W tygodniku „Sieci”: Nie będzie niemieckich porządków w Polsce » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau stanowczo odpowiad... Uczniowie odkrywali tajemnice ludzkiego ciała » Siódma edycja Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odby... Dlaczego nie zagłosuję na Tuska?: Krzysztof Wyszkowski » Krzysztof Wyszkowski, założyciel WZZ Wybrzeża w l. 70, uczestnik Sierpnia '80, członek KLD w Gdańsku... Miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej w Przedszkolu Specja... » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... Danuta Białooka-Kostenecka: Będę gwarantem polskich interesów narodowy... » Prawniczka, menadżerka, radna. W Senacie chciałby reprezentować głos mieszkańców naszego regionu. Ro... Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy pon... » Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny... Prof. Henryk Domański: Agresję inicjuje opozycja » Kto ma największe szanse na wygraną w najbliższych wyborach parlamentarnych, czy czeka nas rząd koal... Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ...
Reklama
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
piątek, 29 września 2023 19:50
Minister Sellin: na ochronę zabytków w ciągu 8 lat przeznaczyliśmy ponad 5 miliardów złotych
Na tle Bazyliki Mariackiej Jarosław Sellin, wiceminister kultury i
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
sobota, 30 września 2023 20:19
Pierwsza porażka gdańskich piłkarek
Na pięciu meczach zakończyła się seria spotkań bez porażki AP
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
piątek, 29 września 2023 16:49
Oddech Brede*Czarne chmury nad Gaffką
I LIGA Fortuna
Wysokie zwycięstwo gdańszczan dzięki
Słabe widowisko w Niecieczy
niedziela, 01 października 2023 22:48
Słabe widowisko w Niecieczy
Bezbramkowym wynikiem zakończył się mecz Lechii z Bruk-Bet

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artystyczna wieś Sulęczyno
niedziela, 24 września 2023 17:19
Artystyczna wieś Sulęczyno
Kulturalnym wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Skąd ma pieniądze Nowoczesna Ryszarda Petru? Sprawdzi to ABW

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
wtorek, 13 października 2015 12:16

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawdzi okoliczności przyznania kredytu na kampanię wyborczą Nowoczesnej kierowanej przez Ryszarda Petru. Paweł Tanajno, były kandydat na prezydenta RP, startującego do Sejmu z listy Kukiz‘15 w okręgu gdyńsko-słupskim, złożył zawiadomienie w gdańskiej siedzibie delegatury ABW.  Informacyjna Agencja Radiowa podała, że Paweł Tanajno przekonuje, że uzyskanie dwóch milionów złotych na kampanię jest czymś, co przekracza możliwości takiej partii jak Nowoczesna i może być furtką, przez którą międzynarodowe korporacje mogą wpływać na polską politykę.
– Uzyskanie takiego kredytu i wykorzystanie w kampanii jest wątpliwe prawnie i może być obejściem obowiązujących przepisów o finansowaniu partii politycznych. W 2011 roku Ruch Palikota nie otrzymał z banku kredytu na jakąś drobną kwotę mimo, że już po wygranych wyborach mieli zapewnioną subwencję. Tutaj mamy partię polityczną, która dopiero co powstaje i dostaje 2 miliony kredytu. Stwierdziłem, że to, co się dzieje, wymaga interwencji służb chroniących nasze państwo przed różnymi niebezpieczeństwami – przekonywał Paweł Tanajno, były kandydat na prezydenta RP z Demokracji Bezpośredniej, składając do ABW zawiadomienie dotyczące udzielonego partii Nowoczesna Ryszarda Petru.  


Z kolei sama partia chwali się 6 tys. sympatyków wpłaciło na jej konto już prawie pół miliona złotych, każda z „jedynek” partii dopłaca 30 tys. zł za miejsce.
- Ta obywatelska inicjatywa pociąga za sobą szereg kolejnych wydarzeń – taki wpis widnieje na stronie Nowoczesnej. Już postulat 3 razy 16 proc., mówiący m.in. o 16-procentowej stawce VAT doprowadziłby do zwiększenia cen żywności, leków i książek, gdyż np. stawka VAT w wysokości 5 proc (!) obejmuje żywność, książki na nośnikach fizycznych oraz czasopisma.


Polemizując z zarzutami o źródła finansowania lider Nowoczesnej poinformował w TVP Info, że wziął kredyt na kampanię.
- Prawdopodobnie zamknie się on w kwocie 2 milionów zł – mówił Petru, zapewniając:
- Finansujemy się mikro wpłatami i wpłatami od kandydatów.


Zatem Ryszard Petru mówiąc, że zaciągnięty przez niego kredyt na kampanię wyborczą najprawdopodobniej „zamknie się w kwocie 2 mln złotych" przyznał, że jest to otwarte konto kredytowe?  


Tanajno tymczasem domaga się informacji, jaki bank udzielił Ryszardowi kredytu i na jakich warunkach i jakie są powiązania osób decyzyjnych, które udzieliły ten kredyt z fundacjami Ryszarda Petru.


Przypomnijmy, że kariera Ryszarda Petru zaczęła się od asystowania ówczesnemu posłowi UD Władysławowi Frasyniukowi. Później z rekomendacji Leszka Balcerowicza rozpoczął on pracę w fundacji CASE. Był jego asystentem i pełnił funkcję doradcy.     

 
W latach 2001–04 pracował w Banku Światowym. Był później głównym ekonomistą w Banku BPH, a następnie pracował jako dyrektor banku ds. strategii i główny ekonomista w BRE Banku i w PKO BP.

ASG


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież