Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ...
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
środa, 19 czerwca 2024 07:53
Czy J. Karnowski oszukał radnych? Z kortów do prokuratury
Prokuratura w Bydgoszczy jest już w posiadaniu prawomocnego wyroku
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Parada niepodległości po raz kolejny przejdzie ulicami Gdańska

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 06 listopada 2013 10:34

Coroczna parada niepodległości po raz jedenasty wyruszy w Gdańsk zmienioną trasą. Na 11 listopada zaplanowano wiele pokazów mających urozmaicić to wydarzenie i przyciągnąć jeszcze większą rzeszę ludzi.Parada organizowana jest od 2003 roku przez Stowarzyszenie SUM, zajmujące się organizacją imprez o charakterze patriotycznym, nawiązujących do tradycji Gdańska i regionu. Każdego roku parada  gromadzi ponad 20 tys. uczestników, w tym wielu znanych artystów, działaczy społecznych i polityków. W zeszłych latach uczestniczyli w niej m. in. Pani prezydentowa Danuta Wałęsa, była minister edukacji Katarzyna Hall, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, francuski muzyk Jean Michel Jarre czy szwedzki zespół metalowy Sabaton. Tegorocznymi gośćmi specjalnymi będą kpt. Weronika Sebastianowicz, żołnierz AK i działaczka polska na Białorusi, przedstawiciele zdelegalizowanego Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys i Mieczysław Jaśkiewicz. Ponadto paradzie towarzyszyć będą liczni uczniowie gdańskich szkół, grupy rekonstrukcyjne oraz stowarzyszenia historyczne.

Dzień parady poprzedzony jest wydarzeniami towarzyszącymi zorganizowanymi w Kinie Neptun. 9 listopada o godz. 19.00 odbędzie się koncert Tadka Polkowskiego "Niewygodna prawda". 10 listopada od godz. 17.00 można zaś wybrać się na pokaz filmów dokumentalnych, po którym nastąpi dyskusja pt. "Bohaterstwo, patriotyzm, edukacja" pod przewodnictwem Adama Hlebowicza, z udziałem Weroniki Sebastianowicz, Grzegorza Berendta oraz Arkadiusza Gołębiewskiego.

Tegoroczna parada niepodległości spotkała się również ze szczególnym zainteresowaniem zza granicy. W Gdańsku gościć będą dwie drużyny harcerskie z Białorusi i Rosji oraz członkowie hiszpańskiej organizacji "Poland first to fight". Dodatkowo udział wezmą także członkowie "Stowarzyszenia Inicjatyw Polonijnych" zrzeszających Polaków zamieszkujących obwód kaliningradzki.


alt


- Chcemy, by orszak parady, który był w poprzednich latach schowany na Targu Rybnym, tym razem, zanim wyruszy na trasę, w całości zaprezentował się publiczności. Dzięki temu, że orszak będzie się formował na Podwalu Staromiejskim, wszystkie grupy rekonstrukcyjne, pojazdy zabytkowe, husaria na koniach czy ułani będą stali już od godz. 9.30 i przez godzinę będzie można sobie na nich popatrzeć czy porobić z nimi zdjęcia – powiedział Adam Hlebowicz, Stowarzyszenie SUM.

Początek formowania się parady wyznaczono na godzinę 9 na Podwalu Staromiejskim (czoło parady znajdować się będzie na wysokości Hali Targowej). O 10:30 nastąpi wymarsz parady przez ulice Rajską, Heweliusza, Korzeną i Kowalską na Targ Drzewny pod pomnik Sobieskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty przez uczestników, a najważniejsi z nich będą mieli okazję przemówić do zgromadzonych. Przy akompaniamencie chóru zostaną odśpiewane hymn narodowy i inne pieśni patriotyczne. O godz. 11:50 uczestnicy będą mogli wziąć udział w uroczystej mszy za Ojczyznę w Bazylice Mariackiej bądź przejść na Targ Węglowy, gdzie odbędą się pokazy historyczne grup rekonstrukcyjnych. Ponadto inscenizacja podziemnej drukarni opozycyjnej lat 80., pokazy sprzętów wojskowych i ratowniczych, prezentacje kultowych samochodów, w tym autobusu Ikarus 260.

Prócz pokazów, uczestników czeka także konkurs na najlepszą modową stylizację lat 20. i 30..
Koniec parady planowany jest na godz. 14.

Alicja Kołbuc


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież