Noworoczne spotkanie gdańskich struktur Stowarzyszenia Ordynacka odbyło się 17 stycznia w siedzibie ZNP we Wrzeszczu. Prowadził je szef gdańskiego oddziału Stowarzyszenia – Andrzej Różański. Miało ono charakter podsumowujący dotychczasowe dokonania organizacji oraz wskazujący na jej szczególną rolę w polskiej przestrzeni społecznej.
Różański pokrótce zdał zebranym relację z Kongresu Stowarzyszenia Ordynacka, które odbyło się w Warszawie w listopadzie ubiegłego roku, podczas którego wybrano przedstawicieli środowiska pomorskiego do władz centralnych. We władzach Rady Naczelnej zasiadają - Zbigniew Jasiewicz, Ludwik Klinkosz, Franciszek Potulski i Andrzej Różański. Do Głównego Sądu Koleżeńskiego wybrano - Marzenę Dobrowolską i Donata Paliszewskiego, a do Głównej Komisji Rewizyjnej - Mieczysława Niewczasa.
Andrzej Różański (na zdjęciu powyższym z prawej podczas rozmowy z Eugeniuszem Głogowskim i Jarosławem Szczukowskim) przytoczył też fragment treści dramatycznego apelu skierowanego przez uczestników tego Kongresu do Sejmu i Senatu RP w obronie przyszłości młodego pokolenia Polaków. Otóż brak zdecydowanych działań i stworzenia perspektyw, które pozwoliłyby na stabilizację zawodową, anachroniczna w formie pomoc urzędów pracy, niewystarczający system preferencji dla pracodawców zatrudniających młodych i pomocy dla młodych przedsiębiorczych oraz brak polityki mieszkaniowej, doprowadziły do niewiary tej grupy społecznej we własne państwo. System kształcenia nieprzystający do rzeczywistych potrzeb społeczno – gospodarczych, zamiast rozwiązywać problemy bezrobocia powoduje jego strukturalny wzrost i ogólną frustrację.
Ponadto te trwające od lat negatywne procesy prowadzą do katastrofy demograficznej, której skutkiem jest brak rodzicielstwa, wymuszona emigracja zarobkowa i coraz bardziej wydłużający się okres usamodzielniania się młodych. Jeżeli nasze pokolenie nie zrozumie, a parlament i rządzący nie doprowadzą do zmian w obszarze edukacji, spraw społecznych i gospodarczych, które pozwolą na odwrócenie dotychczasowej tendencji, to już dzisiaj skazujemy Polskę na niebyt i załamanie funkcji solidarności pokoleniowej, a pierwsze pokolenie wolności stanie się największym przegranym okresu transformacji.
Dlatego zaapelowano do partii politycznych o powołanie nadzwyczajnego zespołu parlamentarnego, który m.in.
Doprowadzi do racjonalnych zmian w systemie edukacji, przywracając w szerokim zakresie szkolnictwo zawodowe na szczeblu zasadniczym, średnim i wyższym, przystosowując go jednocześnie do potrzeb społecznych i gospodarczych kraju,uwzględniając ogólnoeuropejskie kierunki rozwoju.
Stworzy na nowo system czynszowego i spółdzielczego wynajmu mieszkań szczególnie dla ludzi młodych i osób średnio zamożnych.
Stworzy warunki dla przedsiębiorczości młodych, poprzez system dotacji i nisko oprocentowanych pożyczek gwarantowanych przez Państwo.
Przesunie wiek umożliwiający pomoc Państwa ze środków unijnych dla młodych do 30 roku życia.
Opracuje opłacalny system preferencji dla pracodawców wdrażających i zatrudniających młodych ludzi, przez system ulg, zwolnień i dopłat do wynagrodzeń.
Stworzy na nowo zasady funkcjonowania Urzędów Pracy, sytuując je jako kreatorów poszukiwania i utrzymywania miejsc pracy.
Andrzej Różański przypomniał też, że Stowarzyszenie „Ordynacka” powstało w 1991 roku. Na listach członkowskich znalazło się około 5 tysięcy byłych studenckich działaczy z minionych lat. Obecnie jest ono zorganizowane w 19 środowiskach w polskich ośrodkach akademickich. W ramach środowiskowych Rad Okręgowych mogą działać Oddziały – np. powiatowe lub branżowe.
Członkiem Zwyczajnym Stowarzyszenia może być każdy pełnoletni obywatel RP, który należał lub należy do ZSP, ruchu studenckiego lub jest absolwentem wyższej uczelni. Stowarzyszenie utrzymuje się ze składek członkowskich.
W trakcie rozmów kuluarowych (na powyższym zdjęciu od prawej Jarosław Szczukowski i Donat Paliszewski), wśród członków Stowarzyszenia pojawiło się szereg bardzo interesujących pomysłów, w tym koncepcje organizacji debat dotyczących najważniejszych tematów i problemów, z jakimi nasz kraj i obywatele się borykają.
Warto zaznaczyć, że pomimo śnieżnej pogody, dopisała frekwencja i mimo już śnieżnych głów, wyczuwało się studencką, koleżeńską atmosferę.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski
Inne artykuły związane z:
- 22/01/2014 12:23 - Otwarto Centrum Powiadamiania Ratunkowego
- 21/01/2014 15:08 - Martin Schulz do gdańskiej „Solidarności”: sytuacja społeczna wielu Europejczyków jest poważnym problemem
- 20/01/2014 16:36 - Dwa budynki Alchemii oddane do użytku
- 19/01/2014 11:50 - Fundacja z Pompą przekazała sprzęt Oddziałowi Hematologii Dziecięcej
- 19/01/2014 11:39 - Prywatyzacja, czyli szpital jak McDonalds. Prezes ZUK Know How sp. z o.o. odpowiada
- 18/01/2014 20:49 - Jest szansa aby 800 mln zł nie przepadło
- 18/01/2014 16:42 - Plany Młodzieżowej Rady Miasta
- 18/01/2014 12:25 - Projekt PUP w Gdańsku "Testerki oprogramowania" - kobiety podbijają IT
- 17/01/2014 21:47 - Izba Adwokacka z ostrożnością wobc nowego doręczyciela korespondencji sądowej
- 17/01/2014 21:26 - Spotkanie Noworoczne z Biznesem i Oscarem