Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Reklama
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mapa porządku odpowiedzią na mapę wstydu

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 31 maja 2011 13:57

Już od jutra na interaktywnym planie Gdańska na stronie Urzędu Miejskiego pojawi się kilka dodatkowych opcji. Mają stworzyć mapę porządku.Każdy użytkownik, bez potrzeby logowania, będzie mógł zaznaczyć na planie miasta miejsca, w których, jego zdaniem, jest potrzebna interwencja służb miejskich. Przygotowano szeroką paletę możliwych zdarzeń, o których chcemy powiadomić: od błąkających się psów po graffiti, dewastacje, dziury w jezdni, a zimą oblodzenia i zalegający śnieg.

- Wybieramy odpowiednie miejsce na mapie, klikamy i zaznaczamy, jakie zdarzenie ma tam miejsce. Informacja od razu spływa do odpowiednich służb, które podejmują interwencję – mówi o szczegółach projektu Dimitris Skuras, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego.

Tory

Zdarzenia podzielono na dwie podstawowe grupy: statyczne i dynamiczne. O tych pierwszych wystarczy powiadomić poprzez mapę porządku, natomiast w przypadku tych drugich pojawi się informacja, że dodatkowo należy zatelefonować pod wskazany adres. - Takie rozwiązanie pomoże, na przykład w wypadku błąkających się psów, czy poruszających się dzików. Nie zawsze mamy pod ręką numer Straży Miejskiej czy schroniska dla zwierząt, natomiast tu on się automatycznie pojawi i będzie można szybko powiadomić służby – twierdzi Skuras.

Póki, co na mapie pojawią się tylko tereny, którymi zarządza miasto oraz PKP. - Trójmiasto jest przecięte w połowie przez tory, często ich okolice pod względem czystości pozostawiają wiele do życzenia, a jako, że na wysiadających turystach może robić to bardzo nieprzyjemne wrażenie, dlatego zdecydowaliśmy o zaznaczeniu terenów PKP. W wypadku zgłoszenia z ich rejonu będziemy przesyłać im maile z odpowiednimi informacjami – dodaje Skuras.

Ostro

W pozostałych wypadkach informacje od razu dotrą do Zarządu Dróg i Zieleni albo do Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, w przypadku tzw. zdarzeń dynamicznych pojawią się numery telefonów do Straży Miejskiej, bądź innych potrzebnych służb. - Trzeba też zwrócić uwagę, że mapa „widzi ostro”, natomiast rozwiązania problemów nie zawsze są takie ostre. Z pewnością w niektórych wypadkach trzeba będzie ustalać właściciela danego terenu, podmiot odpowiedzialny za utrzymanie porządku, zajmie się tym Straż Miejska – opowiada o szczegółach Skuras.

Wstyd

Przygotowanie mapy porządku kosztowało około 40 tysięcy złotych, jutro rusza wersja testowa, jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem to od września aplikacja będzie dalej rozwijana i wzbogacana. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego nie ukrywają, że przy opracowywaniu mapy porządku podpatrywali działalność „mapy wstydu” opracowanej przez Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, na której zaznaczono miejsca w przestrzeni publicznej skandalicznie zaniedbane i zanieczyszczone. - Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa sprawi, że będziemy mogli szybko reagować, a może też w przyszłości wszyscy sami zaczniemy bardziej dbać o nasze otoczenie – kończył Skuras.

Maciej Ciemny
maciej.ciemny@wybrzeze24.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież