5.latka prezesa za 2 mln zł - jubileusz spółki Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro...
Reklama
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Mapa porządku odpowiedzią na mapę wstydu

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 31 maja 2011 13:57

Już od jutra na interaktywnym planie Gdańska na stronie Urzędu Miejskiego pojawi się kilka dodatkowych opcji. Mają stworzyć mapę porządku.Każdy użytkownik, bez potrzeby logowania, będzie mógł zaznaczyć na planie miasta miejsca, w których, jego zdaniem, jest potrzebna interwencja służb miejskich. Przygotowano szeroką paletę możliwych zdarzeń, o których chcemy powiadomić: od błąkających się psów po graffiti, dewastacje, dziury w jezdni, a zimą oblodzenia i zalegający śnieg.

- Wybieramy odpowiednie miejsce na mapie, klikamy i zaznaczamy, jakie zdarzenie ma tam miejsce. Informacja od razu spływa do odpowiednich służb, które podejmują interwencję – mówi o szczegółach projektu Dimitris Skuras, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego.

Tory

Zdarzenia podzielono na dwie podstawowe grupy: statyczne i dynamiczne. O tych pierwszych wystarczy powiadomić poprzez mapę porządku, natomiast w przypadku tych drugich pojawi się informacja, że dodatkowo należy zatelefonować pod wskazany adres. - Takie rozwiązanie pomoże, na przykład w wypadku błąkających się psów, czy poruszających się dzików. Nie zawsze mamy pod ręką numer Straży Miejskiej czy schroniska dla zwierząt, natomiast tu on się automatycznie pojawi i będzie można szybko powiadomić służby – twierdzi Skuras.

Póki, co na mapie pojawią się tylko tereny, którymi zarządza miasto oraz PKP. - Trójmiasto jest przecięte w połowie przez tory, często ich okolice pod względem czystości pozostawiają wiele do życzenia, a jako, że na wysiadających turystach może robić to bardzo nieprzyjemne wrażenie, dlatego zdecydowaliśmy o zaznaczeniu terenów PKP. W wypadku zgłoszenia z ich rejonu będziemy przesyłać im maile z odpowiednimi informacjami – dodaje Skuras.

Ostro

W pozostałych wypadkach informacje od razu dotrą do Zarządu Dróg i Zieleni albo do Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, w przypadku tzw. zdarzeń dynamicznych pojawią się numery telefonów do Straży Miejskiej, bądź innych potrzebnych służb. - Trzeba też zwrócić uwagę, że mapa „widzi ostro”, natomiast rozwiązania problemów nie zawsze są takie ostre. Z pewnością w niektórych wypadkach trzeba będzie ustalać właściciela danego terenu, podmiot odpowiedzialny za utrzymanie porządku, zajmie się tym Straż Miejska – opowiada o szczegółach Skuras.

Wstyd

Przygotowanie mapy porządku kosztowało około 40 tysięcy złotych, jutro rusza wersja testowa, jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem to od września aplikacja będzie dalej rozwijana i wzbogacana. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego nie ukrywają, że przy opracowywaniu mapy porządku podpatrywali działalność „mapy wstydu” opracowanej przez Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, na której zaznaczono miejsca w przestrzeni publicznej skandalicznie zaniedbane i zanieczyszczone. - Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa sprawi, że będziemy mogli szybko reagować, a może też w przyszłości wszyscy sami zaczniemy bardziej dbać o nasze otoczenie – kończył Skuras.

Maciej Ciemny
maciej.ciemny@wybrzeze24.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież