W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Powalono drugi komin w Letnicy

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 06 lutego 2012 16:09 

Zburzony został minionej soboty (4 luty) drugi z kominów po byłej lokomotywowni przy ul. Kochanowskiego w Gdańsku Letnicy. Tak jak w przypadku pierwszego z kominów, wyburzonego cztery miesiące temu, jak informuje Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowy Gdańskich Inwestycji Komunalnych, tak i tym razem użyto 6,5 kg materiałów pirotechnicznych.
Zburzony komin miał wysokość 35 m, średnicę u podstawy 3,80 m, a średnicę przy wylocie 2,00 m. Grubość ceglanej ściany przy powierzchni terenu wynosiła 0,54 m, a przy wylocie 0,25 m. W środku znajdował się komin wewnętrzny o wysokości ok. 20 m i grubości ściany 0,15 m wykonany z cegły żaroodpornej. Pomiędzy nimi była pustka izolacyjna o szerokości 30 cm.
Materiał wybuchowy osadzany został w ścianie zewnętrznej komina oraz w kominie wewnętrznym w otworach strzałowych na wysokości od 0,40 do 2,00 m od podstawy. Otwory strzałowe w ścianie zewnętrznej komina to 4 rzędy co 0,5 m, w sumie 62 otwory o średnicy 36 mm każdy. Materiał wybuchowy osadzony został na głębokości 0,45 m. Natomiast otwory strzałowe do części wewnętrznej komina, to 3 rzędy pomiędzy otworami w ścianie zewnętrznej, w sumie 30 otworów. Materiał wybuchowy osadzony został na głębokości 0,90 m w rurach z PCV.
W sumie zostało zużyte ponad 3,5 kg materiału wybuchowego (Ergodyn 22 E) dla ściany zewnętrznej komina i 3 kg dla części wewnętrznej komina. Do wybuchu użyto 92 sztuki zapalników nieelektrycznych oraz 2 zapalniki elektryczne. Maksymalny zasięg upadającej w stronę stadionu PGE Arena konstrukcji wynosiła 35,00 m. Po niemal pionowym upadku komina skontrolowano, czy wszystkie materiały zostały zdetonowane.


 

Na czas prowadzenia prac strzałowych zamknięte były ul. Kochanowskiego od strony ul. Kościuszki i wjazd od strony ul. Uczniowskiej. Przed przystąpieniem do wyburzenia nadawane były sygnały dźwiękowe (sygnał I - uprzedzenie, sygnał II - przygotowanie do odpalenia ładunków, sygnał III - odpalenie). Po zakończeniu wyburzenia, po upływie 5 minut był sygnał IV - zakańczający akcję. Całemu wydarzeniu, mimo silnego mrozu, przyglądało się kilkadziesiąt osób wyposażonych w kamery i aparaty fotograficzne.
Wyburzenie drugiego komina było konieczne, ponieważ na terenie po byłej parowozowni powstanie parking dla autobusów, które będą przywozić kibiców na mecze w ramach czerwcowych piłkarskich mistrzostw Europy. W miejscu tym powstanie też drugi wiadukt w ciągu prowadzącej z gdańskiego lotniska trasy Słowackiego. Będzie on przebiegał równolegle do tego już istniejącego (koloru czerwonego), wzdłuż ulicy Uczniowskiej,

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież