Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Reklama
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

ECS otwarte – darmowe zwiedzanie do końca września

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
wtorek, 02 września 2014 14:36

Budowa nowej siedziby Europejskiego Centrum Solidarności trwała cztery lata i pochłonęła 230 milionów złotych. W sobotę otwarto jej podwoje, przez które przeszło szesnaście tysięcy zwiedzających zgodnie twierdzących, że wnętrze budynku robi ogromne i pozytywne wrażenie.Sobotnie uroczystości związane z inauguracją nowoczesnego budynku rozpoczęły się przed historyczną Bramą nr 2. Do zebranych pierwszych osób przemawiali dyrektor ECS, Basil Kerski, Lech Wałęsa oraz Paweł Adamowicz, a następnie – niczym statek – ochrzcili siedzibę, rozbijając butelkę cydru o jedną ze ścian.


Kiedy już można było wejść do środka – wraz z coraz większą liczbą zainteresowanych – widok zapierał dech w piersiach. O ile z zewnątrz do budynku można mieć zastrzeżenia, tak w środku oczom ukazuje się imponująca przestrzeń. Chłodne, nowoczesno-industrialne wnętrze ożywiono pięknym Ogrodem Zimowym. Poza tym na piętrach znajduje się siedem sal z ukończonymi już wystawami stałymi ECS: „Narodziny Solidarności”, „Siła bezsilnych”, „Solidarność i nadzieja”, „Wojna ze społeczeństwem”, „Droga do demokracji”, „Triumf wolności” oraz zachwycająca swoim minimalizmem „Sala im. Jana Pawła II”.


alt


Każda z wystaw naszpikowana jest nowoczesnymi rozwiązania multimedialnymi. Niestety, nie wszystkie jeszcze działały. Na pewno na plus jest to, że sale są interaktywne. Nie dostajemy jedynie suchych opisów. Są fotografie, nagrania czy eksponaty, jak chociażby sala więzienna, typowe dla okresu PRL mieszkanie, pokój przesłuchań, części dźwigów stoczniowych, suwnice czy część sklepu mięsnego. Na mnie osobiście największe wrażenie zrobiło wykończenie sufitu w jednej z sal kaskami stoczniowców, które były oświetlane multimediami.


Jednak wystawy to nie wszystko. W nowej siedzibie ECS znajduje się również Biblioteka, Mediateka, audytorium na czterysta osób, sala konferencyjna, restauracja (ale lokali gastronomicznych będzie więcej niż jeden) czy sklep z pamiątkami. Dodatkowo zwiedzający będą mogli podziwiać stoczniową panoramę – a raczej to, co z niej zostało – z tarasu na czwartym piętrze budynku. Z zewnątrz natomiast budynek upiększono ciekawą – aczkolwiek nie do końca przemyślaną – fontanną.


Podczas otwarcia wiele z wymienionych rzeczy było jeszcze nieczynnych. Ale to zrozumiałe. ECS skupił się na wystawach stałych, natomiast Biblioteka może poczekać. Na premierę czeka także czasowa wystawa „Solidarność. Przygody idei”. - Wybaczcie, jeśli organizacyjne w jakichś momentach nie sprostaliśmy. Sami wciąż uczymy się budynku i podziału ról organizacyjnych w tak wielu punktach aktywności w naszej nowej siedzibie – tłumaczy biuro prasowe ECS.


Ci, którzy nie byli na otwarciu, ale są ciekawi jak to wszystko wygląda mają czas do końca września, kiedy zwiedzanie Centrum będzie bezpłatne.

goch

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież