Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dziki w Trójmieście

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
niedziela, 11 grudnia 2022 14:53

Obraz dzikich zwierząt, przemierzających gdańskie lub gdyńskie ulice, to widok niezwykle często spotykany. Dziki na stałe wpisały się w krajobraz wielu trójmiejskich osiedli. Warto wiedzieć, w jaki sposób należy się zachować, gdy spotkamy to dzikie zwierzę.


Skargi gdańszczan
Mieszkańcy wielu gdańskich dzielnic skarżą się na obecność dzików, które stwarzają realne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Szczególnie często można spotkać jedno ze stad w okolicach Owczarni na terenie dzielnicy Osowa. Wieczorny spacer z psem po niewystarczająco oświetlonym osiedlu jest ryzykowny. Dzikie zwierzęta często wychodzą na drogę, co może okazać się opłakane w skutkach w przypadku większej prędkości i znacznie wydłużonej, ze względu na porę roku, drogi hamowania.

Włodarz miasta zdaje się być obojętny na sprawę, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom w związku z powiększającą się liczbą dzików na gdańskich osiedlach. Konieczne jest podjęcie konkretnych działań.


Listopadowy odstrzał

30 listopada miał miejsce odstrzał dzików związany z chorobą, jaką jest Afrykański Pomór Świń. Polowanie rozpoczęło się o 8:00 i trwało 7 godzin. Odstrzał odbywał się na części terenu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w obwodzie łowieckim nr 69. Polowanie zakończyło się odstrzeleniem 9 osobników.

Jak podkreślono – odstrzał nie był związany ze zredukowaniem liczebności dzików, ale z walką z Afrykańskim Pomorem Świń. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii jest to choroba wirusowa zakaźna, na którą zapadają świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia lub życia w przypadku ludzi.


Co należy zrobić, gdy spotkamy dzikie zwierzę?
6 lipca 2022 roku zostało wydane zarządzenie nr 1282/22 Prezydenta Miasta Gdańska w sprawie procedury postępowania z dzikimi zwierzętami w granicach administracyjnych miasta Gdańska. Zgodnie z zawartymi w nim wytycznymi, zgłoszenia dotyczące zdarzeń z dzikimi zwierzętami, należy kierować do Gdańskiego Centrum Kontaktu, Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego lub Straży Miejskiej. W przypadku dwóch pierwszych instytucji zgłoszeń można dokonywać całodobowo drogą telefoniczną. Straż Miejska przyjmuje zawiadomienia pod numerem telefonu 986 od godziny 7:00 do 22:00.

alt


W zarządzeniu znajdziemy rozróżnienie sposobów postępowania w przypadku zwierzyny zdrowej, rannej i martwej. Przepędzaniem zwierząt zajmuje się Referat Ekologiczny Straży Miejskiej w Gdańsku. Z powodu braku odzewu ze strony Straży Miejskiej nie udało się jednak uzyskać szczegółowych informacji.

Mieszkańcy myślą niekiedy, że obecność na osiedlu nieproszonych lokatorów, należy zgłaszać do Nadleśnictwa, jednak ono zajmuje się wyłącznie zwierzętami żyjącymi w lesie.

Kluczowe w zetknięciu z dzikim zwierzęciem jest oczywiście zachowanie spokoju i bezpiecznej odległości. Nie należy wchodzić im w drogę, szczególnie w okresie, gdy na świat przychodzą młode. Problem, jakim jest regularne pojawianie się dzików na trójmiejskich osiedlach, można zniwelować poprzez zaprzestanie dokarmiania tych dzikich zwierząt.

Blanka Kiesz

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież