Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

17 proc. zainteresowanie lotami kosmicznymi

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 18 listopada 2013 13:06

Współczesne wyzwania w lotnictwie cywilnym, przepisy dotyczące ochrony praw pasażerów, przepisy prawa kosmicznego oraz zagadnienia związane z Systemem Zarządzania Bezpieczeństwem w lotnictwie cywilnym zostały omówione podczas międzynarodowej konferencji lotniczej jaka odbyła się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.Wzięło w niej udział ponad stu ekspertów prawa lotniczego i kosmicznego oraz przedstawiciele organizacji lotniczych niemal z całego świata. Konferencja została zorganizowana przez polski Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC), Polską Agencję Żeglugi Powietrznej oraz polskich przedstawicieli w organizacji ICAO. Na miejsce konferencji nie przypadkowo wybrano Gdańsk, bowiem wraz z Gdynią stanowią istotną na mapie Polski bazę lotniczą i możliwości rozwoju w najbliższej przyszłości.


altPiotr Ołowski, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, były wojewoda pomorski w latach 2006-2007, poseł na Sejm VI kadencji, pilot boeingów powiedział nam:  - Na tą międzynarodową konferencję zaprosiliśmy przedstawicieli władz lotniczych z całego świata, którzy podczas ostatnich wyborów do Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO) aż 147 głosami poparli polską kandydaturę. Dzięki temu Polska mimo wcześniejszym trzem takim nieskutecznym próbom, wreszcie w tym roku, po raz pierwszy w historii została wybrana do Rady ICAO, to jest najważniejszej lotniczej organizacji na świecie. I jest to bardzo ważne dla Polski z tego powodu, gdyż tak naprawdę dzięki temu wreszcie mamy wpływ na kształt przepisów dotyczących praw międzynarodowego lotnictwa cywilnego. Do tej pory takiej możliwości nie mieliśmy. Takie kadencyjne trzyletnie członkostwo w ICAO przynosi nam wiele korzyści. Przede wszystkim uczestniczymy w tworzeniu prawa lotniczego i zasad kontroli załóg.


altNancy Graham z Kanady, dyrektor Biura Żeglugi Powietrznej ICAO:  - Cały czas pracujemy nad zasadami lotniczego bezpieczeństwa. W najbliższych latach będziemy pracować nad czymś, co nazywamy utratą kontroli, a co oznacza konieczność opracowania zasad  postępowania pilotów w momentach gdy coś złego dzieje się z powietrzną maszyną. Na tej podstawie będziemy szkolić już nowych pilotów, gdyż lotnictwo światowe to wciąż nowe wyzwania. Postęp techniki spowodował konieczność dostosowania prawa lotniczego i kosmicznego do zmieniającej się rzeczywistości.


altCharles J. Lauer, specjalista od globalnego lotnictwa z USA: -  Trwają prace nad rozpoczęciem komercyjnych pasażerskich lotów  na orbitę okołoziemską. Powoduje to konieczność stworzenia prawa lotniczego zapewniającego bezpieczeństwo osobom korzystającym z tego typu usług. Już obecnie przecież takie loty osobom prywatnym oferują przewozowe firmy rosyjskie i amerykańskie. Przeprowadzone sondaże wskazują na to, że około 17 proc. całego rynku podróży orbitalnych już niebawem będą stanowić loty prywatne. Ludzie, których na to stać, chcą zobaczyć piękno naszej ziemskiej planety z kosmosu. I dlatego podczas konferencji skupiliśmy się na prawie kosmicznym. Jest to stosunkowo nowa gałąź działań prawnych, jednakże z pewnością niezmiernie potrzebna. Podczas jednej z czterech sesji, a dotyczącej prawa lotniczego przedstawiliśmy trzy wybrane zagadnienia związane z prawem kosmicznym, jak loty suborbitalne, aktualnie obowiązujące konwencje oraz kwestie prawne związane z małymi satelitami. Te prezentacje wyraźnie wykazują, że w najbliższym czasie stan prawa kosmicznego powinien ulec zmianie, w szczególności w kwestii rejestracji i ubezpieczeń misji małych satelitów.


altStanisław Sołtysiński, polski radca prawny, profesor nauk prawnych, specjalizujący się w prawie cywilnym, handlowym i ochrony własności przemysłowej mówił o historii i potrzebie zmiany prawa lotniczego, tak aby zapewniało ono bezpieczeństwo pasażerów i stało się ono obowiązujące dla wszystkich użytkowników statków powietrznych. Wiele z umów czy konwencji, które regulują zasady komercyjnego lotnictwa powstało kilka dekad temu, co oznacza, że obecnie nie odpowiadają one całkowicie aktualnej sytuacji. Dotyczy to przede wszystkim coraz większych wdrażanych do eksploatacji samolotów pasażerskich, lotów międzykontynentalnych i kwestii odpowiedzialności prawnej. Co zaś tyczy praw pasażerów linii lotniczych, to istnieją pewne duże rozbieżności w proponowanych zmianach. Największe różnice występują pomiędzy Komisją Europejską, a organizacją IATA.


alt


Z kolei dr Małgorzata Polkowska, specjalistka prawa lotniczego i polityki lotniczej, Zastępca Dyrektora Biura Prezesa ULC, mówiła na temat prac ICAO nad modernizacją systemu odpowiedzialności karnej w lotnictwie cywilnym. W swojej prezentacji zwróciła uwagę na praktyczną działalność ICAO w przedmiocie tworzenia prawa oraz wypracowywania międzynarodowego kompromisu w trakcie uzgadniania treści konwencji lotniczych.
Konferencja gromadząca tak wielu wybitnych ekspertów prawa lotniczego i kosmicznego miała też na celu wymianę doświadczeń i wiedzy, które z pewnością przyczynią się do wypracowania najlepszych rozwiązań w zakresie poruszanych tematów. Ze względu na międzynarodowy charakter konferencji prowadzona była w całości w języku angielskim.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież