100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Parada niepodległości po raz kolejny przejdzie ulicami Gdańska

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 06 listopada 2013 10:34

Coroczna parada niepodległości po raz jedenasty wyruszy w Gdańsk zmienioną trasą. Na 11 listopada zaplanowano wiele pokazów mających urozmaicić to wydarzenie i przyciągnąć jeszcze większą rzeszę ludzi.Parada organizowana jest od 2003 roku przez Stowarzyszenie SUM, zajmujące się organizacją imprez o charakterze patriotycznym, nawiązujących do tradycji Gdańska i regionu. Każdego roku parada  gromadzi ponad 20 tys. uczestników, w tym wielu znanych artystów, działaczy społecznych i polityków. W zeszłych latach uczestniczyli w niej m. in. Pani prezydentowa Danuta Wałęsa, była minister edukacji Katarzyna Hall, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, francuski muzyk Jean Michel Jarre czy szwedzki zespół metalowy Sabaton. Tegorocznymi gośćmi specjalnymi będą kpt. Weronika Sebastianowicz, żołnierz AK i działaczka polska na Białorusi, przedstawiciele zdelegalizowanego Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys i Mieczysław Jaśkiewicz. Ponadto paradzie towarzyszyć będą liczni uczniowie gdańskich szkół, grupy rekonstrukcyjne oraz stowarzyszenia historyczne.

Dzień parady poprzedzony jest wydarzeniami towarzyszącymi zorganizowanymi w Kinie Neptun. 9 listopada o godz. 19.00 odbędzie się koncert Tadka Polkowskiego "Niewygodna prawda". 10 listopada od godz. 17.00 można zaś wybrać się na pokaz filmów dokumentalnych, po którym nastąpi dyskusja pt. "Bohaterstwo, patriotyzm, edukacja" pod przewodnictwem Adama Hlebowicza, z udziałem Weroniki Sebastianowicz, Grzegorza Berendta oraz Arkadiusza Gołębiewskiego.

Tegoroczna parada niepodległości spotkała się również ze szczególnym zainteresowaniem zza granicy. W Gdańsku gościć będą dwie drużyny harcerskie z Białorusi i Rosji oraz członkowie hiszpańskiej organizacji "Poland first to fight". Dodatkowo udział wezmą także członkowie "Stowarzyszenia Inicjatyw Polonijnych" zrzeszających Polaków zamieszkujących obwód kaliningradzki.


alt


- Chcemy, by orszak parady, który był w poprzednich latach schowany na Targu Rybnym, tym razem, zanim wyruszy na trasę, w całości zaprezentował się publiczności. Dzięki temu, że orszak będzie się formował na Podwalu Staromiejskim, wszystkie grupy rekonstrukcyjne, pojazdy zabytkowe, husaria na koniach czy ułani będą stali już od godz. 9.30 i przez godzinę będzie można sobie na nich popatrzeć czy porobić z nimi zdjęcia – powiedział Adam Hlebowicz, Stowarzyszenie SUM.

Początek formowania się parady wyznaczono na godzinę 9 na Podwalu Staromiejskim (czoło parady znajdować się będzie na wysokości Hali Targowej). O 10:30 nastąpi wymarsz parady przez ulice Rajską, Heweliusza, Korzeną i Kowalską na Targ Drzewny pod pomnik Sobieskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty przez uczestników, a najważniejsi z nich będą mieli okazję przemówić do zgromadzonych. Przy akompaniamencie chóru zostaną odśpiewane hymn narodowy i inne pieśni patriotyczne. O godz. 11:50 uczestnicy będą mogli wziąć udział w uroczystej mszy za Ojczyznę w Bazylice Mariackiej bądź przejść na Targ Węglowy, gdzie odbędą się pokazy historyczne grup rekonstrukcyjnych. Ponadto inscenizacja podziemnej drukarni opozycyjnej lat 80., pokazy sprzętów wojskowych i ratowniczych, prezentacje kultowych samochodów, w tym autobusu Ikarus 260.

Prócz pokazów, uczestników czeka także konkurs na najlepszą modową stylizację lat 20. i 30..
Koniec parady planowany jest na godz. 14.

Alicja Kołbuc


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież