5.latka prezesa za 2 mln zł - jubileusz spółki Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prokurator w pomorskim sejmiku - Kleinschmidt w tarapatach?

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
środa, 19 października 2022 20:20

Wątpliwości wokół funkcjonowania komisji rewizyjnej sejmiku pomorskiego wyjaśnia Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. - Niezgodnie z ustawą obsadzone jest stanowisko szefa komisji, przewodniczący sejmiku Jan Kleinschmidt (PO) od grudnia ub. roku nie podjął czynności mimo wniosków opozycji - mówi "Gazecie Gdańskiej" szef klubu PiS Jerzy Barzowski.


Zgodnie z artykułem 30 ustawy o samorządzie województwa, przewodniczącym komisji rewizyjnej "jest radny największego klubu radnych, który złożył oświadczenie o odmowie udzielenia poparcia zarządowi województwa".
- Takie oświadczenie klub PiS złożył na początku kadencji - podkreśla J. Barzowski - i komisja wybrała na swojego przewodniczącego radnego Piotra Zwarę, który jako działacz Polski Razem uzyskał mandat w okręgu nr 4 z listy Prawa i Sprawiedliwości.


Tyle, że blisko rok temu Piotr Zwara zrezygnował ze współpracy w klubie PiS i założył wspólnie z radnymi Sebastianem Irzykowskim i Dariuszem Męczykowskim klub "Dla Pomorza". To, zgodnie z przepisem ustawowym, wykluczało dalsze pełnienie przez niego funkcji szefa komisji. Dysponując przewagą głosów, Koalicja Obywatelska powołała b. przewodniczącego na swojego wiceprzewodniczącego uznając, że w ten sposób legitymizuje jej strukturę, choć omija przepis punktu 4 z 30 artykułu ustawy.
- Zwracaliśmy uwagę przewodniczącemu sejmiku, Janowi Kleinschmidtowi, na błąd prawny, który narusza mandat komisji i stawia pod znakiem zapytania przyjmowane przez nią uchwały, w tym opinie do wykonania budżetu. Przewodniczący sejmiku nie podejmował próby naprawienia błędu, wyjaśniał, że zdaniem prawników urzędu, takie rozwiązanie ma oparcie w statucie urzędu. Podobnie uważał szef klubu PO, Jerzy Kozdroń - przypomina J. Barzowski.


Nieoficjalnie można się dowiedzieć, że klub PO nie zgadzał się na kandydaturę Kazimierza Klawitera, doświadczonego samorządowca i członka obecnej komisji rewizyjnej, którego PiS proponował na następcę P. Zwary. Demokraci z PO mieli za to wysuwać z grona opozycji radną Mirosławę Kaczyńską jako kandydatkę, którą mogliby akceptować na stanowisku kierownika komisji rewizyjnej.
- Nie znam - mówi z przekąsem radny Barzowski - w demokracji obyczaju, w którym władza dyktuje opozycji kogo powinna zgłosić na funkcję z wyboru w lokalnym parlamencie. W tej sprawie nasz klub prezentuje jednolite stanowisko i domagał się bezskutecznie od przewodniczącego sejmiku respektowania przepisów ustawowych. Aż trudno nam uwierzyć, znając pozycje polityczną przewodniczącego Kleinschmidta w partii, by działał bez poparcia ugrupowania.

alt

Jerzy Barzowski


Brakiem formalnie ukonstytuowanych władz komisji nie zainteresowała się Regionalna Izba Obrachunkowa, która ocenia pomorski budżet, mając do dyspozycji opinie komisji rewizyjnej. RIO uznała, że nie leży to w jej kompetencjach.


Na informacje radnych PiS o łamaniu prawa przez przewodniczącego sejmiku bardzo wstrzemięźliwie zareagował wojewoda pomorski Dariusz Drelich, który nie sięgnął po posiadane uprawnienia kontrolne a jedynie wystosował pismo w którym wyraził swoje krytyczne stanowisko wobec sytuacji w komisji rewizyjnej.


Zostało ono dołączone do doniesienia do prokuratury, które złożył szef klubu PiS, wskazując w nim na prawdopodobne przekroczenie uprawnień przez przewodniczącego Kleinschmidta. Nie można wykluczyć, że w rewanżu Koalicja Obywatelską ukarze opozycję składając wniosek o odwołanie z funkcji wiceprzewodniczącego komisji zdrowia radnego Arwida Żebrowskiego.
- Postępowanie w prokuraturze ruszyło, jako składający zawiadomienie zostałem już przesłuchany, kolejne czynności zapewne wkrótce - poinformował J. Barzowski.


Komisja rewizyjna sejmiku pomorskiego pracuje w składzie: Piotr Zwara ("Dla Pomorza") - wiceprzewodniczący oraz członkowie: Andrzej Bartnicki, Jerzy Kozdroń, Iwona Mielewczyk, Rafał Neumann - PO oraz Kazimierz Klawitter z PiS. W prezydium sejmku, obok przewodniczącego, są także Grzegorz Grzelak i Hanna Zych-Cisoń z PO oraz Piotr Karczewski z PiS. Klub Prawa i Sprawiedliwości liczy obecnie 11 radnych i jest największym ugrupowaniem opozycyjnym w sejmiku pomorskim.

GG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież