Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Przesunięcia finansowe” w rodzinie prezydenta

Ocena użytkowników: / 18
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 września 2014 17:08

altProkuratura Apelacyjna w Poznaniu przesłuchała rodziców Pawła Adamowicza, jego brata – znanego publicystę oraz siostrę małżonki Magdaleny. Są to osoby, które miały uczestniczyć w „przesunięciach finansowych” – informuje Gazetę Gdańską, poznańska prokurator Hanna Grzeszczyk.


Jak się dowiadujemy do końca września zostanie ustalona przez prokuraturę „rola procesowa”  prezydenta Pawła Adamowicza. Zatem zostanie on najpewniej zawezwany do poznańskiej Prokuratury Apelacyjnej. W jakim charakterze - świadka, czy też podejrzanego - oraz czy postawione mu zostaną zarzuty, czyli czy będzie on zeznawał lub może wyjaśniał tego dowiemy się za kilka tygodni.


Tymczasem kalendarz wyborczy określa, iż do 17 października 2014 roku (do godz. 24.) należy zgłosić  komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Chociaż lokalna PO już namaściła Adamowicza na kandydata tej partii w nadchodzących wyborach to on sam jeszcze nie zadeklarował startu.
- Prokuratura nie ma kalendarza wyborczego i nie terminami wyborów się kieruje. W postępowaniu nie bazujemy na wymogach dyktowanych terminami wyborów – zapewnia nas Hanna Grzeszczyk, prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu.
Jej słowa można więc też odczytywać, że prokuratura odrzuca wszelkie podejrzenia o nadmierne przewlekanie sprawy.


Za to prokuratorzy uporali się z wysłuchaniem najbliższej rodziny prezydenta Gdańska.
Chodzi o rodziców Pawła Adamowicza, jego brata - znanego publicystę oraz siostrę małżonki.
- Są przesłuchani członkowie najbliższej rodziny gdańskiego prezydenta. Są to osoby, które miały uczestniczyć w przesunięciach finansowych – informuje poznańska prokurator.


O treści tychże zeznań, ani ich wagi w postępowaniu prokuratura z oczywistych względów nie informuje.
- Nadal trwają czynności w sprawie. Działania prowadzi gdańska delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Do końca września zapadną decyzje co do roli procesowej pana Adamowicza i w jakim charakterze będzie on wezwany - poinformowała nas Hanna Grzeszczyk, prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu p.f. Naczelnika Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.


Głównym wątkiem prowadzonego postępowania jest badanie informacji zamieszczonych przez Pawła Adamowicza w składanych w latach 2009-2012 oświadczeniach o stanie majątkowym oraz weryfikacja zasobów finansowych oraz źródeł ich pochodzenia.


Prokuratura bada m.in. szczegóły procesu decyzyjnego dotyczącego zmian planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Wypoczynkowej, przy której w kompleksie Neptun Park, nabył jedno ze swych mieszkań prezydent Gdańska.


Tam metr kw. wyceniany jest od 15 do 20 tys. zł za metr kw. Dzisiaj za luksusowy apartament w tej prestiżowej lokalizacji o powierzchni o powierzchni 74 m kw. zapłacimy „okazyjnie” nawet 1 mln 100 tys. zł.


Prezydent Gdańska zarabia w magistracie i w radach nadzorczych gdańskiego portu i Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz czerpie pożytki z wynajmu mieszkań, a sam tłumaczył, że część swego majątku zawdzięcza darowiznom od najbliższej rodziny. Posiłkował się też kredytami.


Czy jednak może prowadzić taką działalność gospodarczą na terenie gminy, którą zarządza? Na to pytanie także szukają odpowiedzi prokuratorzy.
Śledztwo w Wydziale V Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu wszczęto po zapoznaniu się z materiałami obejmującymi zawiadomienie szefa CBA z 3 października 2013 r., dotyczącymi podejrzenia popełnienia przestępstw, ujawnionych w związku z kontrolą przeprowadzoną w trybie ustawy o CBA w zakresie prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym, składanych w latach 2007-2012 przez osobę pełniącą funkcję publiczną w samorządowym organie administracji oraz przestrzegania przez w/w ograniczeń i obowiązków wynikających z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne i ustawy o samorządzie gminnym.
ASG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież