W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Sytuacja krytyczna: Jak wyjść spod lodu?

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
wtorek, 07 lutego 2012 08:44W jaki sposób ratować osoby, pod którymi załamał się lód, tego przy sopockim molo uczyli się ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wraz z jednostką Straży Pożarnej z Sopotu. Ćwiczyli na zamarzniętej tafli z użyciem lin i kamizelek ratunkowych. Ćwiczenia miały na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa związane z wchodzeniem lekkomyślnych osób na zamarznięte akweny.

- Lodowe ćwiczenia, to przede wszystkim szkolenie dla naszych ratowników – powiedział nam starszy instruktor nurkowania i ratownictwa wodnego sopockiego WOPR Maciej Grzelak. - Pokazujemy też techniki, które mogą się przydać ewentualnym poszkodowanym oraz osobom próbującym im pomóc. Raptowne wpadnięcie do zimnej wody, to ogromne zagrożenie dla życia. Paradoksalne jest jednak to, że gdy człowiek pod wodą traci przytomność, to niska temperatura wydłuża mu czas obumierania pnia mózgu.

 

Minionej soboty w Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Sopockim WOPR, podczas odprawy najpierw uczono teoretycznie, jak należy wyciąć w lodzie otwór, najlepiej trójkątnego kształtu, gdyż łatwiej z niego wyjść niż z okrągłego. Uczono też, jak olinować otwór oraz zrobiono powtórkę z wiązania węzłów. Następnie przy molo odbyła się część praktyczna. Każdy z ratowników zaliczył kąpiel w lodowatej wodzie, oczywiście z asekuracją przy pomocy liny. Testowano możliwości wyjścia z przerębli, co okazało się nie taką prostą rzeczą. W tak trudnych warunkach, przy siarczystym mrozie, przetestowano również przydatność tzw. ''sucharów'' , tj. strojów do nurkowania.
Ratownicy sopockiego WOPR pokazali, że podczas zimy nie śpią, ale się ciągle szkolą. I ile muszą wykazać chartu ducha, aby pomagać osobom nie odpowiedzialnym, bezmyślnie wchodzącym na lód.

Ratownik sopockiego WOPR Janusz Radwan-Wiatrowski za naszym pośrednictwem apeluje, aby amatorzy łyżwiarstwa zamiast na zlodowaciałe akweny chodzili na miejskie ślizgawki, zaś smakosze ryb nie ryzykowali łowiąc nad przeręblami, bo każdej chwili może się to zakończyć załamaniem lodu i utonięciem.


Wła-49

Zdjęcia: Janusz Radwan-Wiatrowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież