Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

XI Festiwal Wilno w Gdańsku 5-7 września

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 04 września 2014 22:00

Festiwal „Wilno w Gdańsku” już od kilku lat pokazuje w ciągu zaledwie trzech dni festiwalowych to, co najciekawsze w kulturze Litwy i jej stolicy Wilna. Muzyczne „Wilno w Gdańsku” otwiera przestrzeń dialogu, spotkań pokoleń, stylów i gatunków muzycznych, w którym tradycja sąsiaduje z nowoczesnością.


Do najważniejszych wydarzeń muzycznych festiwalu zaliczamy w tym roku przede wszystkim projekty „Free Culture Gdańsk-Vilnius“, polegające na łączeniu stylów, gatunków i muzyków w nowe, spójne projekty. Zaproszono do współpracy znakomitych muzyków polskich i litewskich tj: PABLOPAVO + BALTASIS KIRAS (6.09.) , NEO QUARTET + RASA SERRA WORLD DUO(7.09.), VARIETE + NEDA MALUNAVICIUTE + JAN MAKSYMOWICZ (6.09.). Artyści spędzą w Gdańsku kilka dni poświęcając je na wspólną pracę nad trzema różnymi projektami muzycznymi. Wszystkie premiery będzie można usłyszeć podczas koncertów w Gdańsku i w Wilnie, w ramach III edycji festiwalu FREE CULTURE Gdansk Vilnius 19-21.09.2014 organizowanego przez stronę litewską.


altNa scenie ustawionej na Targu Węglowym odbędą się koncerty zespołów z Litwy i Wilna,  tj: LIBERTE, PIEVOS, KAMANIU SILESIS. Odbędzie się również Tradycyjny Jarmark Wileński (koło 40 stoisk z rękodziełem oraz kulinarnymi produktami regionalnymi z Wilna i Litwy ) gdzie kupującym towarzyszyć będzie Kapela Wileńska i zespół SIETUVA.


W ramach sztuki wizualnej, w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia odbędzie się prezentacja projektów artystów z całej Polski oraz Litwy.
5 września (piątek) godz. 18.00 Wernisaż wystawy „Sztuka vs. Design?”
Artyści: Eglė Bogdanienė, Lina Jonikė, Kazimieras Inčirauskas, Severija Inčirauskaitė- Kriaunevičienė, Egidijus i Remigijus Praspaliauskai “Mother Eleganza”, Monika Žaltauskaitė-Grašienė.
Miejsce: CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5
6 września (sobota) godz. 18: 00 Wernisaż wystawy Egle Ridikaite Dziedzictwo. Babcina chusta
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 2 Aneks, ul. Powroźnicza 13/15


W Aneksie Gdańskiej Galerii Sztuki zaprezentowane zostanie indywidualny projekt Eglė Ridikaitė, jednej z ciekawszych litewskich malarek, inspiracje czerpiącej z estetyki codzienności. Artystka w swojej twórczości często sięga po staromodne, radzieckie meble, naczynia codziennego użytku, elementy gospodarstwa domowego jako elementy przechowujące wspomnienia dzieciństwa. Do stworzenia, składającego się z siedemnastu prac cyklu, “Dziedzictwo. Babcina chusta“ artystka wykorzystała chusty swojej babci. Odświętne i codzienne, kolorowe i nie, trzymane w babcinej skrzyneczce, wyciągane w zależności od okazji – ”na targ”, “na wieś idąc do krewnych“, „na dwór, do ogrodu“ – dialektyczne zapiski pod każdą pracą tworzą zarys codzienności człowieka z prowincjonalnego miasteczka. Chusty stają się zapisem rytuału codzienności. łącząc delikatność osobistego doświadczenia z typowym dla sztuki ulicznej wyrazem przekazu. Artystka pieczołowicie maluje odziedziczoną po swojej babci kolekcję chust, używając typowego dla sztuki ulicznej sposobu przekazu – aerozolowych rozpylaczy farby na płótnie.


Projekt „Tekstylne auto-refleksje powstał we współpracy z wileńska galerią Artifex, specjalizującą się w wystawach związanych ze współczesną tkaniną artystyczną, słynącą z interdyscyplinarności w podejściu do tematu. Tkanina w projektach galerii potraktowana jest w jej najszerszym znaczeniu, nie ogranicza się tylko do nici czy innego rodzaju włókien. Projekty miejsca sukcesywnie udowadniają, że już sama informacja o tekstyliach może stać się podstawowym materiałem do tworzenia.


W trakcie trwania Festiwalu Wilna w Gdańsku w dniach 5-8 września 2014 na Targu Węglowym młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych nr 1 w Gdańsku w porozumieniu z Oddziałem Pomorskim Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej będzie zbierała:
- informacje do „Księgi Gdańszczan rodem z dawnych kresów”
Dane te zostaną wykorzystane do zredagowania i wydania „Księgi Gdańszczan Rodem z Dawnych Kresów”.
- deklaracje chęci przekazania dokumentów, zdjęć, przedmiotów itp.
do tworzonego przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski, w porozumieniu z Prezydentem Miasta Gdańska, „Muzeum Dawnych Kresów”
Wła-49


Inne artykuły związane z:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież