Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

W tygodniku „Sieci”: Razem uderzą na polską granicę

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 17 października 2022 09:53

W najnowszym numerze „Sieci” dziennikarze alarmują, że na granicy z Białorusią czeka nas być może powtórka scenariusza z zeszłego roku. Publicyści tygodnika zwracają uwagę na informacje świadczące o tym, że Putin z Łukaszenką zaczęli kolejną operację przerzucania do Polski nielegalnych migrantów. Natomiast z drugiej strony opozycja wraz z tzw. aktywistami tylko czeka, by znów się tam zakotłowało.


Marek Pyza i Marcin Wikło w artykule „Fala ruszyła” informują, że w ostatnim czasie na granicy z Białorusią zauważalny jest wyraźny ruch: A tuż przed zimą będziemy mogli mówić o kolejnej wielkiej wędrówce nielegalnych imigrantów – mówią nam strażnicy graniczni. Autorzy zaznaczają, że dziś już wiemy, że ubiegłoroczny napór na polską granicę miał związek z napaścią na Ukrainę: […] fizyczne starcia z polskimi funkcjonariuszami, nocne szturmy z wykorzystaniem ostrych narzędzi, a czasem także broni, to miał być test odporności państwa polskiego. […] to nie koniec, Łukaszenka ponownie spróbuje zdestabilizować sytuację w Polsce.

Pyza i Wikło cytują słowa gen. Tomasza Pragi, komendanta głównego Straży Granicznej: – To nie będzie ta skala, co w ub.r., bo mamy już fizyczną zaporę, ale przed zimą i przed zamontowaniem urządzeń perymetrycznych na barierze strona białoruska będzie starała się wypchnąć do nas jak najwięcej nielegalnych imigrantów. Już dziś widać, że aktywny jest kierunek moskiewski. Osoby, które próbują nielegalnie dostać się do Polski, mają stemple rosyjskie w dokumentach. Autorzy przytaczają statystyki Straży Granicznej dotyczące prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy wschodniej w 2022 r. Przez pierwsze 11 dni października było ich aż 916. Wrzesień zamknął się bilansem 1350 prób, najmniej było w lutym – tylko 501. Dziennie jest teraz odnotowywanych ok. 100 prób wtargnięcia na teren Polski.


W artykule „Zachowaj czujność!” Konrad Kołodziejski wskazuje, jakie działania Rosjanie planują wdrożyć podczas ataków na Ukrainę. Zauważa:
Moskwa zmodyfikowała swoją dotychczasową taktykę. I eskalacja wojny, której wielu upatrywało w ataku nuklearnym, przybiera – przynajmniej na razie – inny kierunek. Rosjanie próbują sparaliżować funkcjonowanie państwa ukraińskiego, uderzając masowo w jego infrastrukturę krytyczną.

Autor artykułu pisze także o podstępach, do jakich może posunąć się Putin w stosunku do państw zachodnich. Wiele wskazuje na to, że Moskwa jest gotowa zastosować zbliżoną strategię również wobec państw NATO. Rzecz jasna nie będzie to polegać na uderzeniach rakietowych, bo to oznaczałoby otwarty konflikt z Zachodem. Zamiast tego można posłużyć się skrytymi akcjami sabotażowymi, choćby takimi, jak wysadzenie trzech nitek obu gazociągów Nord Stream na Bałtyku. O tym, że mamy do czynienia z realnym scenariuszem, świadczy nie tylko zagadkowa historia eksplozji Nord Streamu, ale również zniszczenie podwodnych łączy energetycznych łączących bałtycką wyspę Bornholm ze stałym lądem. Z tego powodu na duńskim Bornholmie nagle zabrakło prądu, a wstępne ustalenia w tej sprawie sugerują celowe działanie Moskwy.


Dariusz Matuszak w tekście „Świat według TVN” analizuje materiały komercyjnej stacji. Stwierdza, że wiadomości i komentarze w stacji TVN pokrywają się z tezami głoszonymi przez opozycję. To, co nadaje TVN, to wyłącznie jej przekaz, przyjmowany bez powściągliwości, dbania o prawdę i sens. Należałby też sprostować niemal każdą relację, wyjaśnić ją, pokazać rzecz od innej, sensownej strony i wykazywać, np. że szydzenie z faceta, który w trakcie popełniania przestępstwa zawisł na płocie, nie jest łamaniem praw człowieka, jak chcieliby pretensjonalni dziennikarze TVN, a ci, którzy pomagają nielegalnym imigrantom wedrzeć się do naszego kraju, uczestniczą w akcji zmontowanej przez wrogi reżim i wymierzonej w Polskę – czytamy.

Niska jakość dziennikarstwa w wydaniu prywatnego nadawcy to zdaniem autora także pewien rodzaj braku szacunku do odbiorców. Nie twierdzę, że widzowie TVN są mało inteligentni, tylko że stacja ich za takich uważa i dlatego serwuje im pełną bredni opowieść o świecie, w którym wojna nie ma wpływu na inflację, a wyniki wyborów na to, kto rządzi. W TVN nie ma ciągłości zdarzeń, tylko pojedyncze historie. Należy poczynić jednak pewne zastrzeżenie. Ta zasada nie dotyczy przekazu o tym, jak zły jest PiS. Tu logiczne ciągi są nader rozbudowane: PiS łamie praworządność, dyskryminuje Śmiszka, więc Bruksela nie daje pieniędzy i dlatego nieleczone dzieci umierają, uczniowie zamarzają w lodowatych szkołach – oznajmia Matuszak.


W nowym numerze „Sieci” również warte uwagi są artykuły: Stanisława Janeckiego „V rozbiór Polski”, Macieja Walaszczyka „Plemienna lojalność sierot po komunizmie”, Jana Rokity „Królicza nora Joe Bidena”, Marka Budzisza „Start walki o schedę po Putinie” czy Jakuba Augustyna Maciejewskiego „Azow: od ukraińskiego nacjonalizmu do Międzymorza”. Godna polecenia jest także rozmowa Jacka Karnowskiego z Czesławem Bieleckim, architektem, projektantem, publicystą („Nasz defekt narodowy”).


Ponadto w tygodniku także komentarze bieżących wydarzeń pióra Krzysztof Feusette’a, Doroty Łosiewicz, Bronisława Wildsteina, Andrzeja Rafała Potockiego, Marty Kaczyńskiej-Zielińskiej, Samuela Pereiry, Wojciecha Reszczyńskiego, Aleksandra Nalaskowskiego, Jerzego Jachowicza, Katarzyny i Andrzeja Zybertowiczów.


Więcej w nowym wydaniu tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież