3-milionowy zwiedzający w Muzeum II Wojny Światowej » Wejście rodziny Wawrzyńczaków z Kalisza kilka minut po godz. 13:00 21 lutego na wystawę główną oznac... Katarzyna Sójka w Telewizji Republika » 21 lutego o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie posłanka Katarzyna Sójka, Pr... Jarosław Olechowski dołączył do Telewizji Republika » 19 lutego do zespołu Telewizji Republika dołączył Jarosław Olechowski, były szef Telewizyjnej Agencj... Immersyjna edukacja z IPN » W siedzibie gdańskiego oddziału IPN zaprezentowano nowy program edukacyjny z wykorzystaniem nowej te... Tomasz Rakowski: Mój program chcę napisać razem z mieszkańcami Gdańska » W klubie Akwen w siedzibie NSZZ Solidarność 18 lutego szef pomorskiego Prawa i Sprawiedliwości - Pio... W tygodniku „Sieci”: Plan PiS: Odbić Unię i pomóc Trumpowi » W tygodniku „Sieci” wywiad z Dominikiem Tarczyńskim, eurodeputowanym i nowym szefem delegacji polski... Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska » Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Gdańska. - - Gdańsk potrzebu... Dziurowisko Dulkiewicz » Kierowcy toną w dziurach na gdańskich ulicach. Na odszkodowania za ich straty gmina wydaje rocznie o... Spotkania z historią: historie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego » W pierwszym w 2024 roku spotkaniu w ramach cyklu "Spotkania z historią" w Muzeum II Wojny Światowej ... Przemysław Majewski: Aktywni, zaangażowani kandydaci to klucz do sukce... » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska- PO i "Wszy...
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
niedziela, 18 lutego 2024 12:41
Tomasz Rakowski kandydatem PiS na prezydenta Gdańska
Tomasz Rakowski będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na
Projekt wypunktował Trefla
niedziela, 18 lutego 2024 18:58
Projekt wypunktował Trefla
W spotkaniu drużyn z czołówki Projekt Warszawa pokonał na swoim
Bomba w górę...
piątek, 16 lutego 2024 14:59
Bomba w górę...
Przed tygodniem wystartowała Ekstraklasa SA i już zanotowano
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
niedziela, 18 lutego 2024 08:33
Lechia zaczęła wiosnę od mocnego uderzenia
Bardzo udanie rozpoczęli rundę wiosenną piłkarze Lechii. Na

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
niedziela, 11 lutego 2024 22:02
Wystawa ekscentrycznego Mieczysława Olszewskiego
Znany pod pseudonimem „Mieto” prof. Mieczysław Olszewski był

Sport w szkole

Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
czwartek, 15 lutego 2024 09:28
Zaproszenie na Turniej Piłki Siatkowej Par Mieszanych ,,Walentynki 2023”
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza na XVII

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dziki w Trójmieście

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
niedziela, 11 grudnia 2022 14:53

Obraz dzikich zwierząt, przemierzających gdańskie lub gdyńskie ulice, to widok niezwykle często spotykany. Dziki na stałe wpisały się w krajobraz wielu trójmiejskich osiedli. Warto wiedzieć, w jaki sposób należy się zachować, gdy spotkamy to dzikie zwierzę.


Skargi gdańszczan
Mieszkańcy wielu gdańskich dzielnic skarżą się na obecność dzików, które stwarzają realne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Szczególnie często można spotkać jedno ze stad w okolicach Owczarni na terenie dzielnicy Osowa. Wieczorny spacer z psem po niewystarczająco oświetlonym osiedlu jest ryzykowny. Dzikie zwierzęta często wychodzą na drogę, co może okazać się opłakane w skutkach w przypadku większej prędkości i znacznie wydłużonej, ze względu na porę roku, drogi hamowania.

Włodarz miasta zdaje się być obojętny na sprawę, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom w związku z powiększającą się liczbą dzików na gdańskich osiedlach. Konieczne jest podjęcie konkretnych działań.


Listopadowy odstrzał

30 listopada miał miejsce odstrzał dzików związany z chorobą, jaką jest Afrykański Pomór Świń. Polowanie rozpoczęło się o 8:00 i trwało 7 godzin. Odstrzał odbywał się na części terenu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w obwodzie łowieckim nr 69. Polowanie zakończyło się odstrzeleniem 9 osobników.

Jak podkreślono – odstrzał nie był związany ze zredukowaniem liczebności dzików, ale z walką z Afrykańskim Pomorem Świń. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii jest to choroba wirusowa zakaźna, na którą zapadają świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia lub życia w przypadku ludzi.


Co należy zrobić, gdy spotkamy dzikie zwierzę?
6 lipca 2022 roku zostało wydane zarządzenie nr 1282/22 Prezydenta Miasta Gdańska w sprawie procedury postępowania z dzikimi zwierzętami w granicach administracyjnych miasta Gdańska. Zgodnie z zawartymi w nim wytycznymi, zgłoszenia dotyczące zdarzeń z dzikimi zwierzętami, należy kierować do Gdańskiego Centrum Kontaktu, Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego lub Straży Miejskiej. W przypadku dwóch pierwszych instytucji zgłoszeń można dokonywać całodobowo drogą telefoniczną. Straż Miejska przyjmuje zawiadomienia pod numerem telefonu 986 od godziny 7:00 do 22:00.

alt


W zarządzeniu znajdziemy rozróżnienie sposobów postępowania w przypadku zwierzyny zdrowej, rannej i martwej. Przepędzaniem zwierząt zajmuje się Referat Ekologiczny Straży Miejskiej w Gdańsku. Z powodu braku odzewu ze strony Straży Miejskiej nie udało się jednak uzyskać szczegółowych informacji.

Mieszkańcy myślą niekiedy, że obecność na osiedlu nieproszonych lokatorów, należy zgłaszać do Nadleśnictwa, jednak ono zajmuje się wyłącznie zwierzętami żyjącymi w lesie.

Kluczowe w zetknięciu z dzikim zwierzęciem jest oczywiście zachowanie spokoju i bezpiecznej odległości. Nie należy wchodzić im w drogę, szczególnie w okresie, gdy na świat przychodzą młode. Problem, jakim jest regularne pojawianie się dzików na trójmiejskich osiedlach, można zniwelować poprzez zaprzestanie dokarmiania tych dzikich zwierząt.

Blanka Kiesz

Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież