obrębie uczelni akademickiej i nawiązując do dorobku i doświadczeń Wydziału Elektrotechniki i Automatyki PG z okresu budowy Elektrowni Jądrowej „Żarnowiec”, Pomorskie Centrum Energetyki Jądrowej (PCEJ), będzie wdrażało zasadę synergicznego powiązania badań i kształcenia.


- W najbliższych latach skupimy się na takich zagadnieniach, jak analiza kierunków rozwoju polskiej energetyki jądrowej, problemy budowy, funkcjonowania i eksploatacji elektrowni jądrowych, rozwój innowacyjnych rozwiązań modernizacyjnych w kontekście elektroenergetyki jako całości – twierdzi dr hab. inż. Kazimierz Duzinkiewicz, jeden z autorów koncepcji centrum PCEJ.


- Duży nacisk położymy na prowadzenie badań proinnowacyjnych, służących zwiększaniu udziału polskiej myśli naukowej i krajowego przemysłu w rozwiązaniach stosowanych w polskich elektrowniach jądrowych – zapewnia prof. Andrzej Reński, ekspert ds. energetyki jądrowej i współautor koncepcji centrum PCEJ.

Wła-49
fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież