Obraz dzikich zwierząt, przemierzających gdańskie lub gdyńskie ulice, to widok niezwykle często spotykany. Dziki na stałe wpisały się w krajobraz wielu trójmiejskich osiedli. Warto wiedzieć, w jaki sposób należy się zachować, gdy spotkamy to dzikie zwierzę.
Skargi gdańszczan
Mieszkańcy wielu gdańskich dzielnic skarżą się na obecność dzików, które stwarzają realne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Szczególnie często można spotkać jedno ze stad w okolicach Owczarni na terenie dzielnicy Osowa. Wieczorny spacer z psem po niewystarczająco oświetlonym osiedlu jest ryzykowny. Dzikie zwierzęta często wychodzą na drogę, co może okazać się opłakane w skutkach w przypadku większej prędkości i znacznie wydłużonej, ze względu na porę roku, drogi hamowania.
Włodarz miasta zdaje się być obojętny na sprawę, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom w związku z powiększającą się liczbą dzików na gdańskich osiedlach. Konieczne jest podjęcie konkretnych działań.
Listopadowy odstrzał
30 listopada miał miejsce odstrzał dzików związany z chorobą, jaką jest Afrykański Pomór Świń. Polowanie rozpoczęło się o 8:00 i trwało 7 godzin. Odstrzał odbywał się na części terenu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w obwodzie łowieckim nr 69. Polowanie zakończyło się odstrzeleniem 9 osobników.
Jak podkreślono – odstrzał nie był związany ze zredukowaniem liczebności dzików, ale z walką z Afrykańskim Pomorem Świń. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii jest to choroba wirusowa zakaźna, na którą zapadają świnie domowe, świniodziki oraz dziki. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia lub życia w przypadku ludzi.
Co należy zrobić, gdy spotkamy dzikie zwierzę?
6 lipca 2022 roku zostało wydane zarządzenie nr 1282/22 Prezydenta Miasta Gdańska w sprawie procedury postępowania z dzikimi zwierzętami w granicach administracyjnych miasta Gdańska. Zgodnie z zawartymi w nim wytycznymi, zgłoszenia dotyczące zdarzeń z dzikimi zwierzętami, należy kierować do Gdańskiego Centrum Kontaktu, Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego lub Straży Miejskiej. W przypadku dwóch pierwszych instytucji zgłoszeń można dokonywać całodobowo drogą telefoniczną. Straż Miejska przyjmuje zawiadomienia pod numerem telefonu 986 od godziny 7:00 do 22:00.
W zarządzeniu znajdziemy rozróżnienie sposobów postępowania w przypadku zwierzyny zdrowej, rannej i martwej. Przepędzaniem zwierząt zajmuje się Referat Ekologiczny Straży Miejskiej w Gdańsku. Z powodu braku odzewu ze strony Straży Miejskiej nie udało się jednak uzyskać szczegółowych informacji.
Mieszkańcy myślą niekiedy, że obecność na osiedlu nieproszonych lokatorów, należy zgłaszać do Nadleśnictwa, jednak ono zajmuje się wyłącznie zwierzętami żyjącymi w lesie.
Kluczowe w zetknięciu z dzikim zwierzęciem jest oczywiście zachowanie spokoju i bezpiecznej odległości. Nie należy wchodzić im w drogę, szczególnie w okresie, gdy na świat przychodzą młode. Problem, jakim jest regularne pojawianie się dzików na trójmiejskich osiedlach, można zniwelować poprzez zaprzestanie dokarmiania tych dzikich zwierząt.
Blanka Kiesz
- 14/12/2022 18:20 - Przełom ws. zaginięcia Iwony Wieczorek? Są pierwsze zatrzymania w śledztwie
- 13/12/2022 10:41 - Zmienione godziny obsługi klientów w pomorskim NFZ
- 13/12/2022 09:40 - Choinki w podzięce dla krwiodawców
- 12/12/2022 08:56 - W tygodniku „Sieci”: Tusk przegrywa
- 11/12/2022 14:56 - Stanowisko RDLP w Gdańsku w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
- 10/12/2022 11:13 - Nowe ustalenia w sprawie Iwony Wieczorek. Policja publikuje nagranie
- 10/12/2022 10:46 - Jerzy Barzowski: Imperium pomorskiej władzy
- 09/12/2022 15:53 - Konferencje trójmiejskich działaczy PiS. „Chcemy przestrzec przed oszustwem na wielką skalę”
- 09/12/2022 15:47 - PO bez programu - PiS daje korepetycje
- 09/12/2022 15:16 - Godność do min. Glińskiego: ECS to nie "Solidarność"