Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny... 75-lecie "Mazowsza" w Gdańsku! » W dniu 20 stycznia w bazylice św.Brygidy w Gdańsku odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pi... W tygodniku „Sieci”: Szokujące kulisy ataków na Polskę » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło analizują informacje na temat afery korupcyjnej w ... Pomorska Golgota więźniów KL Stutthof » Zbliża się niechlubna 78. rocznica „Marszu Śmierci”. Plan przymusowej ewakuacji obozu KL Stutthof op... Mazowsze w Gdańsku! » Proboszcz Bazyliki Św. Brygidy ks. Ludwik Kowalski zaprasza dzisiaj (20.01) o godz 19.00 na koncert ... Pomorska Biblioteka Pedagogiczna dla społeczności z Ukrainy » Pomorska Biblioteka Pedagogiczna zaprasza rodziny, które przyjechały do Gdańska z Ukrainy do swojej ... (Nie)wybuchowe odkrycie na Bielańskiej » W czwartek 19 stycznia przy ul. Bielańskiej 5 znaleziono niewybuch. Został on odkryty w trakcie prac...
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
środa, 11 stycznia 2023 20:14
Szok dla J. Lewandowskiego? Gdańsk s(po)lonizował wodę...
Tylko przez ostatnią dekadę 51 proc. akcji w spółce Saur Neptun
Kojotki postawiły się hokeistkom Stoczniowca
niedziela, 22 stycznia 2023 21:18
Kojotki postawiły się hokeistkom Stoczniowca
Zwycięstwem zakończyły sezon zasadniczy PLHK hokeistki
Czajka sprawdzi Kaczmarka, Michniewicz vs
sobota, 10 grudnia 2022 10:54
Czajka sprawdzi Kaczmarka, Michniewicz vs
Ligowi piłkarze już na urlopach. Szatnie puste i jedynie w biurach
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
środa, 25 stycznia 2023 14:11
Durmus i Kubicki na dłużej w Lechii
Ilkay Durmus i Jarosław Kubicki przedłużyli kontrakty z Lechią.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
niedziela, 15 stycznia 2023 15:55
Emil Paul Gabel - W pogoni za prawdą
Nadmorska scena w obrazie Emila Paula Gabela wywołuje silne
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
sobota, 31 grudnia 2022 12:13
Półmetek Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Rozgrywki Gdańskiej Olimpiady Młodzieży powoli zbliżają się do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Prokurator w pomorskim sejmiku - Kleinschmidt w tarapatach?

Ocena użytkowników: / 25
SłabyŚwietny 
środa, 19 października 2022 20:20

Wątpliwości wokół funkcjonowania komisji rewizyjnej sejmiku pomorskiego wyjaśnia Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. - Niezgodnie z ustawą obsadzone jest stanowisko szefa komisji, przewodniczący sejmiku Jan Kleinschmidt (PO) od grudnia ub. roku nie podjął czynności mimo wniosków opozycji - mówi "Gazecie Gdańskiej" szef klubu PiS Jerzy Barzowski.


Zgodnie z artykułem 30 ustawy o samorządzie województwa, przewodniczącym komisji rewizyjnej "jest radny największego klubu radnych, który złożył oświadczenie o odmowie udzielenia poparcia zarządowi województwa".
- Takie oświadczenie klub PiS złożył na początku kadencji - podkreśla J. Barzowski - i komisja wybrała na swojego przewodniczącego radnego Piotra Zwarę, który jako działacz Polski Razem uzyskał mandat w okręgu nr 4 z listy Prawa i Sprawiedliwości.


Tyle, że blisko rok temu Piotr Zwara zrezygnował ze współpracy w klubie PiS i założył wspólnie z radnymi Sebastianem Irzykowskim i Dariuszem Męczykowskim klub "Dla Pomorza". To, zgodnie z przepisem ustawowym, wykluczało dalsze pełnienie przez niego funkcji szefa komisji. Dysponując przewagą głosów, Koalicja Obywatelska powołała b. przewodniczącego na swojego wiceprzewodniczącego uznając, że w ten sposób legitymizuje jej strukturę, choć omija przepis punktu 4 z 30 artykułu ustawy.
- Zwracaliśmy uwagę przewodniczącemu sejmiku, Janowi Kleinschmidtowi, na błąd prawny, który narusza mandat komisji i stawia pod znakiem zapytania przyjmowane przez nią uchwały, w tym opinie do wykonania budżetu. Przewodniczący sejmiku nie podejmował próby naprawienia błędu, wyjaśniał, że zdaniem prawników urzędu, takie rozwiązanie ma oparcie w statucie urzędu. Podobnie uważał szef klubu PO, Jerzy Kozdroń - przypomina J. Barzowski.


Nieoficjalnie można się dowiedzieć, że klub PO nie zgadzał się na kandydaturę Kazimierza Klawitera, doświadczonego samorządowca i członka obecnej komisji rewizyjnej, którego PiS proponował na następcę P. Zwary. Demokraci z PO mieli za to wysuwać z grona opozycji radną Mirosławę Kaczyńską jako kandydatkę, którą mogliby akceptować na stanowisku kierownika komisji rewizyjnej.
- Nie znam - mówi z przekąsem radny Barzowski - w demokracji obyczaju, w którym władza dyktuje opozycji kogo powinna zgłosić na funkcję z wyboru w lokalnym parlamencie. W tej sprawie nasz klub prezentuje jednolite stanowisko i domagał się bezskutecznie od przewodniczącego sejmiku respektowania przepisów ustawowych. Aż trudno nam uwierzyć, znając pozycje polityczną przewodniczącego Kleinschmidta w partii, by działał bez poparcia ugrupowania.

alt

Jerzy Barzowski


Brakiem formalnie ukonstytuowanych władz komisji nie zainteresowała się Regionalna Izba Obrachunkowa, która ocenia pomorski budżet, mając do dyspozycji opinie komisji rewizyjnej. RIO uznała, że nie leży to w jej kompetencjach.


Na informacje radnych PiS o łamaniu prawa przez przewodniczącego sejmiku bardzo wstrzemięźliwie zareagował wojewoda pomorski Dariusz Drelich, który nie sięgnął po posiadane uprawnienia kontrolne a jedynie wystosował pismo w którym wyraził swoje krytyczne stanowisko wobec sytuacji w komisji rewizyjnej.


Zostało ono dołączone do doniesienia do prokuratury, które złożył szef klubu PiS, wskazując w nim na prawdopodobne przekroczenie uprawnień przez przewodniczącego Kleinschmidta. Nie można wykluczyć, że w rewanżu Koalicja Obywatelską ukarze opozycję składając wniosek o odwołanie z funkcji wiceprzewodniczącego komisji zdrowia radnego Arwida Żebrowskiego.
- Postępowanie w prokuraturze ruszyło, jako składający zawiadomienie zostałem już przesłuchany, kolejne czynności zapewne wkrótce - poinformował J. Barzowski.


Komisja rewizyjna sejmiku pomorskiego pracuje w składzie: Piotr Zwara ("Dla Pomorza") - wiceprzewodniczący oraz członkowie: Andrzej Bartnicki, Jerzy Kozdroń, Iwona Mielewczyk, Rafał Neumann - PO oraz Kazimierz Klawitter z PiS. W prezydium sejmku, obok przewodniczącego, są także Grzegorz Grzelak i Hanna Zych-Cisoń z PO oraz Piotr Karczewski z PiS. Klub Prawa i Sprawiedliwości liczy obecnie 11 radnych i jest największym ugrupowaniem opozycyjnym w sejmiku pomorskim.

GG


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież