Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańsko-Wileńskie Forum Samorządowe

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 września 2014 21:55

Kolejna edycja festiwalu Wilno w Gdańsku odbywa się w naszym mieście w dniach 4-7 września. Przy tej okazji po raz trzeci już w czwartek 4 września doszło do wymiany doświadczeń pracowników samorządowych z Wilna i Gdańska. W sali plenarnej Nowego Ratusza, po powitaniu gości przez wiceprezydenta Gdańska Macieja Lisickiego, wymieniono się dotychczasowymi doświadczeniami w zarządzaniu tymi dwoma miastami i omówiono ich rozwój.


Ze strony gości podziękowania za możliwość uczestniczenia w takim forum samorządowców złożył Valdas Klimantavičius, dyrektor Administracji Samorządu Miasta Wilna.


altO projektach inwestycyjnych i rozwoju miasta Wilna mówiła Rūta Matonienė z Departamentu Rozwoju Przestrzennego Miasta. Stolicy Litwy, którą w promieniu 300 km zamieszkuje 16 mln osób, z czego 70 proc. codziennie idzie, jedzie rowerem lub korzysta z transportu publicznego. W samym Wilnie mieszka 528 tys osób i od kilku lat tendencja jest rosnąca. Powierzchnia użytkowa mieszkania dla jednego mieszkańca wynosi 26,8 m kw, przy wskaźniku europejskim 30 m kw. Tworzona jest nowa koncepcja samorządowa (municypalna) w zakresie mieszkań do wynajęcia.W stolicy działa 20 uniwersytetów i koledżów. Nakłady inwestycyjne zagraniczne od 2000 roku wzrosły pięciokrotnie. Istnieje możliwość zbudowania bloku wielomieszkaniowego o niskim zużyciu energii, który byłby przykładem takiej budowy na Litwie.


Już w 2004 roku zapadła decyzja o zagospodarowaniu 120 hektarowego terenu po prawej stronie rzeki płynącej przez miasto. Zagospodarowywane są tereny poprzemysłowe. Realizowany jest projekt rozwoju transportu rowerowego. W Wilnie już jest oznakowanych 126 km tras rowerowych i 22 km nieoznakowanych głównie przy rzece Neris. W lipcu 2013 roku wdrożono system rowerów miejskich (Ciclocity) tj., udostępniając 360 rowerów w 36 terminalach. Pierwsze 30 minut korzystania jest bezpłatne. W okresie trzech pierwszych miesięcy z rowerów tych skorzystano 104 tys. razy. I ten współczynnik stale rożnie. Podobnie jak ilość osób korzystających z odtworzonego we wrześniu 2013 roku Parku Bernardynów.


Podczas forum mówiono też o system gospodarowania odpadami komunalnymi, tak w Wilnie jak i w Gdańsku. O systemie zarządzania gospodarką wodo-ściekową, systemie transportu miejskiego i zaopatrzeniu w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe.


W piątek 5 września w Nowym ratuszu przed południem odbędzie się uroczysta sesja jubileuszowa z okazji 25-Lecia Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Następnie zaplanowano wizytę na stadionie PGE Arena, a o godzinie 16 oficjalne otwarcie „Festiwalu Wilno w Gdańsku“ - scena na Targu Węglowym.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież