Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Requiem dla Oliwy - rada lubi własne drzewa

Ocena użytkowników: / 59
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 28 grudnia 2020 20:19

Rada Dzielnicy Oliwa w sposób cyniczny potraktowała pytania dotyczące wycinki drzew przy ulicy Wita Stwosza w Oliwie. Redakcja Gazety Gdańskiej nie doczekała się odpowiedzi od włodarzy dzielnicy - zaproponowano skierowanie pytań do Uniwersytetu Gdańskiego.


Redakcja już wcześniej i tam pytania wysłała. Odpowiedź uniwersytecka nadeszła, o czym czytelników poinformowaliśmy. Pytania do Rady Oliwy miały inny charakter. Oto dwa z nich: Z czym było związane wycinanie drzew, czy już wiadomo co ostatecznie powstanie na tym terenie? Czy w związku kolejną rozbudową Oliwy i utrudnieniami z tego wynikającymi można spodziewać się, choćby ogólnodostępnej alejki z ławkami dla seniorów, bez zakazu spacerowania z psami? Niestety nie doczekaliśmy się stanowiska rady w tej bulwersującej sprawie. Wymijające pismo, raptem dwa zdania, przytaczamy w całości:
„Podobnie jak mieszkańcy, również jesteśmy zbulwersowani tym co się stało na terenie dawnego stadionu.
Proszę jednak te pytania skierować do właściciela terenu, czyli Uniwersytetu Gdańskiego.
To jest odpowiedni adresat.
Pozdrawiam. Tomasz Strug”.


Za to dwa tygodnie temu, kiedy radny Strug i czterech jego kolegów z rady dzielnicy sadzili w Oliwie 5 jabłoni wydarzeniu temu nadawano wymiar ekologicznej sanacji Oliwy. Dziwne, ale kiedy Oliwę betonowano, z czym teraz radny T. Strug chce walczyć, rada byłą dyskretna i chętnie przyjmowała wsparcie inwestora jako partnera dzielnicowych wydarzeń. Jakkolwiek rada dzielnicy umywa ręce od wyrębu na wielkiej działce Uniwersytetu Gdańskiego - Uniwersytet Gdański nadal pozostaje emblematyczną częścią Oliwy. Trwalszą niż jakakolwiek rada...

alt


O wyjątkowym mikroklimacie Oliwy już dawno możemy zapomnieć. Jeszcze na początku XX wieku do Oliwy zjeżdżali kuracjusze oddychać zdrowym powietrzem i wypoczywać w rejonie Doliny Radości. Delektować się spokojem i wyjątkową atmosferą miejsca położonego w cieniu wielkiego miasta. W południowo-zachodniej części dzielnicy między wzgórzami morenowymi a przepiękną plażą nad Zatoką Gdańską rozpościerał się teren odkryty przez zamożnych mieszkańców Gdańska jako miejsce budowy letnich rezydencji. W kolejnych latach można było wynająć tu pokój w licznych oliwskich willach i spokojnie na łonie natury oddawać się lekturze wypoczywając w cieniu olbrzymich drzew rosnących tu od kilku wieków. Wdychać powietrze o wyjątkowym zapachu i świeżości. To właśnie drzewa rosnące na zboczach Doliny Radości i olbrzymie drzewa Parku Oliwskiego tworzyły ten wyjątkowy mikroklimat miejsca. W parku jeszcze do dziś rosną sekwoje, tulipanowce, cisy, cedry, jesiony, buki, dęby, miłorzęby. To historyczne miejsce nie tylko znane z podpisania Pokoju Oliwskiego w 1660 roku, ale również znane z przepięknej architektury i organów bazyliki katedralnej powinno zostać ochronione. Jeżeli powołani do tego przedstawiciele miejscowej społeczności nie umieją tego zrobić to ona sama powinna zadbać o to, wyrażać swoje wątpliwości, zatrzymać dalszą degradację dzielnicy, zatrzymać budowy i zmusić włodarzy do rozsądnego stworzenia planu dla Oliwy. Uratować to co się jeszcze uda uratować.

alt


alt


Doskonałym przykładem na niezrozumienie swojej misji włodarzy dzielnicy była ostatnia wycinka drzew na terenach Uniwersytetu Gdańskiego. Wiele różnych społeczności na świecie walczy o doprowadzenie ekosystemu do dawnego stanu np. burzenie tam zaporowych na rzekach łososiowych czy rekultywacja terenów zdegradowanych wycinką lasów. W Oliwie robi się wszystko dokładnie odwrotnie. Przyjdzie jeszcze czas na refleksję, ale będzie już za późno. Zapatrzeni w swe partykularne interesy radni dzielnicy czują się dobrze, czekają tylko na następne wybory, aby dostać się do Rady Miasta, a może jeszcze wyżej. Dla zatarcia swojej nieudolności posadzili pięć jabłoni i myślą że zapomnimy o tych blisko 400 olbrzymich 70-letnich drzewach. Dąb, kasztanowiec, klony, wierzby, wiązy, jesiony, morwy, lipy, brzozy poszły pod topór. Przez lata mieszkańcy Oliwy sadzili drzewa i krzewy na swoich posesjach, upiększali miejsce swojego zamieszkania, brali udział konkursach na najładniejszy ogród, po co? Pytam zatem po co i komu w takim razie potrzebna jest taka Rada Dzielnicy? O co chodzi? Wielka rzeź oliwskich drzew nikogo nie zainteresowała, ani posłowie, ani radni nie zająknęli się, ta aberracja jest nie do zaakceptowania. Zastanawiające jest to co jeszcze trzeba zrobić aby obudzić to śpiące towarzystwo. Za trzy lata ponownie wybory do Rady Dzielnicy obudźcie się więc mieszkańcy Oliwy, bo to Wy wybieracie członków rady, a może chcecie mieszkać w betonowym lesie?

Stanisław Seyfried


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież