Jeśli Unia Europejska daje środki finansowe na realizację różnych projektów, to przecież logika nakazuje, że trzeba je wykorzystać! Dlatego w ramach metropolii musi się dogadać Gdynia z Gdańskiem, aby nie przepadło możliwych do wykorzystania ponad 800 mln zł. Tak apelował członek Komisji Europejskiej, komisarz Janusz Lewandowski, podczas spotkania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z przedstawicielami pomorskiego biznesu, które odbyło się 16 stycznia w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Nie trzeba było długo czekać, bo już następnego dnia z inicjatywy marszałka pomorskiego Mieczysława Struka, w jego siedzibie udało się osiągnąć kompromis w zasadniczych kwestiach, dotyczących formuły Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) i Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta. Najistotniejsze jest to, że samorządy, które nie znajdą się na liście stron Porozumienia i otrzymają status obserwatorów, będą też mogły uczestniczyć w projektach finansowych Związku.
Otóż 17 stycznia marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Michał Banacki, reprezentujący UM w Sopocie, omówili treść Porozumienia Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Zawarcie Porozumienia – a więc sformalizowanie współpracy - jest pierwszym niezbędnym warunkiem do tego, by w latach 2014-2020 samorządy pomorskiej metropolii miały szansę na dodatkowe dofinansowanie w wysokości ponad 800 mln zł. Kolejny etap konieczny do zdobycia tych pieniędzy, to przygotowanie strategii ZIT, która określi priorytety inwestycyjne.
Oto szczegółowa lista podjętych wspólnych uzgodnień z negocjacji, o czym informuje Małgorzata Pisarewicz, rzeczniczka prasowa pomorskiego urzędu marszałkowskiego:
1. Stronami Porozumienia ZIT będzie 36 gmin i powiatów zgodnie z zasięgiem Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta (OMT), według planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego. Pozostałe, zainteresowane współpracą jednostki samorządu terytorialnego (JST) ze Stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny i gdyńskiego Forum Norda, otrzymają status obserwatorów. Obserwatorem Związku zostanie także Stowarzyszenie GOM.
Samorządy o statusie obserwatorów będą miały prawo uczestniczyć w projektach finansowych ZIT.
2. Zarząd Związku ZIT przygotowuje Radzie projekty decyzji. Zarząd ZIT podejmuje decyzje na zasadzie konsensusu. Gdy nie osiągnie konsensusu, przedstawia Radzie do głosowania alternatywne projekty.
Zarząd składa się z sześciu członków. Tworzą go prezydenci Gdańska, Sopotu, Gdyni. Po jednym przedstawicielu wybierają trzy grupy JST (jedna JST – jeden głos):
- powiaty wejherowski oraz pucki
- powiat kartuski
- powiat gdański, tczewski, nowodworski
3. Członkowie Zarządu ZIT w wyjątkowych sytuacjach mogą delegować do pracy w Zarządzie ZIT swoich upoważnionych przedstawicieli.
4. Radę ZIT tworzą:
po jednym przedstawicielu każdego JST (36)
po jednym przedstawicielu środowisk: uczelni wyższych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych (łącznie 3)
Łącznie Rada Związku ZIT liczy 39 członków.
Zasada konsensusu obwiązuje Radę ZIT przy podejmowaniu decyzji na temat strategii i kryteriów wyboru projektów. W pozostałych sprawach również obowiązuje zasada konsensusu, a w sytuacji gdy konsensus jest niemożliwy, decyzje zapadać będą po uzyskaniu większości 75 proc. głosów członków Rady Związku ZIT.
5. Koszty funkcjonowania Zawiązku ZIT pokrywane są ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020. W przypadku przekroczenia kosztów funkcjonowania Związku ZIT pokrywanych z ww. środków Zarząd Związku ZIT uchwali sposób sfinansowania tych kosztów przez Członków Związku ZIT na zasadzie proporcjonalności w stosunku do ilości mieszkańców każdego z Członków Związku ZIT.
6. Funkcjonowanie Sekretariatu Związku ZIT zapewnia Przewodniczący Zarządu Związku ZIT – Prezydent Miasta Gdańska.
Podpisanie Porozumienia ZIT nastąpi w połowie lutego. Wcześniej członkowie Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego na swoim oddzielnym zebraniu omówią wszystkie założenia przygotowywanego do podpisania dokumentu.
Wła-49
Inne artykuły związane z:
- 21/01/2014 15:08 - Martin Schulz do gdańskiej „Solidarności”: sytuacja społeczna wielu Europejczyków jest poważnym problemem
- 20/01/2014 16:36 - Dwa budynki Alchemii oddane do użytku
- 19/01/2014 11:50 - Fundacja z Pompą przekazała sprzęt Oddziałowi Hematologii Dziecięcej
- 19/01/2014 11:39 - Prywatyzacja, czyli szpital jak McDonalds. Prezes ZUK Know How sp. z o.o. odpowiada
- 18/01/2014 20:54 - Gdańska Ordynacka w trosce o młode pokolenie Polaków
- 18/01/2014 16:42 - Plany Młodzieżowej Rady Miasta
- 18/01/2014 12:25 - Projekt PUP w Gdańsku "Testerki oprogramowania" - kobiety podbijają IT
- 17/01/2014 21:47 - Izba Adwokacka z ostrożnością wobc nowego doręczyciela korespondencji sądowej
- 17/01/2014 21:26 - Spotkanie Noworoczne z Biznesem i Oscarem
- 17/01/2014 21:15 - Wypychanie z historii, czyli Nagroda Solidarności