Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia... Tylko kiosków żal » „W Oliwie do kiosku już nie skoczysz” informuje portal StaraOliwa.pl „To już definitywnie koniec pew...
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wałęsa i Duda o Sierpniu ’80 i ECS

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
wtorek, 02 września 2014 17:42

Podczas zamkniętego dla mediów „obywatelskiego” oficjalnego otwarcia ECS z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego i licznych oficjeli m.in. z prezydenckiej kancelarii 31 sierpnia br. ok. godz. 16 doszło do dwugłosu między dawnym liderem NSZZ „Solidarność” oraz byłym prezydentem RP Lechem Wałęsą a obecnym przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą. Przytaczamy obie wypowiedzi.


Lech Wałęsa: Nie ma mądrych argumentów, by podważać te wielkie zwycięstwo, które nam się zdarzyło. A to zwycięstwo oddaliśmy demokracji i społeczeństwu. I to ono ma pilnować złodziei, ma dobrze wybierać, ma się dobrze organizować, a nie wykrzykiwać, że się źle wybrało, nie wykrzykiwać, że źle pilnowane są sprawy przez te niedobre wybory. Nie mieliśmy gdzie o tym poważnie mówić, stąd wyrosły karły.
Kiedy słyszę, że postulaty są nie zrealizowane, to państwo nie żartujcie. Znaczy nie wy, ci krzykacze.


Postulaty były i w 1970 roku i w 1980. Postulaty były pisane pod władzę komunistyczną: „albo to zrealizujecie, albo będziemy niegrzeczni”. Ale gdy władza komunistyczna usunęła się, dała nam miejsce na demokrację i wolność, to postulaty upadają wszystkie i idą one do programów partii politycznych. Wybierajcie te partie, gdzie realizują te postulaty, bo one nie realizują. A więc za nie realizację postulatów jesteście wy wszyscy winni i nasza demokracja.


Dlatego wprowadzając się do tego bloku, zawalczę z tymi argumentami (Lech Wałęsa ma w ECS trzy okazała gabinety i pokój „socjalny” – dop. red.). Jestem przekonany, że jak mnie wesprzecie - to się uda, bo to nie są poważne argumenty.


A ci, którzy mówią, że trzeba było jeszcze inaczej walczyć może mogli walczyć? Kto im przeszkadzał? My i ja więcej nie potrafiłem. Nie miałem sił, ani mądrości. Wywalczyłem to razem z wami, to co wywalczyłem. Gdybym próbował walczyć tak jak niektórzy dziś proponują, to Ukrainę tutaj mamy. A nawet jeszcze gorzej, bo wtedy było trudniej. Gdybyśmy tak walczyli jak Ukraińcy walczyli, to długo byśmy nie wywalczyli wolności. Dlatego nie życzę sobie, aby ktoś takich argumentów używał.


Piotr Duda: Mamy dzisiaj radosny dzień - przynajmniej taki on powinien być, Święto Solidarności i Wolności. Święto nadane ustawą Sejmu RP. Cieszymy się tym dniem. Jak od wielu lat tutaj w Gdańsku gromadzimy się w kościele Św. Brygidy – katedrze Solidarności – później Brama nr 2, Sala BHP, w której unosi się duch „Solidarności”.


Dzisiaj dla związkowców „Solidarności” jest bardzo podniosły i bardzo ważny dzień. Nadeszła wspaniała wiadomość z Watykanu, o tym że błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, który swoje życie poświęcił Bogu, człowiek „Solidarności”, dekretem Stolicy Apostolskiej został patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.


NSZZ „Solidarność” rodził się tu w Gdańsku, w Szczecinie, Jastrzębiu, Poznaniu. Rodził się w całej Polsce. U podłoża strajku w 1980 roku były na pewno postulaty i sprawy socjalne, ale także i te wolnościowe, o których tak wiele mówimy.


4 czerwca to bardzo ważna data w historii najnowszej naszego kraju. Ale doskonale wszyscy o tym wiemy, że 4 czerwca to tylko konsekwencja roku 1956, 68, 70, 76, 80 i 88.


Jakoś w ciszy w ubiegłym roku przebiegła kolejna rocznica 25-lecia strajków 1988 roku. Bez których to strajków nie byłoby okrągłego stołu, nie byłoby 4 czerwca. Strajków, o których ponownie upomnieliśmy się o legalizację „Solidarności”. Wszyscy wtedy głośno mówili: „Nie ma Wolności bez „Solidarności””.


Dzisiaj spotykamy się w nowopowstałym ECS. Rok temu z przewodniczącym Lechem Wałęsą i księdzem arcybiskupem zawieszaliśmy wiechę. W swoim wystąpieniu mówiłem aby w tym budynku też zrodził się ten duch „Solidarności”, żeby w tym budynku nie wkradła się poprawność polityczna.
I zgadzam się z panem prezydentem Bronisławem Komorowskim, który mówił przy okazji kolejnej rocznicy Powstania warszawskiego, że jakimś przekleństwem jest to, aby jedno środowisko, aby jedna grupa polityczna zawłaszczała naszą historię. Trzeba wszystko zrobić, aby Europejskie Centrum Solidarności było instytucją ponad podziałami, aby nie pisało historii na nowo.


Z tego miejsca jako przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” mam obowiązek w imieniu tych prawie 700 tysięcy członków Związku, wielu młodych członków Związku, z tego miejsca powiedzieć że NSZZ „Solidarność” nigdy nie schowa sztandarów. Ani do gablot, ani do szuflad, ani do ECS, ani do Sali BHP. Bo tych sztandarów panie prezydencie Lechu Wałęso jest coraz więcej. Bo coraz więcej problemów w naszym kraju jest tych pracowniczych.


Dlatego jako przewodniczący Komisji Krajowej „Solidarności” z tym się nie zgadzam, że te postulaty, o których pan mówił, były tylko straszakiem na komunistów, że w 1989 roku straciły na wartości. One są aktualne. Najlepszym podziękowaniem dla tych wszystkich którzy w 1980 walczyli o wolność, bo dzisiaj mamy się z niej cieszyć, ale także o poprawę warunków pracowniczych, jest ich wypełnienie. Bo przecież te strajku miały podłoże socjalne. Później wolnościowe.


Dlatego związek zawodowy „Solidarność” był jest i będzie organizacją, która stoi na straży spraw pracowniczych. Będzie między nami konflikt i rozłam dopóki jedna lub druga grupa będzie mówiła, że była pierwsza, druga lub trzecia „Solidarność”. Jest i była jedna „Solidarność”. To NSZZ „Solidarność”, który kontynuuje wasze dzieło. Za to wam dziękujemy, ale to dzieło kontynuujemy!


Dlatego w tym dniu, panie prezydencie, chcę powiedzieć, że żyjemy w państwie demokratycznym i każdy może powiedzieć co chce. Mimo tych wszystkich podziałów spróbujmy w ten świąteczny dzień być razem.


Sadząc ten Dąb wolności, każdy tę wolność postrzega inaczej. My związkowcy „Solidarności” uważamy, że poprzez korzystanie z wolności nie można zniewalać innych. A tak się dzieje w dzisiejszych czasach. Poprzez swobodę działalności gospodarczej zniewala się polskich pracowników. I dlatego stoimy i będziemy stać na straży jako „Solidarność”. I nikt nam nie nakaże schować sztandarów do historii.


Chciałbym z tego miejsca bardzo podziękować, bo w końcu jest to Europejskie Centrum Solidarności panu prezydentowi Niemiec Joachimowi Gauckowi, który przy okazji otwarcia wystawy o Powstaniu warszawskim, powiedział piękne słowa, że powstańcy warszawscy byli inspiracją dla NSZZ „Solidarność” do działań w 1980 roku.


Panie prezydencie Bronisławie Komorowski! Zna mnie pan dobrze. I powiem tak, było mi bardzo przykro, że nie usłyszałem tego z ust mojego prezydenta.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież